ЕК представи пакет от документи в подкрепа на държавите от ЕС при прилагането на Директивата относно енергийните характеристики на сградите (ДЕХС). Ефективното прилагане ще спомогне за укрепване на енергийната независимост, за намаляване на сметките за енергия и за намаляване на нуждите от инвестиции в мрежата. Също така ще помогне на ЕС да постигне целта за енергийна ефективност за намаляване на потреблението на енергия с 11,7 % до 2030 г. и ще стимулира внедряването на възобновяеми енергийни източници в сградите. Наред с това има за цел да създаде стабилна среда за инвестиционни решения и да направи строителната промишленост и дружествата в областта на чистите технологии в ЕС по-конкурентоспособни.
Пакетът се състои от делегиран регламент, регламент за изпълнение и изчерпателен набор от документи с насоки и предлага практически насоки, тъй като държавите от ЕС се стремят да транспонират директивата в националното си законодателство до май 2026 г.
Делегиран регламент за преразглеждане на методологичната рамка за изчисляване на равнищата на оптимални разходи
Осигурява рамката за държавите от ЕС да определят изисквания за енергийните характеристики, които са икономически ефективни за собствениците на сгради, както за новите, така и за съществуващите сгради. Следва да бъдат взети в предвид националните особености, като например характеристиките на местния сграден фонд и климатичните условия. Делегираният регламент е придружен от насоки, които предоставят съответната допълнителна информация.
Регламент за изпълнение за установяване на общи образци за предаването на информация от националните бази данни към Обсерваторията на сградния фонд на ЕС
Гарантира, че Обсерваторията на сградния фонд на ЕС ще получава висококачествени и съпоставими данни и по този начин ще осигури солидна база от данни за оценка на напредъка в строителния сектор в целия ЕС.
Документ с насоки (с 13 приложения, посветени на конкретни теми): В него се разглеждат по-отблизо новите и съществено изменени разпоредби на преработената директива и се предоставят тълкувателни и практически насоки в отговор на въпросите, повдигнати от държавите от ЕС.
Комисарят по въпросите на енергетиката и жилищната политика Дан Йоргенсен заяви:
Повече от половината от потреблението на газ в Европа се случва в сградите, които са отговорни за около 40 % от потреблението на енергия и емисиите. Подобряването на енергийните характеристики на нашите сгради е добро за климата и е добро за нашите граждани. По-ефективната къща означава по-ниски сметки за енергия и по-добро качество на живот. Мерките, които приемаме днес, ще помогнат на държавите членки да осъществят пътя, който сме избрали заедно, за да направим европейския сграден сектор декарбонизиран и по-конкурентоспособен.
По повод на стартирането на пакета за подкрепа на прилагането на ДЕХС и на датското председателство на ЕС Комисията и Датската агенция по енергетика съвместно организира уебинар, на който да бъдат представени конкретни примери за това как цифровизацията може да увеличи производителността, да опрости прилагането на ДЕХС и да предложи изцяло нови търговски предложения от значение за енергийното саниране на сградите. Данните за регистрацията и програмата са достъпни онлайн.
Контекст
Преразгледаната Директива относно енергийните характеристики на сградите (ДЕХС) насочва сградния сектор по пътя към пълна декарбонизация до 2050 г. Това се постига чрез набор от мерки — от стандарти за енергийните характеристики през по-добри информационни инструменти до ефективно финансиране, като се поставя специален акцент върху започването на саниране на сгради. Данните на Евростат за 2023 г. показват, че 85 % от сградите в ЕС са построени преди 2000 г., а 75 % имат лоши енергийни характеристики.
Той влезе в сила на 28 май 2024 г. и ще трябва да бъде транспониран в националното законодателство до 29 май 2026 г.
Източник: Институт за енергиен мениджмънт