Назад

COFACE публикува класацията си “Топ 500 компании в ЦИЕ за 2021 г.“


КАК НАЙ-ГОЛЕМИТЕ КОМПАНИИ СЕ ВЪЗСТАНОВЯВАТ ОТ ПАНДЕМИЯТА?

  • 2021 г. – благоприятна среда за Централна и Източна Европа с 5,7% ръст на БВП след рецесия от -3,7% през първата година на пандемията;
  • Топ 500 играчи: увеличение на оборота, нетните печалби и заетостта, поради възстановяването от спада на дейността;
  • Сектори: надеждният основен сектор „добив и преработка на нефт и газ“ е на първо място в топ 500, следван от „автомобилостроене и транспорт“ и „неспециализираната търговияна";
  • Полша е дом на най-големите предприятия в региона с нарастващ общ оборот с 26% през 2021 г., в сравнение спредходната година.

2021 година донесе благоприятна среда както за икономиките, така и за най-големите бизнеси в Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Въпреки че все още е изправена пред предизвикателствата на пандемията от Covid-19, икономическата активност се възстанови от спада през 2020 г. В резултат на това, 500-те най-големи бизнеса в региона отбелязаха рязко нарастващи приходи и по-високи печалби.

ЦИЕ се възстанови по-бързо от повечето от ключовите си търговски партньори. Докато регионът на ЦИЕ регистрира по-лека рецесия през 2020 г. със среден растеж на БВП, достигащ -3,7% в сравнение с -5,5% в Западна Европа, възстановяването на ЦИЕ през 2021 г. също беше по-впечатляващо, достигайки 5,7% в сравнение с 4,7% в Западна Европа. Гжегож Шилевич, регионален икономист на Coface Централна и Източна Европа, обяснява различните структури на регионите: „ЦИЕ е по-малко зависима от услугите, включително ресторантите и сектора на хотелиерството, които бяха силно засегнати по време на пандемията, поради блокиране, ограничения за пътуване и малък брой клиенти доверие, което нанесе огромен удар върху различни западноевропейски икономики“.

Международната застрахователна компания за кредитно застраховане представя своето 14-то годишно проучване за най-големите 500 компании в ЦИЕ. Проучването на Coface "CEE Top 500“ класира бизнесите според техния оборот и анализира допълнителни факти като броя на служителите, рамката на компаниите, секторите и пазарите, както и кредитните оценки на Coface за компанията. Икономическото развитие на ЦИЕ Топ 500 е представително за пазарната тенденция в целия регион.

ТОП 500 ИГРАЧИ: УВЕЛИЧЕНИЕ НА ОБОРОТА, НЕТНА ПЕЧАЛБА И ЧОВЕШКИ КАПИТАЛ

„Резултатите от класацията за 2021 г. на най-големите компании в региона, разкриха, че бизнесът успя да се възползва незабавно от икономическото възстановяване“, коментира Ярослав Яворски, Главен изпълнителен директор на Coface Централна и Източна Европа. Общият оборот на всичките 500 компании скочи с 26,9% до 842 милиарда евро. Съвкупните нетни печалби почти се удвоиха в сравнение с 2020 г. до 41 428 милиона. Освен това, 500-те компании са наели 2,2 милиона души (+1,3% спрямо 2020 г.). „На вътрешния пазар, икономиките на ЦИЕ се възползваха от стабилното вътрешно търсене. Пазарът на труда през 2021 г. отново беше в благоприятна ситуация с ниски нива на безработица и солиден ръст на заплатите. Мерките, въведени като отговор на въздействието на Covid-19, включват подкрепа за пазара на труда, което означава, че са избегнати масови съкращения“, добавя Яворски.

