Брой 102 (1114), 31-05-2016
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

Институтът за икономически изследвания на БАН прогнозира по-нисък растеж спрямо 2015 г.


Институтът за икономически изследвания при БАН представи на пресконференция вчера Годишен доклад 2016 "Икономическо развитие и политики в България: оценки и очаквания".

Забавяне на икономическия растеж до 2% през 2016 година прогнозират икономистите от БАН. Причините за забавянето на ръста са комплексни, но основно влияние ще имат външните фактори.

През 2015 година износът отново е бил двигател на икономически растеж и обемите се възстановяват след спада през 2014 година, посочи един от авторите на доклада - доц. Виктор Йоцов.

Данните сочат, че през миналата година сме изнесли стоки и услуги за рекордните 29 млрд. евро, което е с 1 млрд. евро повече спрямо 2014 година. Обемите също се увеличават – със 7,6 на сто.

Причината за това увеличение е ниската цена на петрола и известното оживление в еврозоната. На трети пазари обаче ръстът на износа е с едва 0,5%, като за някои държави като Турция и Сингапур, например, има значително намаление на износа.

Йоцов посочи още, че през 2016 година се очаква известно забавяне на износа, но вътрешното потребление ще гарантира положителното развитие на българската икономика.

Експертите от БАН бяха категорични още, че 2015 година е била „особена“ - приключваха се проекти от миналия програмен период, което е довело до изкуствено повишаване на икономическия растеж. През тази година обаче европейските програми тепърва стартират, а и износът се свива.

Като цяло глобалната икономика се забавя – основно заради ограничаването на растежа в Китай, Индия и Бразилия, и това не може да не окаже въздействие и върху българската икономика, която е отворена, посочи още Йоцов. Свиването на развиващите се икономики оказва въздействие върху цените на суровини и метали, които съставляват голяма част от износа на България.

От БАН обаче считат, че няма яснота за какво се харчат средствата от заемите, които привлича правителството. Наблюдава се ръст и на държавния дълг, и на фискалния резерв, не е ясно и защо се поддържа толкова голям бюджетен излишък.

По отношение на пазара на труда през 2015 година се наблюдава „драматичен“ спад на безработицата и увеличаване на заетостта, се посочва в доклада. По отношение на заетостта основно влияние има частният сектор и няма „изкуствен“ принос от страна на държавата.

През 2015 година се ускорява и номиналният ръст на работната заплата – до 8-8,5%. През 2013 – 2014 година този ръст е бил в рамките на 6-6,5 на сто.

Липсва обаче квалифицирана работна сила – доскоро това е било традиционно в някои сектори, като строителство, например. През 2015 година обаче това се наблюдава вече и в сектори като услуги.

Проблем в следващите години може да се окаже и фактът, че ръстът на работната заплата изпреварва увеличението на производителността на труда, се посочва още в доклада. Според експертите на БАН, решение на този проблем трябва да дойде и от страна на работодателите, които да осигурят повишаване на квалификацията на своите служители, както и от държавата, която да стимулира инвестициите в човешкия капитал. Роля има и самият служител, който също трябва да работи за повишаването на своите умения.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП се включва в 105-та сесия на Международната конференция на труда
Участват делегати от 187 държави под мотото „Да изградим бъдещето с достоен труд” Още
Среща с посланика на Република Корея у нас
Обсъждане на двустранните търговско-икономически отношения и възможностите за тяхното активизиране Още
МИТНИЧЕСКИ РЕЖИМ
Нови искания за суспендиране на митата
Одобрените искания ще се прилагат от 01.01.2017 г. Още
ИНФОРМАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ
България вече има своя домейн на кирилица .ею
За бизнеса е важно, че домейните много по-точно се индексират от интернет търсачките Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Семинар на тема „Добри практики и изводи за оценка на проекти“, организиран от Европейската научна фондация (ESF)
1 юни 2016 г. от 13.30 до 17.30 ч в Големия салон на БАН Още