Брой 205 (210), 22-10-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ

КЗК: Проектът на ЗИД на ЗОП необосновано въвежда допълнителни изисквания за допустимост при обжалване на процедурите по обществени поръчки

Комисията за защита на конкуренцията изготви становище във връзка с предложение на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) относно необходимостта от изменение и допълнение на разпоредбите на Закона за обществените поръчки при обжалването на процедурите. Според МОСВ режимът на обжалване удължава срока за сключване на договори с изпълнители до над 6 месеца. Предложението предвижда при обжалване на процедури за обществени поръчки, финансирани по оперативни програми на ЕС, да се въведе изискване за предоставяне на обезпечения.

КЗК счита, че изискването да се предостави депозит при упражняване правото на жалба не може да изпълнява функцията на „гаранция, че е налице действителен правен интерес по конкретната процедура”. Въвеждането на допълнително изискване от финансов характер по отношение на жалбоподателите би представлявало за тях допълнителна нормативна бариера за оспорване на незаконосъобразни актове на възложители по ЗОП.

Комисията намира, че поставянето на допълнителни законови бариери пред надлежното упражняване на правото на жалба, както и санкционирането на жалбоподателите, които са упражнили това свое право, не намира опора нито в Конституцията на РБ, нито в правото на ЕС в областта на обществените поръчки.

КЗК счита, че забавянето на процеса по усвояване на средствата от европейските фондове не е обусловено от правната уредба на обжалването на процедурите по ЗОП, поради което възможното решение на този констатиран проблем не следва да се търси в евентуалното изменение и допълнение на ЗОП в тази му част. Гарантирането на законосъобразно протичане на процедурите по оперативни програми следва да е приоритет не само за възложителите – бенефиценти по програмите, но и за държавата в лицето на Управляващите органи по съответните програми, доколкото установените впоследствие нарушения се коригират с финансови санкции.

Според КЗК разглежданото изменение и допълнение на закона не е от естество да доведе до постигане на поставената цел на вносителя на законопроекта, поради което същото се явява несъответна и непропорционална мярка на законодателна инициатива. Комисията споделя становището, че действащата редакция на ЗОП предоставя ефективен механизъм за осъществяване на контрол за законосъобразност на актовете на възложителите по ЗОП и е хармонизирана с Директива 2007/66/ЕО с оглед повишаване ефективността на процедурите за преразглеждане при възлагане на обществени поръчки.

НОВИНИ ОТ БТПП
Бизнес делегация придружава премиера Борисов в Албания
Днес ще се състои българо-албански форум, организиран от БТПП и Съюза на албанските търговско-промишлени палати Още
Позиция на БТПП по предложението за въвеждане на данък върху лихвите по депозити
Покана за участие в семинар „Индия – перспективи в секторите енергетика, транспорт, машиностроене и хранително-вкусова промишленост”
ДИАЛОГ С БИЗНЕСА
Допитване на ЕК: Кои са 10-те най-обременяващи законодателни акта за МСП?
Целта е по-нататъшно намаляване на тежестта за МСП и по-специално за микропредприятията Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Търговски мисии в Турция
БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
НСИ: През 2011 г. сектор „Държавно управление” отчита бюджетен дефицит от 2.0% от БВП
Това е намаление спрямо предходната 2010 г., когато дефицитът е 3,1% от БВП Още
ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
КЗК: Проектът на ЗИД на ЗОП необосновано въвежда допълнителни изисквания за допустимост при обжалване на процедурите по обществени поръчки
Изискването да се предостави депозит при упражняване правото на жалба не може да изпълнява функцията на „гаранция, че е налице действителен правен интерес по конкретната процедура” Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Съдът на ЕС забрани агресивни търговски практики
Казусите са свързани с реклами, създаващи у потребителя невярно впечатление, че вече е спечелил награда, когато всъщност за да я получи, той трябва да направи някакъв разход Още