Брой 180 (185), 18-09-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

„Програма в областта на цифровите технологии“: EК и eвропейската промишленост с ангажимент за качествено развитие на сектора на робототехниката


Европейската комисия, промишлеността и научната общност се договориха за създаването на публично-частно партньорство в областта на робототехниката. Неговата цел е да спомогне за увеличаването на дела на европейските дружества в световния пазар на робототехника, който възлиза на 15,5 млрд. евро годишно. Представители на европейските производители на робототехника и научноизследователски институти се присъединиха към заместник-председателя на Европейската комисия Нели Крус за подписването на меморандум за разбирателство ― първа стъпка към публично-частно партньорство, което ще стартира през 2013 г. Комисията смята, че бъдещото публично-частно партньорство ще укрепи сектора на робототехниката на ЕС.

Робототехниката е основен двигател за растежа и конкурентоспособността на Европа. Вследствие на използването на един милион индустриални робота в световен мащаб са създадени или запазени три милиона работни места. Европейската робототехническа промишленост има забележителни успехи, като на нея се пада около една четвърт от световното производство на промишлена роботехника, а делът ѝ на пазара на професионалната обслужваща робототехника възлиза на 50 %. Очаква се през идващите години пазарът на домашните роботи и пазарът на професионалната обслужваща робототехника да нараснат с 40 %, като най-силен ще бъде растежът при приложенията в сферата на спасителните операции, сигурността и професионалното почистване. До 2020 г. обслужващата робототехника може да достигне пазарен обем, надхвърлящ 100 млрд. евро годишно. Публично-частното партньорство в областта на робототехниката има за цел:

1. Разработване на стратегически цели за европейската робототехника и подпомагане на тяхното изпълнение;

2. Повишаване на промишлената конкурентоспособност на Европа чрез иновативни роботизирани технологии;

3. Осигуряване на роботизирани продукти и услуги като решаващи фактори за решаването на предизвикателства пред европейското обществото;

4. Задълбочаване на работата в мрежа на европейската робототехническа общност;

5. Насърчаване на европейската робототехника;

6. Достигане до съществуващите и нови потребители и пазари;

7. Принос за изработването на политика по въпросите и намирането на решение на етични, правни и обществени проблеми.

Частните партньори в публично-частното партньорство (научната общност и промишлеността) ще изготвят предложение за партньорството, което трябва да бъде разгледано и одобрено официално от Комисията.

Контекст

През последните пет години Европейската комисия финансира с приблизително 600 млн. евро повече от 120 научноизследователски проекта в областта на робототехниката. Предмет на техните изследвания са анализът на сцена и ситуация, възприемането на света чрез изкуствени сетива (компютърно зрение, тактилна обратна връзка и др.) и физическото поведение, като например хващане на предмети или придвижване в ежедневна обстановка. Изразено парично, световното търсене на роботи и свързани продукти през 2010 г. достигна близо 15,5 млрд. евро, в това число около 3 млрд. евро в Европа.

Неотдавнашно проучване на Евробарометър за робототехниката (вж. MEMO/12/667) показа, че над две трети от гражданите на ЕС (70 %) гледат положително на роботите. Повечето са съгласни, че роботите „са необходими, тъй като могат да вършат работа, която е прекалено трудна или опасна за хората“ (88 %), както и че „те са нещо добро за обществото, тъй като помагат на хората“ (76 %).

Европейската комисия също така подкрепя научноизследователската дейност в областта на робототехниката чрез своите рамкови програми за финансиране на научни изследвания и иновации. Понастоящем Европейският парламент и Съветът обсъждат предложението на Комисията за Хоризонт 2020. Тази програма обхваща периода 2014―2020 г. с прогнозен бюджет 80 млрд. евро и е част от стремежа за създаване на нови възможности за растеж и работни места в Европа. Основен елемент на Програма в областта на цифровите технологии е полагането на повече и по-целенасочени усилия в областта на научните изследвания, развойната и новаторската дейност в ЕС.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП организира Австрийско-български икономически форум
Във форума са заявени повече от 80 двустранни срещи Още
БТПП представя 14-та класация ТОП-100 за водещите фирми в българската икономика
Класацията е изготвена на база публично обявена счетоводна информация и изключва всякакъв субективизъм Още
Семинар ”Възможности за бизнес и инвестиции в българския етнически район Тараклия, Молдова”
Ще бъдат представени 7 конкретни инвестиционни предложения Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Покани за международни събития, получени в БТПП
Търговска мисия в Турция
СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ
БИС започва обучения по стандартизация в страната
Целта е да се дадат на бизнеса практически насоки, съвети и указания за търсене на информация във връзка със стандартите Още