Брой 180 (185), 18-09-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

Българският иконометричен модел за измерване на ефекта от Структурните и Кохезионния фондове на ЕС върху българската икономика


Без средствата от ЕС безработицата би била по-висока, а доходите биха били по-ниски. Това показват изчисленията, направени чрез модела за оценка на въздействието на разходите по линия на Структурните и Кохезионния фонд върху българската икономика SIBILA.

Съгласно направените оценки с модела SIBILA в резултат на използването на Структурния и Кохезионния фонд към края на 2011 година, коефициентът на безработицата в страната е с 1,7 процента по-нисък отколкото би бил без притока на тези средства. Към края на 2013 година се очаква безработицата да е с 4 % по-ниска, отколкото ако не получавахме пари от Брюксел, отбеляза министърът по еврофондовете Томислав Дончев, който представи модела.

Към края на миналата година заетите лица в икономиката ни са се увеличили с 2,6 % спрямо сценария при липса на средства от ЕС. Това означава на практика 100 000 заети повече. Тези ефекти се очаква да се запазят до края на 2015 година, когато заетостта трябва да се е увеличила с 4,8 % благодарение на парите от Брюксел.

Според прогнозите към края на 2015 година доходите на българските граждани трябва да са се увеличили с 34,6 % при 100% усвоени средствата от оперативните програми, т. е. средната работна заплата би била с почти 35 % по-висока в сравнение със сценария без пари. Изчисленията показват, че към края на 2012 година благодарение на евросредствата доходите ще са се увеличили с 5,6 %.

Средствата от Структурните и Кохезионния фонд са довели до 1,5% по-висока стойност на БВП в сравнение със сценария без тези средства. 65% от растежа на БВП за 2011 година е в резултат на усвояването на парите от тези фондове. Според прогнози, направени с модела към края на 2015 година, когато ще се появят и част от дългосрочните ефекти по линия на средствата от тези фондове, приносът им за икономическото развитие на страната ще нарасне до 9,3% по-висок БВП в сравнение със сценария, в който тези средства липсват. Благодарение на тези европейски пари се очаква обемът на чуждестранните инвестиции да нарасне с 40, 7% към края на 2015 година.

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП организира Австрийско-български икономически форум
Във форума са заявени повече от 80 двустранни срещи Още
БТПП представя 14-та класация ТОП-100 за водещите фирми в българската икономика
Класацията е изготвена на база публично обявена счетоводна информация и изключва всякакъв субективизъм Още
Семинар ”Възможности за бизнес и инвестиции в българския етнически район Тараклия, Молдова”
Ще бъдат представени 7 конкретни инвестиционни предложения Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Покани за международни събития, получени в БТПП
Търговска мисия в Турция
СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ
БИС започва обучения по стандартизация в страната
Целта е да се дадат на бизнеса практически насоки, съвети и указания за търсене на информация във връзка със стандартите Още