Назад

Доклад на ООН за индекса на човешкото развитие


Снимка: МТСП

ООН публикува Индекса на човешкото развитие (ИЧР) по БВП. ИЧР е обобщена мярка за оценка на дългосрочния напредък в три основни измерения на човешкото развитие: дълъг и здравословен живот, достъп до знания и достоен стандарт на живот.

Стойността на ИЧР на България за 2023 г. е 0,845, което поставя страната ни в категорията "Много високо човешко развитие", което я позиционира на 55 място от 193 държави и територии.

Между 1990 г. и 2023 г. стойността на ИЧР в България се е променила от 0,706 на 0,845, което представлява промяна от 19,7%.

Между 1990 г. и 2023 г. средната продължителност на живота в България се е променила с 4,31 години, очакваните години на обучение са се променили с 3,02 години, а средната продължителност на училището се е променила с 4,64 години. БВП на глава от населението на България се е променил с около 81,5 процента между 1990 и 2023 г. Продължителността на живота у нас е 75,6 години, средната продължителност на образованието е 15,3 години, а националният доход на глава от населението достига 32 175 долара. За сравнение в Румъния   той е 39 374 долара.

Водещата позиция е за Исландия, а Швейцария и Норвегия също са начело в класацията. Дания е на четвърто място, а Германия и Швеция са заедно на пето място.

САЩ се класират на 17-то място, заедно с Лихтенщайн и Нова Зеландия, непосредствено под Канада. Индия и Бангладеш са на 130-то място, а Пакистан е на 168-мо. Чад, Централноафриканската република, Сомалия и Южен Судан заеха последните места, класирайки се на 190-193 места.

Пълните данни за България тук

------------------------

Ето едно от посланията на Доклада за човешкото развитие:

 "Изкуственият интелект (ИИ) се впусна в шеметен галоп. Докато постиженията на ИИ грабват заглавия, те привилегироват технологията във въображаем вакуум, затъмнявайки това, което наистина има значение: изборът на хората.

Изборите, които хората имат и могат да реализират, в рамките на непрекъснато разширяващите се свободи, са от съществено значение за човешкото развитие, чиято цел е хората да живеят живот, който ценят и имат причина да ценят. Свят с ИИ е пълен с избори, упражняването на които е както въпрос на човешко развитие, така и средство за неговото напредване.

Занапред развитието зависи по-малко от това какво може да направи ИИ, а повече от мобилизирането на въображението на хората, за да прекроят икономиките и обществата, за да се възползват максимално от него. Вместо да се опитва напразно да предвиди какво ще се случи, тазгодишният Доклад за човешкото развитие пита какви избори могат да бъдат направени, така че новите пътища за развитие за всички страни да осеят хоризонта, помагайки на всеки да има шанс да процъфтява в свят с ИИ."