Всеки 12 юни Международната организация на труда обединява сили със своите членове и партньори на МОТ по целия свят, за да отбележи Световния ден за борба с детския труд. Тазгодишната тема отразява както постигнатия напредък, така и неотложната необходимост от засилване на действията за постигане на глобалните цели.
Световният ден през 2025 г. ще се фокусира върху ключов етап: публикуването на глобалните оценки и тенденции в детския труд за 2025 г. Този съвместен доклад на МОТ и УНИЦЕФ ще предостави цялостен преглед на това къде се намираме в нашите глобални ангажименти за премахване на детския труд. Въпреки че подробните данни все още не са налични, установените оценки и тенденции ще насочат политическите дебати и призивите за подновяване на ангажимента и инвестициите.
На този Световен ден МОТ призовава за пълно ратифициране на Конвенция № 138 на МОТ за минималната възраст за полагане на труд и за прилагане на Конвенция № 182 на МОТ за най-тежките форми на детски труд. Тяхното ефективно ратифициране и прилагане остават от съществено значение за постигане на целите за засилено предотвратяване, защита и партньорства за премахване на детския труд.
ИА ГИТ продължава да отчита ръст на дадените разрешения за работа на непълнолетни лица
През 2025 г. Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) продължава да отчита ръст на дадените разрешения за започване на работа на непълнолетни лица. За петте месеца на 2025 г. Инспекцията по труда е издала 5212 бр. разрешения при 4240 бр. за същия период на миналата година. Най-много разрешения са предоставени в областите Бургас, София и Варна. За цялата 2024 г. са дадени 16 808 бр. разрешения.
По повод Световния ден срещу детския труд от Инспекцията по труда напомнят, че наемането на непълнолетни лица без разрешение от контролния орган се счита за престъпление. В българското законодателство е регламентирана забрана за полагане на труд до 16 години. Това е и задължителната възраст за образование според Конституцията. Допускат се и изключения за започване на работа на по-малка възраст, но те са основно за талантливи деца, за включването им във филмови продукции, в театрални трупи, музикални състави и др.
За непълнолетните работници и служители е предвидена специална закрила, която им гарантира облекчени условия на труд. Те не могат да полагат тежък физически труд, както и да извършват работа, свързана с въздействие на физични, химични и биологични агенти и която създава риск за тяхното физическо и психическо развитие. Работното време за тях е 35 часа седмично при петдневна работна седмица, за което следва да получават минимум минималната работна заплата. Те имат право на удължен отпуск от поне 26 дни. За тях е забранено полагането на извънреден и нощен труд. За лицата, ненавършили 16 години, нощен е трудът, положен от 20:00 ч. до 06:00 ч. сутринта.
Процедурата по издаване на разрешенията е подробно описана на сайта на Главната инспекцията по труда в секцията Административно обслужване, рубрика „Процедури“ https://www.gli.government.bg/bg/node/4389
От работодателите се изискват документи, които са задължителни за всяко работно място, независимо дали на него ще се наемат непълнолетни, или пълнолетни лица. Разликата е, че при наемане на лица под 18 години те се представят предварително в Инспекцията, а при наемане на пълнолетни – при проверка. Ако подадените от работодателя документи са коректни, е създадена организация решение от Инспекцията по труда да има в рамките на 2 дни, въпреки че срокът е седемдневен.
Най-често непълнолетни се наемат за извършване на дейности в хотелиерството, ресторантьорството и търговията през дългата лятна ваканция.