Назад

ИСС представи свой анализ за регионалните дисбаланси в търсенето на работна сила пред Комисията по труда и социалната политика в НС



Структурни проблеми като остаряваща инфраструктура, липса на инвестиции, демографски срив и недостиг на квалифицирани кадри в изоставащите райони и сектори, изискват реални, а не формални мерки, посочва Икономическият и социален съвет в своя  „Анализ за регионални дисбаланси в търсенето на работна сила, общо и по основни икономически сектори, мерки и действия за тяхното намаляване, включително с помощта на новите технологии“. Документът беше разработен по предложение на Председателя на 51-вото Народно събрание и възложен от Комисията по труда и социалната политика и прави конкретни препоръки за решаването на регионалните дисбаланси в търсенето на работна сила. Анализът беше представен на заседание на комисията от председателя на Съвета Зорница Русинова и двама от докладчиците по него – Валентина Зартова от група Работодатели, представител на БТПП, и Костадин Коларов от група Граждански организации.

Според анализа основните причини за регионалните дисбаланси в търсенето на работна сила са дълбоко свързани с ниските трудови доходи и неравномерното разпределение на заплатите по региони, различията в икономическите условия и липсата на възможности, пречките за развитие на конкурентоспособността, потребността от насърчаване на предприемаческа активност. Демографският спад и масовата миграция на младото и образовано население към големите градове и в чужбина задълбочават различията между регионите, особено в изостаналите райони. Разликите между трудовите доходи в регионите се увеличават, което засилва социалното неравенство, посочват още от ИСС.

Данните са категорични: Югозападният район (ЮЗР) генерира над 50% от БВП на страната, докато Северозападният (СЗР) – едва 6,89%. Тези контрасти подчертават нуждата от преосмисляне на националната регионална политика.

„Този анализ е изключително навременен, защото неравенствата по отношение на отделните региони на страната се задълбочават все повече и това се отразява и на пазара на труда. Това е огромно предизвикателство и вярвам, че общото мнение на българския бизнес, синдикати и граждански организации, което е отразено в този анализ, който предлага конкретни мерки, биха били полезен инструмент за законодателната и изпълнителната власт“, каза председателят на ИСС Зорница Русинова. Съвременните тенденции на пазара на труда не пропускат България и ако ние не решим първо вътрешните си проблеми, ще е трудно да бъдем ефективни и по отношение на глобалните като технологичната трансформация, навлизането на изкуствения интелект и други, припомни Русинова.

„Районите с високо търсене на работна ръка изпитват натиск от пазара на труда, конкуренцията на кадри води до повишаването на цената на труда, но започват и нови проблеми, свързани с достъпа до жилища, пътната инфраструктура, наличните детски градини и училища, замърсяване и др. Факт е, че образованието продължава да бъде длъжник на предприемачеството поради наличие на сериозно разминаване между нуждите на бизнеса от работна ръка и знанията, уменията и компетенциите, които се преподават в училищата и университетите“, каза пред депутатите Валентина Зартова.

Нестабилната икономическа активност в отделните региони се отразява директно върху търсенето на работна ръка – в по-слабите райони дори закриването на едно голямо предприятие води до икономически трусове, стана ясно по време на представянето на анализа. Според ИСС, новото райониране на страната има потенциал да изглади някои от тези несъответствия, но регионалните различия ще продължат да съществуват поради обективни фактори като географско положение, природни ресурси и демография.

„По време на разработването на този анализ видяхме натрупване и съчетаване на няколко негативни тенденции – влошена демография, вътрешна и външна миграция, очакавния в някои региони местните проблеми да бъдат решени централно. Трябва да се насочи вниманието повече към периферията и да си дадем отговор на въпроса защо хората мигрират“, каза членът на ИСС и докладчик по документа Костадин Коларов.  

Според него при сравнение на сегашните статистически данни се наблюдава шаблонизиране, повтаряне на едни и същи формули, но без необходимата дълбочина, за да започне промяната от малките регионални центрове.

„Можем да отбележим, че дисбаланси се проявяват и в други страни – например Унгария или христоматийния пример Италия, която 60 години не може да реши различията между северната, централната и южната си част.“

„Благодаря на Икономическия и социален съвет за този задълбочен и полезен анализ, който очертава проблемите на регионалните дисбаланси в търсенето на работна сила. Тази ваша аналитична дейност е изключително ценна, защото ни дава не само една различна гледна точка, но и холистична, които ни дават „храна за размисъл“, коментира председателят на комисията Деница Сачева.

 „Като народен представител от Добрич, аз например мога да посоча, транспортните връзки като един от факторите, които имат значение, тъй като в този регион повече от половината от хората работят извън мястото, на което живеят и една част от доходите им отиват за транспорт“, каза тя.