Назад

Проект EMERALD: успешни практики за интеграция, заетост и предприемачество на мигранти в България





Българската търговско-промишлена палата и КАРИТАС София организираха дискусия на тема „Троен преход: когато зеленото и дигиталното подкрепят социалната интеграция“. Събитието постави началото на проект EMERALD - Овластяване на работниците мигранти за устойчиво бъдеще: повишаване на квалификацията и преквалификацията за зелени и цифрови работни места, осъществяван по програма Еразъм +.

Основната цел на събитието бе да бъдат представени целите и очакваните резултати от проект EMERALD, успешни практики за интеграция, заетост и предприемачество на мигранти в България.

Лектори бяха д-р Васил Тодоров, заместник-председател на БТПП, Цветомир Думанов, изпълнителен директор на Каритас София, Николас Родригес от Върховния комисариат за бежанците на ООН в България, Бистра Иванова от Мулти култи колектив, Атанаска Тодорова от КНСБ, и Севдалина Войнова от Асоциация за развитие на София.

„Зеленият и дигитален преход открива нови възможности както за отделните хора, така и за икономиките в ЕС, създавайки нови работни места в различни сектори“, каза Васил Тодоров при откриването на събитието. Той посочи, че в краткосрочен план се очаква да се увеличи недостига на кадри с адекватни за нуждите на пазара на труда умения поради бързо развиващите се технологии и ниската склонност на възрастните работници да участват в програми за повишаване на квалификацията и преквалификация. Освен това, Европа среща трудности при интегрирането на граждани, родени в чужбина, и не използва достатъчно наличния капитал от знания.

Васил Тодоров подчерта, че проект EMERALD е насочен към преквалификация на европейската работна сила за зеления и цифровия преход, с акцент върху работниците мигранти и тези, които нямат работа.

Той ще насърчава създаването на публично-частна рамка за сътрудничество („лаборатории за преквалификация“) за разработване на обучения в сектори с високо търсене чрез зелени и цифрови умения, целящи по-приобщаващ „троен преход“.

Бяха представени резултати от проучвания, проведени от Българската търговско-промишлена палата, по други продукти с фокус двоен преход и устойчива миграция и интеграция в България. Според проучването на проект Twining ползите от двойния преход включват повишена конкурентоспособност /90%/, нови клиенти и пазари /60%/, енергийна ефективност /50%/ и по-ниски разходи /30%/.

Сред предизвикателствата, посочени в проучването, са:

  • Разнопосочна информация  - 60%
  • Административни тежести - 60%
  • Липса на квалифицирани кадри за осъществяване на прехода - 60%
  • Честа смяна на правилата и изискванията - 40%
  • По-големи разходи за иновации 40%.

Проучването на нагласите на работодателите за наемане на граждани на трети държави осъществено по проект Функционално Устойчива Миграция и Интеграция в България показва, че повече от 78 % от компаниите в страната имат необходимост от допълнителни работници и служители. Те имат следните изисквания към новите служители:

  • Съответна професионална квалификация – 68%
  • Подходящи качества за изпълнение на работата в срок и обем – 55%
  • Специални умения за работа в екип и организираност – 47%
  • Езикови познания – 42%
  • Подходяща степен на образование – 33%.

64% от българските работодатели имат желание да наемат граждани от трети страни и имат специални изисквания към тях, както следва:

  • Професионален опит и квалификация – 52%
  • Знания по български език – 22%
  • Съответно образование – 9%
  • Специфични умения – 9%

По време на събитието представители на неправителствения сектор, синдикални и общински организации представиха личния си опит в напредъка и предизвикателствата при адаптацията на работници от трети страни и мигранти към пазара на труда в България.

Очаквайте още информация за предстоящи събития и инициативи по проект Емералд.