Брой 122 (1633), 29-06-2018
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

АНАЛИЗИ, ПРОУЧВАНИЯ

Почти 70% от фирмите в България трудно намират нужния персонал, сочи доклад на "Менпауър"


Почти седем от всеки десет (68%) работодатели в България трудно намират подходящия за бизнеса си персонал. Това е огромен проблем и за района, защото в Румъния от недостиг на кадри се оплакват 81% от предприемачите (антирекорд за Европа), в Турция - 66%, а в Гърция - 61%. Това подрежда четирите балкански държави сред десетте в света с най-сериозен дефицит на подходящи служители според годишния анализ на международната компания за персонал "Менпауър" (ManpowerGroup).
Той обхваща 43 държави и територии от всички континенти и е резулат от анкети с почти 40 хиляди бизнесмени. Отговорът им е най-тревожният от 2006 г. насам - 45% от тях не откриват лесно правилния работник и кризата е най-сериозна при квалифицираните търговци, търговските представители и инженерите.
Данните за България идват на фона на съобщение на "Евростат", според което 53% от фирмите през 2015 г. са били с не повече от 50 служители. При това в тази група 90% са фирмите с не повече от 10 наети, което демонстира значително присъствие на много малките работодатели. Едрият бизнес в нефинансовия сектор заема около 25% от всички регистрирани компании. По средата са 22% средни (50-250 служители) фирми.
Български анализатори смятат, че над 90% от реално работещият бизнес са дребните и средни фирми, даващи почти 60% от БВП. Най-много заети, по данни на НСИ, има в преработвателната индустрия - над 500 000 души, като 490 000 от тях са в частния сектор.
В световния доклад на "Менпауър" се посочва, че 27% от работодателите казват, че кандидатите идват без специфична за позицията или дори обща квалификация в епоха на Революцията на уменията, в която се появяват нови умения със същата бързанина, с която други стават ненужни.
Запитани какво разбират под т.нар. меки умения, анкетираните поставят на първо място способността на служителя да комуникира - писмено и устно, следвана от сътрудничеството с колеги и качествата за решаване на проблеми.
Джонас Прайсинг, президент и изпълнителен директор на "Менпауър", казва, че като няма таланти, бизнесът трябва да инвестира да си ги създаде. "Дефицитът на хора с умения няма да се разреши от само себе си. Организациите трябва да ускорят усилията си да повишат или променят квалификацията на служителите си, за да успевят компаниите и хората да имат дълсгорочна сигурност за работното си място."
"Менпауър" препоръчва още да се мисли повече и за задържането на служители, включително чрез възможности за израстване в кариераха и йерархията или за преминаване на по-подходящи за тях позиции в други звена на фирмата.
В доклада се посочва, че в Европа най-малък проблем имат работодателите в Ирландия (18%), Великобритания (19%) и Холандия (24%), докато при Румъния, където положението е най-тежко) влошаването е с 9 пункта, а в Българи я- с 6 пункта спрямо 2016 г.
 
БТПП припомня за резултатите от Европейското икономическo проучване 2018 г., извършено сред 602 фирми от България. Проучването установи, че достъпът до квалифицирани кадри и несигурността във вътрешното търсене са основните притеснения за компаниите. Повече информация за проучването ТУК.
НОВИНИ ОТ БТПП
Бямбадорж Болдбаатар, съветник по търговски и консулски въпроси към посолството на Монголия в София, посети БТПП
Българската търгоско-промишлена палата бе домакин на Българо – китайски бизес форум
Председателят на БТПП се срещна с изпълнителния директор на дружеството „Компас Инвест“ АД
Заместник-председателят на БТПП участва в конференция на ЕВРОПАЛАТИ и заседание на подкомитета на EEN
АНАЛИЗИ, ПРОУЧВАНИЯ
Почти 70% от фирмите в България трудно намират нужния персонал, сочи доклад на "Менпауър"
ТУРИЗЪМ
Пътувания на българи в чужбина и посещения на чужденци в България през май 2018 година
Българите пътуват с 12% повече в чужбина тази година Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство
ПРЕПОРЪЧАНО ЧЕТИВО
Наемането на чуждестранни работници у нас и в ЦИЕ
Автор: Явор Алексиев Още