Брой 153 (410), 08-08-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Становище на БТПП относно „Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2014-2020“


Във връзка с обсъжданията на заседанието на Националния съвет по иновации при Министерството на икономиката и енергетиката, проведено на 26 юли 2013 г., БТПП подготви становище относно „Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2014-2020“.

Опорна точка за изготвяне на становището е тезата, че по пътя към излизане от рецесията и преодоляването на икономическата криза не всички инвестиции в научни изследвания и иновации са еднакво ефективни от гледна точка на въздействието върху растежа. Интелигентната специализация предполага, че страната ни трябва да избере ограничен брой приоритети въз основа на своите силни страни , международната си специализация и сравнителни предимства, които имат най-голям потенциал да постигнат трайно въздействие. Целта на интелигентната специализация е българската икономика да се трансформира с оглед на постигането на по-висока добавена стойност и изпълнението на по-конкурентни дейности.

БТПП принципно подкрепя инициативата на Министерството на икономиката и енергетиката за изготвяне на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020, както и преобладаващата част от заложените в нея постановки и мерки за изпълнение. По-съществените препоръки, изготвени от Съвета по иновации и енергийна ефективност при БТПП,  са в следните основни насоки:

1. Разглеждане и приемане на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 успоредно с Проектозакона за иновации.

2. Регламентация в проектозакона за иновациите и препоръчително предвиждане в Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 на ежегодно осигуряване на Националния иновационен фонд със средства от държавния бюджет за съответната година, като тази сума бъде посочена на отделен ред в Закона за държавния бюджет за съответната година.

3. По-детайлно изясняване дали предвидените в Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 Центрове за научна компетентност ще осигуряват развойната дейност на предприятията от индустрията, която в последните 23 години на практика липсва. В случай, че това не е напълно изяснено, стратегията следва да се допълни с конкретни мерки за създаване и развитие на развойни центрове.

4. Доработване на стратегията в частта за т.нар. Институционална координация. Считаме, че посочените в Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 Съвет за развитие към МС или евентуално Съвет за технологично развитие към МС, в този си вид, предвид досегашната практика при работата на подобни съвети към МС, по-скоро няма да са в състояние да осъществяват пълноценно координацията на иновационната политика у нас. По-конкретно, че при наличие на тясноведомствени интереси на отделните министерства, следва да се прецени доколко тези съвети към МС ще могат ефикасно да синхронизират отделните ОП в частта им относно прилагането на иновативните мерки, а също и най-вече законодателните инициативи в областта на иновациите и технологиите, които постъпват за разглеждане в МС от отделните министерства, БАН, СА, университетите и висшите училища.

Предвид обстоятелството, че България е парламентарна република, то считаме, че е възможно да се обмисли и създаването на Национален изследователски център по иновации и технологии при НС с минимален бюджет и щатен състав, който да координира законодателните инициативи на отделните министерства и ведомства в областта на развитието на иновациите и технологиите у нас в секторите и отраслите, за които те отговарят. На второ място считаме, че с експертната помощ на подобен изследователски център, то специализираните комисии при НС ще синхронизират значително по-рационално дейността на отделните министерства и другите първостепенни разпоредители с бюджетни средства по отношение на евентуални промени и корекции на отделните ОП на ЕС.

И накрая, но не на последно място е необходимо поставяне на акцент върху резултатите – в стратегията трябва да се интегрират повече етапни показатели и измерими цели, за да може да се оценява техния напредък.

В становището на БТПП, изпратено до министъра на икономиката и енергетиката, се изразява готовност Палатата да се включи активно в следващите етапи на доработката на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020, но това следва да се осъществява успоредно с Проектозакона за иновациите.

Следващото заседание на Националния съвет по иновации ще се проведе през септември т.г.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Становище на БТПП относно „Иновационна стратегия за интелигентна специализация 2014-2020“
Страната ни трябва да избере ограничен брой приоритети въз основа на своите силни страни , международната си специализация и сравнителни предимства Още
БТПП представи мерки в областта на младежката политика
Качествени предложения за работа, обучение за повишаване на квалификацията, стаж или допълнително образование Още
Необходима е активна търговско-икономическа информация от СТИВ към бизнеса
Фирмите очакват информационно и методическо съдействие при установяване на контакти и сключване на сделки Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Българо-румънскo-турски бизнес форум B2B по време на Добрички панаир „Селското стопанство и всичко за него” 2013
29 август 2013, Спортен комплекс “Простор”, Добрич Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
Правителството разгледа отчет за изпълнението на консолидираната фискална програма
Анализът на изпълнението на бюджета за първото полугодие показва сериозни негативни тенденции по отношение на данъчните приходи Още
НСИ: Индексът на промишленото производство у нас нараства през юни
В сравнение с май е регистриран ръст от 0.8% Още
АДМИНИСТРАЦИЯ И АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ
Пакет от мерки за намаляване на регулаторната тежест прие Министерският съвет
През м. ноември т. г. ще стартира предоставянето на 12 комплексни услуги, при които клиентът попълва заявление, без да е необходимо да представя към него други документи Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Съобщения за международни събития, получени в БТПП