Назад

България заема 57-ма позиция в Световната класация за конкурентоспособност за 2023г. на IMD-Швейцария


Спад с 4 позиции спрямо 2022 г. – в негативна посока се променят индикаторите за инфлацията, ръста на населението и свързаните с него тенденции в работната сила

Българската търговско-промишлена палата, като партньор на Института за развитие на мениджмънта (IMD) – Швейцария, има удоволствието да представи тазгодишните резултати от 35-ото издание на ежегодната Световната класация за конкурентоспособност (WCR) на института.

През 2023 г. България се нарежда на 57-то място (спад с 4 позиции спрямо 2022 г.) сред 64 държави от цял свят. Това е едно нелошо представяне, особено като се имат предвид огромните икономически и политически предизвикателства, пред които страната бе изправена през последните две години.

Общите резултати показват, че тазгодишната класация за конкурентоспособност е силно повлияна от наслагването на кризи и техните значими последици за световната икономика. Опасенията от задълбочаваща се икономическа рецесия, от нов инфлационен натиск и задълбочаване на геополитическите конфликти доминират бизнес прогнозите, измествайки на заден план екологичните и климатични проблеми, с които светът се беше заел през последните няколко години.

Най-силно засегнати са страните, чиято национална икономика е силно зависима от вноса на суровини, материали и енергия, сред които за съжаление попада и България.

Основните пречки, пред които е изправена българската икономика през 2023 г. според авторите на класацията, са последиците от продължителната политическа нестабилност, проблемите в правосъдната система и непосредствената ни близост да военния конфликт Русия-Украйна. В доклада, като проблеми, които биха оказали отрицателно влияние на икономическото ни развитие, са посочени и забавянето ни по пътя към приемането на България в Шенген, ОИСР и еврозоната, с възможните си последици от фискална нестабилност и риск от загуба на еврофондове; смаляващия се пазар на труда; високия дял на сивата икономика; бавните темпове на зеления преход и неяснотата по повод на продължаването на срока на използване на въглища като енергиен източник; задълбочаването на социално-икономическото разслоение и увеличаването на риска от обедняване на населението.

Важно е да се отбележи, че за една година България подобрява цялостното си представяне по отношение на такива ключови показатели като износ на стоки (увеличение с почти 7%), достъп до финансови услуги (ръст от 9%), обем на търговията в общия БВП (ръст с 15%), приходи от туризма (+1%), привлекателност за млади таланти (+1%) и др.

По някои други показатели, като ръст на населението, прозрачност, субсидии, отношение към глобализацията, киберсигурност и др., страната ни обаче отбелязва осезаем спад, като най-голям той е по отношение на инфлацията на потребителските цени (9%).

Въпреки не особено положителната промяна в представянето, България продължава да притежава привлекателни страни, които умело поддържани и развивани биха могли да я направят доста атрактивна за вътрешни и външни инвестиции. Към тях се отнасят: конкурентноспособните нива на данъци, такси и цени (55% от анкетираните); облекчения достъп до финансиране (52%); квалифицираната работна ръка (50%); дружелюбната бизнес среда (40%); високите нива на образование (28%) и др.

България отново се позиционира значително по-високо в категориите „Икономическо представяне“ и „Ефективност на правителството“, като най-добрите й представяния са
11-ото място по индекси на „цените“, 21-во по „данъчна политика“ и 22-ро по „международна търговия“.

Страната ни се нарежда най-ниско по отношение на подкритериите „пазар на труда“ (64-то място) и „управленски практики“ (61-во място) в категорията „Бизнес ефективност“ и по отношение на. „международните инвестиции“ (61-во място) в категорията „Икономическо представяне“.

-----------------

Международният институт за развитие на мениджмънта (IMD) е независима академична институция, основана преди повече от 75 години от бизнес лидери за бизнес лидери. Базиран в Лозана (Швейцария) и Сингапур, IMD е класиран в Топ 3 на годишната глобална класация на Financial Times за Executive Education за последните 11 последователни години и в първите пет за 19 последователни години. Програмите за MBA и EMBA на IMD многократно са определяни сред най-добрите в Европа и света.

През 2023 г. Световният център по конкурентноспособност на IMD (WCC) си партнира с 57 локални институции по света, между които и БТПП, в нелеката задача по съставянето на рейтинг на 64 световни икономики чрез сложна комбинация от 164 критерия за конкурентоспособност, избрани в резултат на изчерпателно проучване, използващо икономическа литература, международни, национални и регионални източници и обратна връзка от бизнес общността, правителствените агенции и академичните среди, базирана на отговори на анкети от висши ръководители на компании и организации.

БТПП е официален партньор на IMD-Швейцария от 2021 г., като основният принос на Палатата за проучването на икономиката е в селекцията на български фирми и организации за участие, както и в цялостното координиране на процеса на сбор на първични данни.

Класацията IMD World Digital Competitiveness Ranking 2023 ще бъде публикувана през септември 2023 г., а IMD World Talent Ranking 2023 - през декември 2023 г.

За да поръчате директно IMD World Competitiveness Yearbook 2023, натиснете ТУК.