ПОЛША И АВТОМОБИЛНИЯТ СЕКТОР ВОДЯТ ГРУПАТА

PKN Orlen остава непобедим на челното място, укрепвайки позицията си с оборот, който скочи с 52%, докато през предходната година беше намалял с 23%. Чешката Skoda Auto (2-ра), мултинационалната нефтена и газова компания MOL Унгария (3-та), полската държавна PGNiG (4-та), търговецът на дребно Jeronimo Полша (5-та), полската енергийна компания PGE (7-ма) и Volkswagen Словакия (8-ма) бяха вече на върха в предишни класации. Повечето от тях регистрират по-висок оборот. Производителите на автомобили като Skoda Auto и Volkswagen Словакия регистрират само леко увеличение на приходите с 0,4% и 2,3% поради прекъсвания на веригата за доставки.

СЕКТОРИ: ВОДЕЩА ПОЗИЦИЯ ЗА ДОБИВ И ПРЕРАБОТКА НА НЕФТ И ГАЗ, СЛЕДВАНИ ОТ СИЛЕН АВТОМОБИЛЕН И ТРАНСПОРТЕН СЕКТОР

 Три ключови сектора (автомобилостроене и транспорт , добив и преработка на нефт и газнеспециализирана търговия), представени от най-големите компании в региона, продължават да формират 53% от общите приходи.

През тази година всички сектори регистрират ръст на оборота, поради ускоряване на търсенето и слаба стартова точка от предходната година. Това нанесе огромно влияние върху финансовите показатели на компаниите, поради началния етап на пандемията и свързаните с нея локдауни. Най-яркият пример идва от сектор текстил и облекло, който претърпя спад в търсенето, както и промяна в потребителските предпочитания през пандемичната 2020 г. През 2021 г., секторът отбеляза най-висок ръст на оборота от 60,3%. За разлика от това, най-слабо увеличение на оборота е отбелязано в строителството (+9,5%) и автомобилостроенето и транспорта (+9,6%), които все още осигуряват солидни темпове на растеж. Повечето сектори успяха да генерират по-високи нетни печалби, като най-големият печеливш беше металите (+437%). От друга страна, текстил и облекло и хранително-вкусовата промишленост са секторите, които показват негативна динамика в тази област.

Най-добре оценената индустрия в ЦИЕ ТОП 500 е много малка: дървообработването и мебелите имат само петима представители в класацията, но отбелязват ръст на оборота от 27,9% и повече от двойно увеличение на нетната печалба.

Секторът на полезни изкопаемихимикалитепетролпластмаса и фармацевтичните продукти отново е най-големият в класацията ЦИЕ ТОП 500. Секторът се радва на един от най-високите скокове на нетната печалба (+331,5%). През 2021 г. цените на петрола скочиха с 52%, като се възползваха от възстановяващите се индустрии и икономики. Това създаде възможности за генериране на печалби от маржове на рафиниране, особено като се има предвид нарастващото търсене след блокиране и съживяването на световната търговия.

Въпреки, че автомобилостроенето и транспортът остават на върха, секторът се развива сравнително слабо в сравнение с други. Индустрията остава доминираща в четири държави: ЧехияУнгария, Румъния и Словакия.

Третият сектор на подиума е неспециализираната търговия. Тъй като нивата на безработица се увеличиха съвсем леко по време на пандемията и пазарът на труда осигури солидни темпове на растеж на заплатите, икономиката беше подпомогната от увеличените разходи на домакинствата. Оборотът в най-големите бизнеси от тази индустрия се повиши с +19,3%, докато компаниите също успяха да отбележат по-високи нетни печалби (+22,8%).

25 БЪЛГАРСКИ КОМПАНИИ ВЛИЗАТ В ТАЗГОДИШНАТА КЛАСАЦИЯ

От най-високо изкачилите се в класацията родни бизнеси са Българският енергиен холдинг (БЕХ), Аурубис България, НЕК и Еврохолд България.

„В класацията на Кофас ЦИЕ Топ 500 попадат повече български компании от предходната 2020 г. и това е напълно разбираемо. Доста голяма част от бизнеса се възползва от възстановителните Covid-19 мерки от правителството и регистрираният ръст в оборотите беше донякъде предвидим. Тази година обаче бизнесът е застрашен отново поради сътресенията в макроикономически план, предстои да разберем колко и как ще бъдат усетени в България и региона“, споделя Пламен Димитров, управител на Кофас България.