Назад

ИСС съвместно с европейските си партньори стартира кампания „Организираното гражданско общество срещу дезинформацията“

Икономическият и социален съвет на Република България съвместно с Европейския икономически и социален комитет стартира кампания „Организираното гражданско общество срещу дезинформацията“. Кампанията започна с конференция в София, посветена на борбата с дезинформацията и фалшивите новини.

„Дезинформацията е заплаха за националната сигурност и е едно от най-големите предизвикателства към демокрацията“. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по време на форума. По думите на Йотова в борбата с фалшивите новини са важни превенцията и разубеждаването и се изисква помощта и на държавата чрез специализирани институции, и на регулатори и на законодателна рамка с правила за използване на онлайн платформите.
От своя страна, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев подчерта, че дезинформацията трябва да се бори с повече информация, а не с цензура и че трябва да се подпомагат традиционните медии. „Трябва да предпочитаме журналиста пред инфлуенсъра, по всякакъв начин да насърчаваме отговорната журналистика“, допълни Вълчев.
„Гражданското общество е онова, което следва да се бори с дезинформацията“. Такова мнение изрази председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова Според Момчилова ролята на медийните регулаторите става все по-сложна.

За дезинформацията трябва да се налагат санкции така, както се налагат за използване на език на омразата, ксенофобия, хомофобия и т.н. Това каза журналистът от БНТ Добрина Чешмеджиева по време на конференцията. „Необходимо е да бъде много по-сериозно ясно и точно упоменато някъде. Това ще даде възможност и на нас като журналисти да се чувстваме по-свободни” . Тезата, че са необходими законови промени, подкрепи и колегата й Надя Обретенова.
Председателят на ИСС Зорница Русинова приветства участниците в дискусията и прочете поздравителен адрес от председателя на Народното Събрание Росен Желязков. Русинова обяви, че конференцията е началото на кампания, която се осъществява заедно с Европейския Икономически и Социален Комитет и ще продължи и в останалите държави-членки. България е избрана да даде старт на инициативата.


На форума участваха български и международни експерти, представители на академичните среди, журналисти.