Брой 211 (2217), 03-11-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Потребителите в ЕС трябва да се ползват с „право на поправка“ и повишена безопасност на продуктите


  • Трайните продукти, които могат да бъдат ремонтирани, трябва да станат норма
  • Културата на повторното използване на продуктите е от жизненоважно значение за повишаване на устойчивостта
  • Необходими са повече действия за премахване на опасни продукти и услуги от пазара на ЕС

Комисията на ЕП по вътрешен пазар (IMCO) предложи поредица от мерки за засилване на защитата на потребителите и повишаване на безопасността и устойчивостта на продуктите.

В резолюция за устойчив единен пазар, одобрена с 20 гласа „за“, 2 „против“ и 23 „въздържал се“, евродепутатите призовават Европейската комисия да осигури на потребителите „право на поправка“, като създаде условия тя да бъде по-систематична, икономически ефективна и потребителите да имат по-голям стимул за ремонт, а не за подмяна на стоки.

Те също така настояват Европейската комисия да обмисли въвеждането на обозначение на продуктите и услугите според очакваната продължителност на експлоатацията им (напр. създаване на брояч за употребата при определени категории стоки с цел да се улесни тяхната повторна употреба). Това ще подкрепи пазарите на стоки втора ръка и ще насърчи въвеждането на по-устойчиви производствени практики. За да се намалят електронните отпадъци, евродепутатите настояват отново за налагането на обвързващи правила за общи зарядни устройства.

Трябва да се обмислят ограничителни мерки за справяне с неправомерните търговски практики, изразяващи се в умишлено скъсяване на жизнения цикъл на даден продукт или пречки пред поправянето му. Според евродепутатите коригиращите актуализации на софтуера за определени цифрови устройства трябва да продължат през целия им очакван живот и да не ограничават техните експлоатационни качества.

Според проучване на Евробарометър 77% от гражданите на ЕС предпочитат да поправят своите устройства, вместо да ги сменят, а 79% смятат, че производителите трябва да бъдат задължени да улесняват поправката на цифрови устройства или замяната на отделните им части.

Промени са необходими във всички сфери: от реклама до управление на отпадъците

Евродепутатите също така настояват за по-устойчиви обществени поръчки, както и за отговорни маркетинг и реклама, които насърчават устойчивия бизнес и потребителския избор. Това трябва да включва ясни насоки за продукти, за които се твърди, че са екологични, подпомогнати от допълнително сертифициране на екомаркировката. Например, когато в рекламите се правят заявки за екологичност на даден продукт, трябва да бъдат следвани общи критерии, които да подкрепят твърдението.

Докладът също така предлага въвеждането на нови правила за управление на отпадъците, включително премахване на законовите пречки, които предотвратяват поправката, препродажбата и повторната употреба на стоките, като това ще подпомогне и пазара на вторични суровини.

Борба срещу опасни продукти, продавани онлайн

В друга резолюция относно предприемането на мерки във връзка с безопасността на продуктите в рамките на единния пазар, одобрена с 45 гласа „за“, без гласове „въздържал се“ и „против“, членовете на ЕП разгледаха проблема с опасните продукти - особено тези, които се продават в онлайн търговски платформи. Тук са включени продукти, които съдържат опасни химикали, имат ненадежден софтуер или представляват други рискове за безопасността.

Евродепутатите настояват онлайн платформите и местата за търговия да предприемат проактивни мерки за справяне с подвеждащите практики и настояват правилата на ЕС за безопасност на продуктите да се прилагат строго. Те подчертават, че трябва да се гарантира спазването на правилата за безопасност за всички продукти, които се предлагат в ЕС, независимо дали са произведени в ЕС или извън него, като по този начин ще бъде осигурена лоялна конкуренция между компаниите и ще бъде предоставена надеждна информация за продуктите на потребителите.

Резолюцията разглежда също така безопасността и сигурността на изкуствения интелект (ИИ) (напр. подпомагане разработването на ефективни проверки на високорискови продукти, вградени в ИИ) и призовава за преразглеждане на действащото законодателство за безопасност на продуктите, като например Директивата относно общата безопасност на продуктите, за да бъде адаптирано към цифровизацията на продуктите.

Следващи стъпки

Гласуването в пленарна зала на двата доклада се очаква да се проведе през ноември.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП организира дистанционни стажове за експортни специалисти
Палатата набира експортно-ориентирани фирми, които проявяват интерес да приемат стажанти Още
Връчиха наградите на победителите в традиционния конкурс на Съвета по иновации при БТПП
В 3 категории - най-успешна иновативна фирма, най-добър иновативен проект, най-перспективен стартъп Още
Покана за уебинар на тема: “Характеристики на пазара на дребно във Великобритания”
12 ноември 2020г. Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Започна регистрацията за конкурса „Наградите на БАИТ” за 2020 г.
За принос в развитието на информационните и комуникационните технологии Още
ТЪРГОВСКИ РЕГИСТЪР
Промени в регистър Булстат
Публикувани в днешния брой на Държавен вестник Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Разширява се обхватът на гаранционната програма на ББР в подкрепа на бизнеса
Предоставя се възможност на по-голям брой компании от най-засегнатите от пандемията сектори да се възползват от нея Още
Стартира прием по ПРСР за подкрепа на късите вериги за доставка и местните пазари
Максималният размер на финансовата помощ за един проект е 977 600 лв., а минималният - 15 хил. лв. Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Митнически съюз: Комисията предлага ново „обслужване на едно гише“
За да се модернизира и рационализира митническия контрол, да се улесни търговията Още
Потребителите в ЕС трябва да се ползват с „право на поправка“ и повишена безопасност на продуктите
Потребителите да имат по-голям стимул за ремонт, а не за подмяна на стоки. Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Онлайн бизнес срещи с германската компания ДРЕКСЕЛМАЙЕР
26.11.2020 г. Още