Брой 41 (2047), 27-02-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Анкетно проучване „Наемане на хора с увреждания“


След законовите промени за наемането на хора с увреждания, направени вече преди повече от половин година (лятото на 2019 г.), Българската търговско-промишлена палата извърши допитване до своите членове относно тяхното въздействие. По-голямата част от анкетираните фирми имат вече назначени хора с увреждания – 62% от участващите. Малко над 20% е делът на анкетираните, които са освободени от задълженията да наемат хора с увреждания. Около 14% от работодатели в анкетата съобщават, че не са наясно дали изпълняват задълженията си да назначават хора с увреждания, защото заетите не трябва да декларират това обстоятелство.

Анкетата на БТПП показва, че наемането на хора с увреждания от бизнеса става основно чрез директен контакт с лицата – точно 50% от фирмите са отговорили така. При 9% са съдействали сдружения на хора с увреждания, а при 25% Бюрата по труда са осигурили връзката.

Понякога заетостта на хора с увреждания предполага оборудването на специални работни места, а резултатите от анкетата показват, че 28% от фирмите разполагат с такива. Над половината от участващите съобщават, че дейността им не позволява обособяване на специализирани места. Само 8% са посочили, че макар да имат адаптирани места, няма кандидати, които да назначат. Всяка десета компания е отбелязала, че не разполага със допълнителни средства, за да инвестира и да обособи специални работни места за хора с по-тежки увреждания.  

Компаниите виждат три основни фактора, които пречат повече хора с уреждания да имат трудова реализация: липсата на адаптирани работни места, недостъпността в градската среда и липсата на подкрепа и насърчаване от обществото.

Участвалите в анкетата посочват различни мерки, които да спомогнат за трудовата ангажираност на хората с увреждания, като фокусът им е върху положителни стимулиращи, а не към глоби. От важно значение е подобряване на квалификацията и образованието на хората с увреждания, като по този начин ще се разширят и възможностите за дистанционна работа. Фирмите посочват, че ще бъде полезно, ако има електронни платформи за връзка между работодатели и хора с увреждания, желаещи да работят. Също е важно да се засили активността на неправителствените организации в търсене на възможности за работа и връзка с бизнеса, както и стимулиране на създаването на специални предприятия, в които са ангажирани предимно хора с увреждания.

От друга страна, членове на БТПП предлагат и нормативни промени в Наредба № РД 07-6/20.06.2019 г. за специализираните предприятия на хората с увреждания – например да има възможност авансово да се ползват средствата от осигурителни вноски на работодатели, които предстоят да бъдат възстановени от държавата. Предвид това, че хората с увреждания често ползват болнични, първите три дни, които сега се плащат от работодателите, изцяло да бъдат заплатени от държавното осигуряване – стъпка, която трябва да бъде предприета като цяло за всички осигурени лица.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Анкетно проучване „Наемане на хора с увреждания“
По-голямата част от анкетираните фирми имат вече назначени хора с увреждания Още
Покана за конференция „Позитиви от членството на България в Еврозоната“
Професионално обсъждане на ефектите върху банковата система, бизнеса, инвестициите и цялостния икономически климат и международен имидж на страната ни Още
Двустранни бизнес срещи в в Коджели, Турция - CO-MATCHING BUSINESS MATCHMAKING EVENT
Възможност за покриване на разходи на български фирми-вносители Още
БГ Баркод: български моден бранд с най-много продукти
„Дива Брокер“ ЕООД е въвела най-много продукти в електронния каталог БГ Баркод за седмицата 17-21 февруари Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
Няма да се запечатват търговски обекти за несъществени нарушения
НАП ще предложи промяна в Закона за ДДС Още
ТРАНСПОРТ И ЛОГИСТИКА
България и Гърция изразиха готовност за ускоряване на дейностите за изграждане на мултимодален коридор
БЪЛГАРИЯ И ЕС
Националният доклад за 2020 г. на ЕК постави България извън списъка на държави с икономически дисбаланси
Комисията по петиции на ЕП посети България, за да проучи правата на потребителите при получаване на кредити