Брой 126 (1390), 05-07-2017
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Мултинационалните компании да разкриват данъчна информация във всяка страна, в която оперират


  • Мултинационалните компании да разкриват публично колко данъци плащат и в кои държави;
  • Оповестяването на данъчната информация включва и данни за данъците, които са платени извън ЕС;
  • Мерките обхващат компании с годишни приходи от 750 млн. евро и повече.

Големите корпорации следва да направят публично достъпна информацията относно това колко данъци плащат и в кои държави, заявиха евродепутатите след разискване и гласуване в пленарната зала във вторник.

Те подкрепиха предложение, с което ще задължат многонационалните компании да отчитат своите данъци във всяка държава, в която оперират. Възможни са изключения в случаи на чувствителна търговска информация.

Целта е да се повиши прозрачността на данъчното облагане и да се предостави на обществото публично достъпна информация относно колко и къде плащат данъци мултинационални компании.

Публичен достъп до данъчна информация
Според предложените мерки информацията за данъчното облагане на мултинационални компании с годишен оборот от над 750 млн. евро ще бъде публикувана в общ формуляр във всяка данъчна юрисдикция, в която е оперирала компанията или нейно дъщерно дружество.

Компаниите също се задължават да внасят декларация и в публичен регистър, управляван от ЕК.

Информацията ще включва:

  • името на фирмата (където е приложимо), списък на всички дъщерни предприятия, кратко описание на естеството на техните дейностите и географско местоположение;
  • броят на служителите, наети на работа на еквивалент на пълен работен ден;
  • размера на нетния оборот;
  • обявения капитал;
  • продажбите и покупките;
  • размера на данъците, платени през съответната финансова година от фирмата и нейните дъщерни предприятия, които извършват дейност във всяка данъчна юрисдикция както рамките на Европейския съюз и извън него;
  • стойността на генерираните приходи;
  • дали компаниите, дъщерните предприятия или клоновете се ползват от преференциално данъчно третиране.

Евродепутатите подкрепиха мерки за защита на компании в случаи на чувствителна търговска информация. Те предвиждат държавите членки да могат да разрешават един или повече елементи от информация временно да бъдат пропуснати в декларацията. Изключенията ще бъдат подновявани всяка година и ще се прилагат само в данъчната юрисдикция на държавата членка, която предоставя освобождаването.

След като дадена държава членка предостави изключение, тя трябва да информира конфиденциално Европейската комисия относно избегнатата информация, както и подробно обяснение на изключението.

Комисията ще публикува на сайта си всяка година списък с фирмите, които са получили изключения и кратки обяснения на причините.

Стриктни ограничения относно периода на изключения

Парламентът също така подкрепи изменения, които поставят ограничения на изключенията за предоставяне на данъчна информация от страна на фирми. Едно от измененията задължава компаниите, които изгубят правото си на изключение, веднага да направят публично достъпна избягваната до момента информация. Фирмите също така ще трябва да кандидатстват всяка година за подновяване на изключенията.

В допълнение към това в края на периода на неоповестяване съответната фирма ще трябва да публикува ретроактивно данъчните си данни под формата на аритметично общо кратно, така че да покрият периода, в който са се ползвали от имунитет за публикуването на тези данни.

Следващи стъпки
След като Парламентът одобри проекта на доклада с 534 гласа „за“ срещу 98 гласа „против“, 62 „въздържал се“, той ще бъде върнат обратно в комисиите, за да започнат преговорите в рамките на споразумение на първо четене въз основата на получен мандат в пленарна зала.

Бързи факти
Законодателството е една от мерките срещу избягването на плащане на корпоративни данъци, което според изчисления на ЕК струва на страните от ЕС между 50 и 70 милиарда евро годишно.

Цитат
Съдокладчикът Евелин Регнер (С&Д, Австрия) каза: „Ако не въведем докладването за всяка страна на активност, никога няма да осветлим системата на компаниите-пощенски кутии, която се използва, за да се преместват печалбите и избягва плащането на данъци по целия свят. Сега сме готови за преговорите със Съвета, за да намерим общ режим на докладване. ЕС трябва да води в борбата срещу избягването на данъци.“

Съдокладчикът Юг Байе (С&Д, Белгия) каза: „Всяко евро неплатени данъци на мултинационалните корпорации представлява едно евро в повече, което се плаща от физическите лица.“

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Отлична оценка на вашата компания с EXCELLENT SME
Електронен бизнес сертификат за успешни малки и средни предприятия Още
БТПП издаде наръчник за МСП от туристическия сектор
Включва добри практики и инструменти за повишаване управленските способности на предприятията в сектора Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Евростат: 31% от населението в България на възраст между 15 и 64 г. е икономически неактивно
Процентът сред жените през миналата година е по-голям в сравнение с този при мъжете Още
ЕЛЕКТРОННИ УСЛУГИ
В Патентното ведомство е внедрена нова версия на Портала за електронни услуги
Допълнителни механизми за улесняване и ускоряване на комуникацията с гражданите и бизнеса Още
МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
Една от най-големите британски консултантски групи е на посещение в България
За проучване възможностите за инвестиции в ИКТ и аутсорсинг сектора Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Бизнес компас на Република Казахстан
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Мултинационалните компании да разкриват данъчна информация във всяка страна, в която оперират
Избягването на плащане на корпоративни данъци струва на страните от ЕС между 50 и 70 млрд. евро годишно Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Конгрес и панаир за природен газ в Истанбул
2-3 ноември 2017 г. Още