Назад

Експерти на МОТ подкрепиха МТСП за транспониране на Директивата за адекватните минимални работни заплати


Възможности за създаване на ефективна система за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), включително чрез колективното трудово договаряне, както и механизми за нейното коригиране, мониторинг и оценка, представиха експерти на Международната организация по труда по време на работен семинар, организиран от Министерството на труда и социалната политика (МТСП).

В двудневното обучение в Центърът за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ) се включиха представители на МТСП, Института за анализи и прогнози към министъра на финансите, Националния осигурителен институт, Националния статистически институт, Националния институт за помирение и арбитраж, представители на синдикални и работодателски организации. Събитието е част от техническата помощ, която МОТ предоставя на България за подпомагане на процеса за транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати в Европейския съюз в националното законодателство.

В обучението-семинар на МОТ, който се проведе и последвалата заключителна среща, участие взеха и представителите от БТПП –гл. експерт Боряна Абаджиева (Икономически анализи и политики) и гл. експерт Виктория Славчева (Юридическа дирекция), които са и членове на  междуведомствената работната група  към Министъра на труда и социалната политика, специално създадена за целта – транспониране на Директивата за адекватни МРЗ и колективно трудово договаряне.

Основните теми в семинара бяха свързани с представяне на:

  • Политики по отношение на минималната работна заплата в Европейския съюз и директива 2022/2041 на Европейския парламент и на Съвета от 19.10.2022
  • Примери за определяне и коригиране на ефективната система за минимална работна заплата
  • Емпирични данни за заплатите и разпределението на заплатите и МРЗ България и пътя напред към транспониране на директивата
  • Колективно трудово договаряне-ключови идеи. Правен преглед.

Представителите на БТПП, получиха и сертификати за участието в семинара и работната дискусия.

В хода на дейностите по транспонирането на директивата в България, продължават работните срещи между работодатели и синдикати за дефиниране и уточняване на концепцията, механизма и  национални критерии за установяване и актуализация на МРЗ.

За синдикатите едни от най-важните критерии са свързани с издръжката на живот. Не трябва да се забравя обаче, че минимална работна заплата, както и средната брутна заплата са величини отразяващи качеството и количеството положен труд, произведена и реализирана продукция, и услуги. В този смисъл за работодателите един от най-важните критерии продължава да бъде ръста на производителността. Ръстът на производителността е факторът, който ще доведе и до ръст на икономиката, и възможност за изплащане на по-високи възнаграждения, заедно с поддържане на по-високи нива на заетост.

За повече информация:

https://www.mlsp.government.bg/eksperti-na-mot-podkrepikha-mtsp-za-transponirane-na-direktivata-za-adekvatnite-minimalni-rabotni-zaplati