Брой 8 (2014), 13-01-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Европейската комисия засилва защитата на европейската интелектуалната собственост на глобалните пазари


Европейската комисия публикува последния доклад относно защитата и прилагането на правата върху интелектуалната собственост в трети държави. Макар че след публикуването на предишния доклад настъпиха промени, опасенията продължават да са налице, като остават редица области, в които са необходими подобрения и мерки. Нарушенията на правата върху интелектуалната собственост в целия свят струват милиони на европейските фирми под формата на пропуснати приходи и застрашени работни места. В днешния доклад се посочват три групи държави, в които ЕС ще съсредоточи усилията си.

Комисарят по въпросите на търговията Фил Хоган заяви следното: „Защитата на интелектуалната собственост като търговски марки, патенти или географски означения е от съществено значение за икономическия растеж на ЕС и способността ни да насърчаваме иновациите и да останем конкурентоспособни в глобален план. Цели 82 % от износа на ЕС се генерират от сектори, зависещи от интелектуалната собственост. Нарушенията на интелектуалната собственост — принудителният трансфер на технологии, кражбата на интелектуална собственост, фалшифицирането и пиратството — всяка година застрашават стотици хиляди работни места в ЕС.  Събраната в доклада информация ще ни даде възможност да станем още по-ефективни в защитата на фирмите и работниците в ЕС от нарушения на интелектуалната собственост, например фалшифициране или пиратство на авторски права.“

Географските и тематични приоритети на действията на ЕС за защита на правата върху интелектуалната собственост се основават на степента на икономическа вреда за дружествата в ЕС. Докладът ще допринесе за по-съсредоточено насочване на усилията. Актуализираният списък на приоритетните държави в доклада остава разделен на три категории, които отразяват мащаба и устойчивостта на проблемите: 1) Китай; 2) Индия, Индонезия, Русия, Турция, Украйна; 3) Аржентина, Бразилия, Еквадор, Малайзия, Нигерия, Саудитска Арабия и Тайланд.

Преобладаващият дял от пристигащите в ЕС фалшифицирани и пиратски стоки е с произход от Китай, както като стойност, така и като обем. Над 80 % от фалшифицираните и пиратските стоки, конфискувани от митническите органи в ЕС, са с произход от Китай и Хонконг.

Във всички търговски споразумения на ЕС присъства като стандартен елемент високото равнище на защита на интелектуалната собственост. Комисията участва също така в преговори, работни групи и технически програми съвместно с ключови държави и региони като Китай, Латинска Америка, Югоизточна Азия и Африка. През последните две години се проведоха следните конкретни действия:

  • Техническа подкрепа за присъединяването към международните договори в областта на правата върху интелектуалната собственост.
  • Повишаване на осведомеността на малките предприятия относно значението на правата върху интелектуалната собственост.
  • Обучение на митнически служители, съдии и полицаи относно прилагането на правата върху интелектуалната собственост.
  • Обучение на патентни оценители
  • Обучение за лицензиране на защитени сортове растения

Комисията също така е активен участник в защитата и прилагането на правата върху интелектуалната собственост на многостранно равнище, например в Световната търговска организация (СТО), Световната организация за интелектуална собственост (СОИС) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

Докладът също така поставя акцент върху интелектуалната собственост на сортовете растения. Селекцията на растения може да има важна роля за увеличаване на производителността и качеството в селското стопанство, като същевременно намалява натиска върху околната среда. ЕС желае да насърчи инвестициите и научните изследвания в тази област: разработване на нови култури, устойчиви на суша, наводнения, жега и соленост, с цел да отговори адекватно на отрицателните последици от изменението на климата. Защитата на сортовете растения съответно се превърна в един от приоритетите на Комисията през идния период.

Контекст

Ефективните, добре планирани и балансирани системи за интелектуална собственост (ИС) са от ключово значение за насърчаване на инвестициите, иновациите, растежа и глобалната стопанска дейност на нашите предприятия. В този контекст Европейската комисия участва активно в укрепването и прилагането на правата върху интелектуалната собственост в трети държави, например чрез своята програма за търговия.

Секторите, които интензивно работят с интелектуална собственост, създават около 84 млн. работни места в Европа и 45 % от общия БВП на ЕС за периода 2014—2016 г. 82 % от износа на ЕС е генериран от сектори, които интензивно използват интелектуална собственост. В тях търговският излишък на ЕС е около 182 милиарда евро. Също така стойността на фалшифицираните или пиратски стоки, внасяни в ЕС, възлиза на 121 млрд. евро, или 6,8 % от целия внос.

За повече информация:

Доклад относно защитата и прилагането на правата върху интелектуалната собственост в трети държави

Интелектуална собственост и търговска политика на ЕС

НОВИНИ ОТ БТПП
Международно партньорство със Световната федерация на търговски палати
БТПП в подкрепа на арт проект
За пореден път Палатата доказва своя интерес към идеите и успеха на родните творци Още
МАЛКИ И СРЕДНИ ПРЕДПРИЯТИЯ
Обсъждане на нова ваучерна схема, която да подкрепя МСП да излязат на пазара за растеж
Покриване на разходите за листване на Българска фондова борса Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
НАП публикува становище за прилагане на новите разпоредби за регистрация по ЗДДС
В сила от 01.01.2020 Още
ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Възложители на обществени поръчки могат да проверяват служебно за нарушения на трудовото законодателство - основание за отстраняване от участие
Документът може да се генерира чрез Системата за „Електронни удостоверения“... Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейската комисия засилва защитата на европейската интелектуалната собственост на глобалните пазари
82 % от износа на ЕС се генерират от сектори, зависещи от интелектуалната собственост Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Работна среща за заинтересовани страни и брокерско събитие на тема „Изпълнение на Програма ХОРИЗОНТ ЕВРОПА (2021-2027)“
22 януари 2020, Русенски университет „Ангел Кънчев“ Още