Брой 119 (2374), 25-06-2021
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Васил Тодоров: България предоставя възможности на Аржентина да стъпи на най-богатия пазар в света – европейския


Главният секретар на БТПП Васил Тодоров приветства членовете на Сдружение "Клуб Отбранителна индустрия" по време на среща, посветена на българо-аржентинското сътгрудничество. Гост на събитието бе Н. Пр. Алфредо Нестор  Атанасоф – посланик на Република Аржентина в България.

Българската търговско-промишлена палата поддържа партньорски отношения със сродни организации в Аржентина от 1979 г., отбеляза главният секретар на Палатата в приветственото си слово. Преди пет години БТПП организира бизнес делегация, която заедно с тогавашния президент на България посети Аржентина.

В рамките на проведения в Буенос Айрес бизнес форум БТПП и Търговската камара на Аржентина сключиха споразумение за сътрудничество. Документът бе подкрепен от президентите на двете страни.

„Продължаваме да поддържаме стратегията, обявена по време на отминалото посещение: България да предоставя възможности на Аржентина на най-ниска цена да стъпи на най-богатия пазар в света – европейския“, отбеляза Васил Тодоров.

По време на дискусия, проведена през месец март тази година, бе направен преглед на икономическите отношения между двете страни и изводът е, че има голям потенциал за сътрудничество на ниво компании. В дискусията взеха участие Икономическата конфедерация на провинция Буенос Айрес (CEPBA), Икономическата федерация на провинция Буенос Айрес (FEBA), Индустриалният съюз на провинция Буенос Айрес (UIPBA) Асоциацията на индустриалците от провинция Буенос Айрес (ADIBA), председателят на БТПП и Н.Пр. Алфредо Атанасоф

Паралелно със срещите с дипломати и бизнес организации, БТПП получава регулярно информация за аржентински фирми, които търсят сътрудничество с български партньори в сферата на минната индустрия, хранително-вкусовата промишленост, недвижими имоти, консултации, медии и образование, химическа промишленост и текстил. Редица български компании също се насочват към пазара на Южна Америка и търсят подкрепата на БТПП.

Двустранната търговия между България и Аржентина се характеризира с непостоянни нива на стокообмена и отрицателно търговско салдо за България.

През периода 2017–2018 г.  търговията достига почти 100 млн. щ.д., но през 2020 г. стокообменът на страната ни с Аржентина възлиза на 45 млн. щ.д. и отбелязва спад  -18.4% спрямо 2019 г. Данните на митническата статистика за  2019г.  показват, че двустранният ни стокообмен с Аржентина възлиза на 55.15 млн. щ.д.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Среща с временно управляващия посолството на Либия в София
Обсъждане двустранните икономически отношения и бъдещи стъпки за насърчаване на партньорството и взаимната търговия Още
Васил Тодоров: България предоставя възможности на Аржентина да стъпи на най-богатия пазар в света – европейския
НОВИНИ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА БТПП
„Аурубис“ прави следващата стъпка към бъдеще без въглеродни емисии
С изграждането на най-голямата фотоволтаична централа за собствени нужди в България Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Покана за участие в публично обсъждане на проекта на Споразумението за партньорство 2021-2027 г.
15 юли 2021 г. от 10:00 ч., онлайн Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Уоркшоп, организиран от UK Export Finance Agency, в рамките на форума „Три морета“
8 юли, хотел Грант хотел Милениум, София Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
МОН предлага методика за определяне на изследователски университети
Документът е публикуван за обществено обсъждане до 7 юли т.г. Още
СТАНДАРТИЗАЦИЯ, СЕРТИФИКАЦИЯ
ISO 9001 премина етап на преразглеждане и се потвърди неговата „гаранция за успех“
Използва се от милиони организации по целия свят Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Изисквания и процедури при износ и внос във Виетнам
Страната е 16-ият по големина търговски партньор на Европейския съюз и вторият по големина търговски партньор на Европейския съюз в рамките на АСЕАН Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Законодателен акт за климата: ЕП потвърждава споразумението относно неутралността по отношение на климата до 2050 г.
Увеличава целта на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. от 40% на най-малко 55% в сравнение с нивата от 1990 г. Още
Обществена консултация и дискусионен форум за визията на ЕС за Цифрово десетилетие 2030
Отворена е до 3 август 2021 г. и резултатите от нея ще залегнат в бъдещо законодателно предложение Още