Брой 183 (693), 24-09-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Трудовата мобилност – ключ за преодоляване на предизвикателствата с недостига на умения в ЕС


Подобряването на трудовата мобилност, т.е. желанието и възможността на работещите да сменят работата си или да се преместват да работят в друг регион, е от жизнено значение за европейската икономика, както става ясно от неотдавнашен съвместен доклад на Европейската комисия и ОИСР.

Предвижда се населението на ЕС в трудоспособна възраст (15—64 години) да намалее с 7,5 млн. между 2013 и 2020 г., поради което Съюзът следва да намери начин за по-ефективно използване на уменията на мигрантите, за да се запази конкурентоспособността на Европа.

В доклада мобилността и миграцията се открояват като основни фактори за преодоляване на предизвикателствата, свързани с демографията и уменията, пред които е изправен Съюзът. Премахването на неравенствата между половете и включването на повече млади и по-възрастни работници на пазара на труда също ще бъдат от съществено значение за облекчаване на последиците от застаряването на населението.

Въпреки че много европейски страни са изправени пред трайни проблеми с безработицата и нарастващо недоволство от имиграцията, редица предприятия вече изпитват затруднения да задоволят своите нужди от работна сила единствено на трудовия пазар на съответната страна, в която се намират.

Справяне с недостига на умения

По данни на неотдавнашно проучване 40% от предприятията изпитват проблеми с намирането на работници с подходящите умения. През следващото десетилетие се очаква нуждите от работна ръка да бъдат концентрирани в определени професии, изискващи умения на средно или високо равнище. За да се отговори на търсенето в бъдеще, в доклада се посочват 3 допълнителни политически мерки:

  • подобряване на трудовата мобилност в рамките на ЕС, за да се гарантира предоставянето на умения там, където са необходими;
  • по-добра интеграция на имигрантите от страни извън Съюза за по-ефикасно използване на техните умения;
  • привличане на висококвалифицирани имигранти от страни извън ЕС за попълване на недостига в специфични сфери на трудовия пазар на ЕС.

В доклада се подчертава нуждата от премахване на пречките пред работниците да сменят своята работа чрез усъвършенстване на инструментите за установяване на съответствия между уменията и нуждите от работна сила, улесняване на признаването на чуждестранни квалификации и предоставяне на езиково обучение, пригодено към уменията на мигрантите в страните по местоназначение.

Текущи дейности

ЕС вече предприе мерки за премахване на някои от пречките, включително чрез въвеждане на нови правила за улесняване на свободното движение и на придобиването и запазването на допълнителни пенсионни права.

Представени бяха и инициативи за подобряване на общоевропейската мрежа за търсене на работа EURES и за по-строго прилагане на правилата за командированите работници. В допълнение Комисията предостави и насоки за интегриране на пазара на труда в своите годишни препоръки за икономическата политика към правителствата на страните от ЕС.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Делова програма на БТПП по време на предстоящия Международeн технически панаир - Пловдив
Представяне на услуги по корпоративна стратегия и финанси, стандарти GS1, подготовка на проекти през новия програмен период, възможности за набиране на български подизпълнители за нуждите на френски индустриални предприятия … Още
Покана за участие в бизнес срещи с украински фирми
1 октомври 2014 г. от 9.30 ч. в БТПП Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА
Енергийният борд обсъди първите задачи в сектор електроенергетика
В сектора са натрупани сериозни технически, финансови и социални дисбаланси, както и огромен дефицит Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство от EEN
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Семинар на тема „Интелектуална собственост и конкурентоспособност на МСП в Европа "
Лекторите ще дадат практична информация за защита на интелектуалната собственост в Китай и Югоизточна Азия Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Програмите за трансгранично сътрудничество на България със Сърбия, Турция и Македония 2014 – 2020 бяха внесени в Европейската комисия за одобрение
През новия програмен период България очаква около 71 млн. евро безвъзмездна помощ от ЕС за финансиране на проекти от пограничните райони Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Промени в нормативната уредба водят до облекчаване на административни тежести и повишаване на контрола при посредническата дейност по наемане на работа
Разширява се обхватът на лицата, които могат да осъществяват посредническа дейност Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
Актуализира се правната рамка за избягване на двойното данъчно облагане на доходите между България и Холандия
В съответствие с новите икономически отношения и правна регламентация в областта на данъците Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Трудовата мобилност – ключ за преодоляване на предизвикателствата с недостига на умения в ЕС
През следващото десетилетие се очаква нуждите от работна ръка да бъдат концентрирани в определени професии, изискващи умения на средно или високо равнище Още