Българската търговско-промишлена палата след като се запозна със Проект на Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни и на база на вече изразени становища относно Законопроект за мерките за ограничаване на печалбите и пряк контрол на цените на хранителни стоки от първа необходимост, както и становище относно Законопроект за пределни надценки на основните хранителни продукти, изразява следната позиция:
Палатата не подкрепя предложения законопроект, с който се предлагат мерки за установяване на минимални и максимални надценки за участниците по веригата, както и упражняване на пряк контрол върху цените на хранителните стоки от първа необходимост като земеделски продукти.
БТПП счита, че така предложеният законопроект няма да постигне заложените в него цели, а именно осигуряване на среда на прозрачност в договарянето, подобряване на механизма на добре функционираща верига на доставки в земеделския сектор, и пропорционално разпределение на добавената стойност, именно с намеса в пазарните отношения.
Държавната намеса в свободното ценообразуване ще има редица негативни последици върху бизнеса.
На първо място, въвеждането на подобни регулации ще засегне най-малките производители и търговци, при които всяка допълнителна административна тежест може да се окаже сериозно бреме за тях.
Предложените регулации ще се отразят върху печалбите на фирмите, което от своя страна неминуемо ще доведе до съкращаване на персонал или дори преминаване в сивия сектор. Намаляването на печалбите може да се отрази и върху качеството на продуктите, както и до намаляването на иновациите.
Предложенията са елемент на връщане към плановата икономика и командно-административна система. Следва разумно да се осигури по- коректен начин за сравнение на цените на едни и същи продукти в различните магазини и да остави потребителя да сравни и вземе решението за покупка от къде и на каква цена.
Налагането на квота от 50% за български продукти крие опасност от недостатъчно предлагане на продукция от съответен вид, както и противоречи на принципа на свободно движение на стоки, като така се налага ограничение върху вноса и количествени ограничения.
Мерките за прозрачност и наблюдение на пазара ще създадат значителна административна тежест, допълнителен човешки и финансов ресурс, както и опасност от предоставяне на чувствителна фирмена информация.
Административният капацитет на регулаторните органи за контрол очакваме да не е достатъчен и е възможно да се налага подбор на конкретни фирми и субективни оценки при проверки.
Предложеният подход представлява сериозна държавна намеса в частния сектор и потъпква свободната предприемаческа инициатива, свободата на договаряне по веригата на доставки, както и основите на пазарните механизми.
С оглед на гореизложеното, Българската търговско-промишлена палата не подкрепя Проекта на Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и подкрепя изпратените вече позиции на организации членове на Палатата.
Предложенията са елемент на връщане към плановата икономика и командно-административната система. Следва разумно да се осигури по-коректен начин за сравнение на цените на едни и същи продукти в различни магазини, в т.ч и чрез онлайн платформи с информация за ценови равнища, и да се остави потребителя да сравни и вземе решението за съответната покупка.
Пълният текст на становището на БТПП тук