Брой 72 (329), 11-04-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

ЕК публикува задълбочени прегледи на макроикономическите дисбаланси в 13 държави членки


Европейската комисия публикува вчера резултатите от задълбочените прегледи, извършени за 13 държави членки, посочени в доклада за механизма за предупреждение от миналия ноември като показващи признаци на макроикономически дисбаланси.

Чрез задълбочените прегледи беше установено, че макроикономическите промени в Европа са в ход, макар и с различен характер и темпове в различните държави членки. В прегледите се вижда намаляване на дефицита по текущата сметка, конвергенция на разходите за труд на единица продукция, корекции в твърде високите цени на жилищата и намаляване на задлъжнялостта на частния сектор. Въпреки това, предвид различните предизвикателства и дисбаланси, се очаква различията в растежа между държавите да се запазят през следващите години.

Слабата икономическа дейност и крехките икономически перспективи в някои случаи може да са довели до повече рискове и предаване на отрицателни въздействия, свързани с макроикономическите дисбаланси, между държавите. Освен това в повечето случаи коригирането все още не е приключило. Много от икономиките на ЕС продължават да са изправени пред значителни предизвикателства под формата на външни задължения, задлъжнялост на частния сектор и продължаващи промени на пазарите на жилища. Преодоляването на тези предизвикателства ще окаже влияние на способността на задлъжнелите икономики да растат и да се конкурират, за да се гарантира финансова стабилност и, основно, да се намали безработицата.

Макроикономическите дисбаланси в няколко държави членки трябва да се наблюдават отблизо. Те изискват категоричен ангажимент за структурна реформа с цел да се гарантира, че тяхното коригиране ще протече възможно най-гладко и че могат да бъдат създадени условия за устойчив растеж и създаване на работни места.

Комисията също така очаква единадесетте държави с дисбаланси, които не са счетени за прекомерни, а именно Белгия, България, Дания, Франция, Италия, Унгария, Малта, Нидерландия, Финландия, Швеция и Обединеното кралство, да вземат предвид заключенията на задълбочените прегледи в своите национални програми за реформи и в програмите си за стабилност и конвергенция. За тези страни на 29 май Комисията ще представи широкообхватни политически препоръки за коригиране на съществуващите и предотвратяване на нови дисбаланси.

В две държави членки, Испания и Словения, дисбалансите могат да се считат за прекомерни. В Испания високите равнища на вътрешния и външния дълг продължават да представляват сериозен риск за растежа и финансовата стабилност. В Словения рисковете за стабилността на финансовия сектор, произтичащи от корпоративната задлъжнялост и намаляването на ливъриджа, са значителни, включително поради взаимовръзките с публичните финанси. Уместността на техните политики в отговор на тези проблеми ще бъде оценена навреме за приключването на тазгодишния европейски семестър за координация на икономическите политики, в чиито рамки на 29 май ще бъдат приети специфични за отделните държави препоръки.

В доклада за механизма за предупреждение бе посочено, че за Кипър също е необходим задълбочен преглед, но подобен преглед няма да бъде публикуван. Това е следствие от политическото споразумение, постигнато между Еврогрупата и кипърските власти по ключови елементи на програма за макроикономически мерки и официално финансиране. Страните със специфични програми не са обхванати от процедурата при макроикономически дисбаланси, тъй като те вече са подложени на засилен икономически надзор като част от техните програми за икономически реформи.

За повече информация:
http://ec.europa.eu/economy_finance/economic_governance/macroeconomic_imbalance_procedure/index_en.htm

НОВИНИ ОТ БТПП
Проучване на БТПП: 52% от фирмите търсят пазари извън ЕС
Бизнесът залага на качеството и се надява на по-добро обслужване и експортно кредитиране Още
Среща с новото ръководство на Македонско-българската стопанска камара
Камарата търси партньорство за инфраструктурни и други проекти Още
Нови членове на Палатата
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Бизнес среща с членове на Българо-скандинавската търговска камара ще се състои в Русе
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
ББР организира среща-изложение на хранително-вкусовия бранш
Национален семинар на тема „Хагска система за международна регистрация на промишлени дизайни”
АДМИНИСТРАЦИЯ И АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ
Правителството прие отчет за изпълнението на плана за намаляване на административната тежест с 20% до края на 2012г.
От 135 планирани мерки са изпълнени 112 (83%), а частично са осъществени 20 (15%) Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ
НАП: По-бързо възстановяване на данък по декларации с баркод
До възстановяване на суми се стига в случаите, в които гражданите ползват данъчно облекчение Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
Три наредби в областта на енергетиката отмени правителството
Отмяната е свързана с измененията и допълненията в Закона за енергетиката Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
ЕК публикува задълбочени прегледи на макроикономическите дисбаланси в 13 държави членки
На 11 държави, сред които и България, с дисбаланси, които не са счетени за прекомерни, Комисията препоръчва да вземат предвид заключенията.... Още