Брой 227 (484), 21-11-2013
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Селскостопанската политика на ЕС за периода 2014—2020 г.


© BELGA/BUITENBEELD/W.PattynFarm in agricultural area

Пет законодателни акта за реформиране на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС бяха одобрени след споразумение между Съвета и Европейския парламент (ЕП) на 20 ноември. В периода след 2013 г. ОСП ще постави по-голям акцент върху опазването на околната среда, гарантирането на справедливо разпределение на средствата на ЕС и подпомагането на фермерите да се справят по-добре с предизвикателствата на пазара.

„Първата реформа на Селскостопанската политика на ЕС, определена съвместно от министрите и пряко избраните членове на ЕП, вече е в завършена форма. По време на този дълъг и труден път, Парламентът направи големи подобрения. Чрез новата ОСП ще бъде постигнат по-добър баланс между продоволствената сигурност и опазването на околната среда и земеделските стопани ще бъдат по-подготвени да се справят с бъдещите предизвикателства“, заяви Паоло Де Кастро (С&Д, Италия), председател на комисията за земеделие и водещ преговорите за ОСП.

По-справедливо разпределение на еврофондовете

За да се гарантира, че преките плащания отиват само за активни фермери, депутатите убедиха Съвета да изготви черен списък на дружества, като летища или спортни клубове, които да бъдат автоматично изключени от финансиране от ЕС, освен ако не се докаже, че селскостопанската им дейност носи значителна част от техния доход.

Парламентът също така настоя за задължителна схема за целия ЕС, която да даде на младите фермери допълнителни плащания от 25% за първите 25—90 хектара. Малките фермери могат да получат повече пари, докато плащанията за големите стопанства, в размер над 150 000 евро, ще бъдат намалени с най-малко 5%.

„Освен пренасочването на пари от големите към малките стопанства, ние осигуряваме по-добро разпределение на еврофондовете в рамките на ЕС. До 2020 г. земеделските производители от различни държави членки трябва да получават най-малко 72% от средните преки плащания за ЕС“, заяви Луиш Мануел Капоулаш Сантош (С&Д, Португалия), докладчик за директните плащания и за регламента за развитието на селските райони.

По-зелена селскостопанска политика без двойно финансиране

В рамките на новата ОСП, 30% от бюджетите на държавите членки по отношение на директните плащания могат да се изразходват само ако задължителните екологични мерки, като разнообразяване на културите, поддържане на постоянни пасища и създаване на „екологично - фокусирани области“, бъдат изпълнени.

„Двойно финансиране“, т. е. заплащане на земеделските производители за доставка два пъти за едни и същи ползи за околната среда, няма да бъдат допуснати и на земеделските производители, които не успеят да приложат задължителните екологични мерки, ще бъдат налагани допълнителни санкции, освен поетапното премахване на „зелените“ субсидии. „Това е въпрос на справедливост, да се осигури на земеделските производители повече време, за да се запознаят с новите правила. Няма да бъдат налагани санкции през първите две години на новата ОСП. Едва след това делът на така наречените зелени плащания, удържани поетапно, ще се повиши до не повече от 25%“, каза Джовани Ла Вия (ЕНП, Италия), докладчик по финансирането, управлението и мониторинга.

„С новите инструменти за поддържане и насърчаване на икономиката в селските райони, засилване на опазването на околната среда и премахването на двойното финансиране, обществените пари ще бъдат по-добре използвани за осигуряване на обществени блага за всеки“, заяви Капулас Сантос.

По-силните фермери да се справят по-добре с кризите

Парламентът също така гарантира, че на организациите на земеделските производители ще бъдат дадени допълнителни инструменти за подпомагане на земеделските стопани, за да се справят с нестабилността на пазара и за да укрепят позицията си за договаряне на цена. „Например обхватът на секторите, в които организациите на земеделските производители могат да договарят доставки от името на своите членове, без да нарушават правилата относно конкуренцията, ще бъде разширено. По-силните организации на производителите не трябва да се трансформират в картели, а да помагат на фермерите да подобрят икономическата си ситуация“, заяви Мишел Дантен (ЕНП, Франция), докладчик по общия регламент за организация на пазара .

НОВИНИ ОТ БТПП
Повече оптимизъм в очакванията на фирмите за 2014 година
Българският бизнес отново ще разчита на експорта, за да постигне растеж Още
БТПП и МВнР обединяват усилията си за по-голяма синергия в Черноморското сътрудничество
България поема от 1 януари 2014 г. председателството на ЧИС, а БТПП – председателството на Бизнес съвета на ЧИС Още
Среща на Клуба на смесените и чуждестранни палати в България
Конфиндустрия България – Асоциация на италианските предприемачи в България, бе домакин на срещата Още
Покана за лекция „Предложението на Япония за умно общество 2020”
Концепцията е комбинация от различни технологични мерки за постигането на нов вид обществена инфраструктура Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национален щанд на Международната специализирана изложба за биологични продукти BioFach 2014
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
СТИВ – Москва предлага възможности за популяризиране на български туристически фирми в Русия
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ
НАП: От началото на 2014 г. декларации 1 и 6 се подават едновременно и само, ако задълженията в тях са равни
Промените в наредбата бяха публикувани в Държавен вестник бр. 99 от 15.11.2013 г. Още
НОВА НОРМАТИВНА УРЕДБА
Офшорки няма да могат да участват в приватизационни сделки и конкурси за обществени поръчки, решиха на първо четене депутатите
В законопроекта се предвижда още офшорките да нямат правото да регистрират радио и тв-оператори у нас Още
Законът за кредитните институции се хармонизира с новото Базелско споразумение за капитала
Основната цел е подобряване на качеството и консервативността на надзорните стандарти на глобално ниво Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Селскостопанската политика на ЕС за периода 2014—2020 г.
По-зелена селскостопанска политика без двойно финансиране Още
"Хоризонт 2020" с увеличен бюджет
Средствата ще засилят капацитета за научни изследвания и иновации на ЕС и ще допринесат за създаването на работни места и растеж Още