Брой 40 (297), 26-02-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Ефективно функциониране на данъчно облагане на финансовите трансакции в Европейския съюз


Данък върху финансовите трансакции ще се налага в Австрия, Белгия, Естония, Франция, Германия, Гърция, Италия, Португалия, Словакия, Словения и Испания.

Заедно тези 11 страни от ЕС смятат да въведат нов данък върху финансовите трансакции. По тяхна молба Европейската комисия определя общ подход към събирането на данъка.

Целта на данъка е да се гарантира, че финансовата индустрия внася своя дължим дял в държавния бюджет. В момента този сектор плаща по-ниски данъци от останалите сектори.

Това ще бъде също така начин да бъдат накарани банките и другите компании за финансови услуги да поемат своя дял от разходите във връзка с възстановяването от кризата. Те бяха сред основните причини за икономическия спад и получиха значителна правителствена помощ, за да оцелеят.

Данъкът ще се прилага за всички финансови трансакции, една от страните по които се намира в една или повече от тези 11 държави. Минималното равнище ще е 0,01 % за деривати и 0,1 % за всички други трансакции, включително покупки на акции и облигации. Участващите страни могат да прилагат и по-високи ставки.

Данъкът няма да се налага при ежедневни финансови операции на физически и юридически лица като застраховане, вземане на ипотечен кредит, покупки с кредитни карти и бизнес кредитиране.

Очаква се приходите от данъка да възлизат на 30-35 млрд. евро годишно. Част от тях могат да постъпят в бюджета на ЕС. В такъв случай вноската на участващата страна ще бъде намалена със съответната сума.

Останалите приходи от данъка ще постъпят в националните бюджети и ще бъдат използвани като останалите данъчни приходи – например за намаляване на дълга или за инвестиции в растеж и работни места.

Следващи стъпки

16 от 27-те страни от ЕС няма да приложат данъка веднага. Те могат да се присъединят към схемата по-късно, а вече дадоха чрез ЕС зелена светлина на 11-те страни за нейното въвеждане.

Предстои провеждане на задълбочени обсъждания как да се приложи данъка. Всички страни от ЕС могат да участват в обсъжданията, но само 11-те ще могат да гласуват, като те трябва да постигнат консенсус, за да може данъкът да бъде въведен, както е планирано - на 1 януари 2014 г. Ще бъде поискано и становището на Европейския парламент.

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП – партньор по проект "Създаване на система за идентифициране и признаване на неформално придобити знания, умения и компетентности"
Целта на проекта е да увеличи възможностите за придобиване на професионална квалификация на работната сила Още
Покана за участие в конференция по енергийно реновиране на сгради и използване на възобновяема енергия
Постигнати резултати по проект REE_TROFIT Още
Иновативен продукт срещу кражби ще бъде представен на Секюрити Експо 2013
Изложението се открива следващата седмица в Интер Експо Център – София Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Партньорска среща по проект „Икономическа еко енергийна стратегия” в Ямбол
Създава се трансграничен експертен съвет по зелена енергия и биопроизводство – „Екоенержиконсулт” Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
Информация за състоянието на публичните финанси към месец февруари 2013
Информацията бе представена днес на заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента Още
ЕКОЛОГИЯ, СО2
Само две организации по оползотворяване имат право да събират продуктови такси и да издават удостоверения, които да послужат при регистрация на МПС
Това са „Българска рециклираща компания” АД и „Ауторек” АД Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Ефективно функциониране на данъчно облагане на финансовите трансакции в Европейския съюз
Целта на данъка е да се гарантира, че финансовата индустрия внася своя дължим дял в държавния бюджет Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Обучение във връзка с изграждането на Българската акцизна централизирана информационна система
От 1 април се въвежда изискване за подаване по електронен път на акцизния данъчен документ Още