Според доклада "Сушата в Европа – април 2025 г.", публикуван от Съвместния изследователски център на Европейската комисия - JRC, комбинацията от ниски валежи и по-високи от средните температури от януари насам е оказала значително въздействие върху влажността на почвата, речните потоци и регионалните екосистеми.
Констатациите, базирани на данни от Европейската и глобалната обсерватории за суша и Службата за управление на извънредни ситуации на "Коперник", рисуват отрезвяваща картина.
От Рейн в Германия до реките в източното Средиземноморие, спадащите нива на водата вече засягат селското стопанство, транспорта и биоразнообразието.
Горещите вълни и недостигът на валежи натоварват ресурсите
Между януари и март 2025 г. голяма част от Европа преживя необичайно топли условия.
В Алпите, Източна Европа и Северна Скандинавия средните температури се повишиха с повече от 3°C над сезонните норми. В комбинация с ограничените валежи, тези крайности ускориха изсушаването на почвата на огромни площи.
Източното Средиземноморие и Северна Африка са сред най-тежко засегнатите региони, като дълбокият дефицит на влага вече е очевиден.
Този недостиг на вода застрашава не само посевите и пасищата, но и увеличава риска от горски пожари и по-нататъшно влошаване на околната среда.
Големите реки показват признаци на екологичен стрес
До началото на април ефектите от европейската суша бяха ясно видими в много от ключовите речни системи на континента.
Река Рейн, жизненоважна артерия за корабоплаването и индустрията, доведе до рязко спадане на нивото на водата - особено в горния й басейн - което нарушава навигацията и поражда логистични опасения.
По същия начин реките в Северна Европа, части от западните Алпи и страните от Източното Средиземноморие са подложени на хидроложки стрес.
В някои региони намаленият зауст вече засяга производството на енергия и водоснабдяването, като последиците се очаква да се засилят с напредването на сезона.
Екстремни метеорологични условия в различните региони
Докато сушата се разширява в Централна, Източна и Северозападна Европа, не всички райони изпитват еднакви сухи условия.
Португалия, Испания и части от Франция се възползваха от по-влажна зима, а Северна Италия видя необичайно дъждовна ранна пролет.
Тези епизоди на интензивни валежи обаче са свързани със собствени разходи, причинявайки смъртни случаи, увреждане на инфраструктурата и задействане на спешни реакции чрез кризисните карти на "Коперник".
Обратно, март донесе изключително сухи условия в Северна Германия, Великобритания, страните от Бенелюкс, Дания и Южна Скандинавия.
Подобна суша се появи в Южна Украйна и централна Турция, което предизвика опасения от по-нататъшна деградация в края на пролетта и лятото.
Ранният растеж на растителността маскира надвисналия риск
Въпреки външните признаци на здрава растителност в много части на Европа до края на март, експертите предупреждават, че това може да е подвеждащо.
Учените от JRC отбелязват, че ранното развитие на растенията може да маскира по-дълбоки уязвимости. Ако сухото време продължи, селскостопанският сектор може да се сблъска с големи загуби по време на пиковия вегетационен период.
Регионите в Северна Африка, Западна Сирия и Югоизточна Турция вече показват ранни признаци на стрес от растителността - потенциален предварителен преглед на това, което може да се случи в Европа през следващите месеци.
Прогнозите предупреждават за продължаващи сухи условия
Гледайки напред, прогнозата от април до юни 2025 г. предлага малко облекчение. Очаква се по-сухи от средните условия да се запазят в Северна и Западна Европа, включително Обединеното кралство и Ирландия.
Реките в Източна Европа също вероятно ще останат необичайно ниски, заплашвайки по-нататъшни смущения в селското стопанство, енергетиката и транспорта.
Въпреки че по-влажните условия могат да се върнат на Иберийския полуостров, централна Италия и части от източните Алпи, остава несигурност поради променливостта на модела.
Това, което е ясно обаче, е, че европейската суша от 2025 г. вече променя екологичния и икономическия пейзаж на континента и може да е само началото.
Източник: Innovation News Network