Брой 80 (590), 29-04-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО

15-та сесия на Българо-китайската смесена комисия за икономическо сътрудничество се проведе в Пекин


Българската държава придава голямо значение на провеждането на настоящата сесия на Смесената комисия като един от важните инструменти за развитие на икономическите връзки между България и Китай. Това каза ръководителят на българската делегация зам.-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров на 15-та сесия на Българо-китайската междуправителствена смесена комисия за икономическо сътрудничество в Пекин. От китайска страна срещата бе водена от Джян Сянджън - заместник-министър на търговията.

Отдаваме важно значение и на Инициативата за развитие на сътрудничеството между Китай и страните от Централна и Източна Европа, като много добра основа за разширяване на двустранното сътрудничество с китайската страна в области от взаимен интерес като търговията, инвестициите, селското стопанство, инфраструктурата и транспорта, енергетиката, туризма. Благодарни сме за активната политика и практически действия, които правителството на Китай предприема за насърчаване на китайските компании и разширяване на присъствието им в региона и в частност в България, каза зам.-министър Красин Димитров и изрази готовност да се обсъди на сесията участието на китайски компании в реализирането на конкретни проекти в България.

Китай е първостепенен стратегически партньор в Азия за България. Страната вече се нарежда на второ място след Турция сред експортните дестинации извън Европейския съюз. През 2013 г. стокообменът между България и Китай достига 1.884 млрд. щ.д., като бележи увеличение от 8.4% спрямо 2012 г. Затова и желанието на страната ни е по-осезаемо присъствие на китайския пазар с традиционни български стоки, с които сме известни на пазарите в Азия: български вина, минерална вода, етерични масла и особено розовото масло, но и да повишим сътрудничеството си по отношение на продукти на машиностроенето, електрониката и електротехниката. В тази връзка ще се радваме на съдействие от китайска страна за увеличаване на възможностите за подпомагане участието на български фирми в търговски панаири и изложби в Китай, каза още зам.-министър Красин Димитров.

На заседанието ясно бе заявена готовността от българска страна да привлече китайски партньори за създаване на смесено предприятие в България за производство и сглобяване на вагони и локомотиви от различен вид, като за продукцията на подобно предприятие би имало пазар не само в България, но и в съседни страни и страни от Европейския съюз. Подчертана бе възможността за изграждане и модернизиране на високоскоростната ж.п. линията Кулата-Лом, като важен европейски транспортен коридор. Китайски компании могат да си партнират с български фирми и инвестират в България за производство на китайски малогабаритни многофункционални трактори. На срещата бяха представени и възможностите за сътрудничество между България и Китай в големи стратегически енергийни проекти, където китайски компании биха могли да инвестират, а именно: изграждането на междусистемните газови връзки Гърция - България и Турция – България; проекти за изграждане на парогазови централи; Хидроенергийни комплекси (ХЕК) на р. Дунав; проект за възстановяване на ж.п. линията Русе – Варна; развитието на въздушния транспорт чрез иницииране на директна въздушна линия между България и Китай; изграждането на автомагистрала "Черно море", автомагистрала "Хемус" и тунелно преминаване под "Петрохан".

В областта на селското стопанство, традиционно добре развит сектор на взаимоотношения между България и Китай, се потвърди готовността България да бъде домакин на "Форума за сътрудничество в сферата на земеделието между Китай и държавите от ЦИЕ" през 2014 г., както и възможностите най-скоро да се финализират процедурите за сертифициране на внос в Китай на български селскостопански и хранителни продукти – шрота, млечни и местни продукти, и подписването на съответните протоколи.

От китайска страна изразиха готовност и силен интерес към участие в проекти в енергетиката и строителството на големи инфраструктурни проекти на българска територия.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Национална тристранна конференция „Заплащане на труда в България“
Най-важното условие за прогрес в България е високопроизводителният и качествен труд Още
Покана за участие в бизнес делегация до Любляна, 29-30 май 2014
В рамките на официалното посещение в Словения на министър Драгомир Стойнев Още
Семинар на тема „Европа 2020 - възможности за подкрепа на бизнеса от европейските фондове и инструменти за финансиране”
12 и 13 май 2014 г. в БТПП Още
БИЗНЕС СРЕДА
НСИ: Бизнесът запазва оптимизма си четвърти пореден месец
Като цяло през април общият показател на бизнес климата се повишава с 1,7 пункта на месечна база Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Ден на българо-сръбския бизнес в Белград
Ще участват над 40 водещи сръбски компании с интереси в машиностроенето и енергетиката Още
МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
15-та сесия на Българо-китайската смесена комисия за икономическо сътрудничество се проведе в Пекин
Целта е да се придадат реални измерения и да се изпълни със съдържание очертаната рамка за двустранно партньорство Още
МИТНИЧЕСКИ РЕЖИМ
Публикувани са новите искания за суспендиране на митата
Български производители, които считат, че предложенията ще накърнят икономическите им интереси, могат да подадат възражения Още
НАСЪРЧАВАНЕ НА ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВОТО
Стартира второто издание на конкурса за най-добър бизнес проект в творческите индустрии Th13teen Arts
Конкурсът е част от световната купа за бизнес идеи Creative Business Cup Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Британската фирма "Home Retail Group" търси български потребителски стоки
Краен срок за изпращане на оферти: 2 май 2014, в СТИВ - Лондон Още