Брой 77 (837), 23-04-2015
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА

Основните принципи за развитие на интерконектора Гърция–България бяха подписани от акционерите


На 22 април България бе домакин на първата среща на Работната група на високо равнище и на експертната работна група за "Вертикалния газов коридор" по инициатива на министъра на енергетиката Теменужка Петкова. "Вертикалният газов коридор" е съвместна инициатива между България, Гърция и Румъния насочена към засилване на регионалното енергийно сътрудничество чрез гарантиране сигурността и диверсификацията на доставките на природен газ в съответствие с позицията на Европейската комисия от срещата в София, че всяка страна от региона на Централна и Югоизточна Европа трябва да има поне три източника на природен газ. Инициативата за "Вертикален газов коридор" е регионална подгрупа към Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа. Подгрупата ще сътрудничи и ще работи в тясна координация с Групата на високо равнище за изграждането на газовите връзки в Централна и Югоизточна Европа, за да се подобри кооперирането, инфраструктурата и доставките на природен газ в региона.

В срещата участваха вицепремиерът на България Томислав Дончев, министърът на производственото реконструиране, околната среда и енергетиката на Гърция Панайотис Лафазанис и Адриан Албулеску, държавен секретар в министерство на енергетиката на Румъния.

"Газовата карта на Югоизточна Европа се променя. В този процес ние работим активно, за да сме готови за всички възможни сценарии - транспонирането на газ в различни посоки и получаване на газ от различни източници, включително и местен добив. Често говорим за диверсификация и независимост. Ако няма свързаност между съседните държави, тези понятия са празни. Нужни са ни споразумения и договорености за транзит на газ". Това каза в рамките на срещата вицепремиерът Томислав Дончев. По думите на енергийния министър Теменужка Петкова свързването на мрежите на Гърция, България и Румъния е в унисон с целите на Европейския енергиен съюз за сигурност и постигане на по-свързан, конкурентен и устойчив енергиен пазар. Един от водещите приоритети на българското правителство е реализацията на газовите връзки със съседните на България страни, допълни Петкова. "Ключов сред тях е интерконекторът с Гърция, за който получихме подкрепа и разбиране както от ЕК".

По време на срещата по Вертикалния газов коридор акционерите в проектната компания за изграждане на междусистемата връзка Гърция – България подписаха основните принципи, които ще залегнат в споразумението за развитието на проекта. Одобрен бе и бюджетът на компанията за 2015 г., който възлиза на 10 млн. евро. По думите на министър Петкова постигнатият днес напредък позволява строителните дейности по интерконектора да започнат през месец март 2016 г., а тръбата да бъде изградена до 2018 г.

Изграждането на необходимата инфраструктура в рамките на "Вертикалния газов коридор", свързващ Гърция, България и Румъния ще осигури непрекъснати двупосочни доставки. По-доброто регионално сътрудничество между страните ще гарантира сигурността на газовите доставки и ще даде възможност за по-лесен достъп до финансиране на проектите от общ интерес.

Страните се ангажираха да изготвят анализ на съществуващата газопреносна мрежа на тяхна територия, както и да очертаят възможните източници и маршрути за доставка на природен газ с цел осигуряване на надежден пренос на природен газ от Юг на Север и обратно. Работната група на високо равнище "Вертикален газов коридор" ще заседава във формат министри поне два пъти годишно, а експертният състав ще провежда минимум три заседания за същия период.

По време на първата среща вчера в София трите страни приеха принципно правилата за работа на работната група и поеха ангажимент те да бъдат изпратени на ЕК за последващо съгласуване. Домакин на следващото заседание на експертната подгрупа през юни ще бъде Букурещ, а на групата на високо равнище през октомври Атина.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Френско-българската търговска и индустриална камара бе отличена от БТПП по повод 10-годишен юбилей
За ползотворно сътрудничество, принос във френско-българските икономически връзки ... Още
БТПП участва в априлската пленарна сесия на Европейския икономически и социален комитет в Брюксел
Дебат за европейския енергиен съюз, търговската политика и трансатлантическото партньорство... Още
Обмен на добри практики с Египетската агенция за развитие на информационните технологии
В областта на аутсорсинга на информационни и телекомуникационни услуги Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Завършиха пилотните тестове по проект “Управление на качеството за устойчив туризъм” - QualiTour
Организирани от Европейския център за качество ООД и Търговско-промишлената палата – Враца Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА
Основните принципи за развитие на интерконектора Гърция–България бяха подписани от акционерите
Вертикалният газов коридор е в пълно съответствие с усилията на ЕС за енергийна сигурност и диверсификация Още
ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Създават се условия за равнопоставеност и широка конкуренция в обществените поръчки, възлагани от централен орган за обществени поръчки
Допълнение на Списъка на произвежданите и доставяни стоки, на изпълняваното строителство и на предоставяните услуги, които се възлагат на специализираните предприятия или кооперации на хора с увреждания Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Повече свобода за страните от ЕС да вземат решения за употребата на ГМО в храни и фуражи
Ако даден ГМО бъде разрешен за отглеждане като храна в Европа, страните членки ще имат възможността да предпочетат да не позволят употребата на въпросния ГМО в своята хранителна верига Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Търговска мисия с провеждане на двустранни срещи и посещение на международната специализирана изложба „Металообработка 2015”, 24 – 29 май 2015 г., Москва
За фирми от сектор машиностроене, металообработване, електроника и електротехника Още
Съобщения за международни събития, получени в БТПП