Назад

100 млн. евро за подпомагане на земеделски стопани от България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия


След постигнатото на 28 април споразумение с България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, Европейската комисия представи днес предложението си за подкрепа на стойност 100 милиона евро на представители всички държави членки. Тази сума, ще бъде насочена към земеделските стопани, произвеждащи зърнени култури и маслодайни семена в тези пет държави членки на първа линия. Сумата трябва да помогне на посочените държавите членки, граничещи с Украйна, да компенсират частично проблемите, произтичащи от вноса на някои селскостопански продукти от Украйна. Успоредно с това тези страни поеха ангажимент да отменят едностранните си мерки относно пшеницата, царевицата, рапицата и слънчогледовото семе и всички други продукти с произход от Украйна.

Комисията предлага да се отпуснат 9.77 млн. евро за България, 15.93 млн. евро за Унгария, 39.33 млн. евро за Полша, 29.73 млн. евро за Румъния и 5,24 млн. евро за Словакия. При разпределението се взема предвид тежестта на всяка засегната държава в селскостопанския сектор на Съюза въз основа на размера на директните плащания по линия на Общата селскостопанска политика (ОСП), както и относителният ръст на украинския внос на зърнени култури и маслодайни семена в тези държави членки.

Подробностите по предложението на Комисията бяха обсъдени с представители на държавите членки по време на ad hoc заседание на комитет за общата организация на селскостопанските пазари. Всички държави членки ще гласуват по предложението на следващото заседание на комитета. Ако мярката бъде одобрена от държавите членки, Комисията я приема. След това тя ще бъде публикувана в Официален вестник на ЕС и ще влезе в сила в деня след публикуването, така че петте засегнати държави членки да могат незабавно да я приложат.

Органите на петте държави членки ще разпределят помощта на земеделските стопани, отглеждащи зърнени култури и маслодайни семена в засегнатите райони, като вземат предвид степента на затрудненията им и икономическите щети и гарантират, че те са крайните бенефициери на финансовата помощ. Плащанията следва да бъдат извършени до 30 септември 2023 г., като България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия ще трябва да уведомят Комисията за подробностите относно изпълнението на мярката, по-специално критериите, използвани за изчисляване на помощта, планираното въздействие на мярката, нейната оценка и предприетите действия, за да се избегне нарушаване на конкуренцията и свръхкомпенсация.