Назад

Европейската комисия предлага конкретни действия за укрепване на социалния диалог


Европейската комисия представя инициатива за допълнително укрепване и насърчаване на социалния диалог с конкретни действия на национално равнище и на равнището на ЕС. Тя подновява твърдия ни ангажимент към социалния диалог като основен елемент на социалната пазарна икономика на ЕС и нейната конкурентоспособност. Инициативата дава възможност на социалния диалог да се адаптира към променящия се свят на труда и новите тенденции на пазара на труда на фона на прехода към цифрова и неутрална по отношение на климата икономика и появата на нови форми на заетост.

Преговорите между организациите, представляващи работодателите и работниците (социалните партньори), чрез социален диалог и колективно договаряне спомагат за подобряване на условията на живот и труд, като например заплащането, работното време, годишния отпуск, родителския отпуск, обучението и мерките за здравословни и безопасни условия на труд. Те играят решаваща роля и за адаптирането към променящите се икономически и социални условия и постигането на по-голяма производителност, което е необходимо за подобряване на конкурентоспособността на европейските предприятия. Всичко това допринася за обезпечаване на социална справедливост и демокрация на работното място и за повишаване на просперитета и устойчивостта на Европа.

Степента и качеството на участието на социалните партньори обаче варират значително в отделните държави. В тази връзка Комисията предлага препоръка на Съвета, в която се посочва как държавите от ЕС могат допълнително да засилят социалния диалог и колективното договаряне на национално равнище. Комисията представя също съобщение относно укрепването и насърчаването на социалния диалог на равнището на ЕС. Социалните партньори участваха активно в подготовката на тези инициативи.

В предложението на Комисията  се препоръчва държавите членки:

  • да гарантират провеждането на консултации със социалните партньори относно разработването и изпълнението на политиките в областта на икономиката и заетостта и социалните политики в съответствие с националните практики.
  • да насърчават социалните партньори да разглеждат новите форми на труд и нетипичната заетост и да осъществяват широка комуникация относно ползите от социалния диалог и относно действащите колективни трудови договори.
  • да дадат възможност за увеличаване на капацитета на организациите на работниците и работодателите, например като се гарантира, че имат достъп до нужната информация, и се осигури подкрепа от националните правителства.

Повече информация ще намерите в документa тук.