Брой 228 (738), 26-11-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ

Проектобюджетът за 2015 г. намалява разходите за заплати на администрацията с 10%


Намаление на разходите за заплати в бюджетната сфера с 10%, увеличаване на възрастта за пенсия с 4 месеца, индексация на пенсиите с 1.9% от 1 юли по швейцарското правило, предвижда проектобюджетът за 2015 г., публикуван на сайта на Министерството на финансите.

Ограничаването на разходите за персонал, без делегираните бюджети, с 10 на сто в бюджетната сфера, е свързано с преглед на административните структури и тяхното оптимизиране, се посочва в съобщението. В доклада към бюджета се уточнява, че от тази мярка ще бъдат спестени 400 млн. лв. 

Министерството на финансите планира увеличение на максималния осигурителен доход с 200 лв. през 2015 г. до 2600 лв., който да остане на това ниво до 2017 г. включително. От тази мярка ведомството очаква допълнително 43.1 млн. лв. - 30.8 млн. лв. за държавното обществено осигуряване и 12.3 млн. лв. за здравната каса. Предвижда се минималният осигурителен доход на земеделските производители да нарасне със 75% до 420 лв., какъвто е за всички останали работещи.  Годишният ефект от тази мярка възлиза на 12.8 млн. лв. 

Документът предвижда социалните и здравните вноски да се запазят на сегашното им равнище през 2015 г. Не е записана промяна и на минималната работна заплата, за повишаването на която настояват вицепремиерът Ивайло Калфин и синдикатите.  За 2016 г. обаче се прогнозира, че тя ще нарасне с 20 лв. до 360 лв. и още с 20 лв. през 2017 г. Пенсиите пък ще нарастват съответно с 2.4% от 1 юли 2016 г. и с 2.8% от същата дата на 2017 г.

Минималните осигурителни прагове по професии ще бъдат увеличени средно с 4 на сто. Със същия процент ще бъдат вдигнати административно в браншовете, в които не е постигнато споразумение между работодателите и синдикатите.  

В проекта е залегнало запазване на плоския данък, увеличение на данъка върху лихвите по депозитите с 2 пункта до 10 на сто и очакван годишен ефект от 40 млн. лв., премахване на необлагаемия минимум и въвеждане на две нови преференции за деца. 

Министерството на финансите предлага през 2015 г. дефицитът в бюджета да бъде сведен до 3% от БВП, а всяка от следващите две години да намалява с по 0.5 процентни пункта - през 2016 г. 2.5% от БВП и през 2017 г. 2%. "Това ще бъде добър сигнал за намеренията на правителството да смекчи негативния ефект от еднократното разхлабване на дефицита през 2014 г. и да покаже устойчива тенденция към подобряване на бюджетната позиция", е мотивът на ведомството.

Предвижда се максималният размер на държавния дълг към края на 2015 г. да нарасне до 24.5 млрд. лв., като съотношението държавен дълг/БВП се очаква да бъде 29.7%. През 2015 г. се планира поемането на нов държавен дълг от 8.1 млрд. лв., от който 2.5 млрд. лв. за финансиране на планирания бюджетен дефицит, 4.2 млрд. лв. - за рефинансиране на дълга в обращение, 0.4 млрд. лв. - буфер и 1 млрд. лв. нов заем от ЕИБ за съфинансиране на европроекти, се уточнява в доклада към проектобюджета. Сумата в размер от 4.2 млрд. лв. за рефинансиране на дълга в обращение представлява: 3.5 млрд.лв. краткосрочен дълг, емитиран в последното тримесечие на 2014 г. за подкрепа на финансовата система и за финансиране на дефицита, заложен в актуализацията на тазгодишния бюджет и 0.7 млрд. лв. за погасяване на стар дълг, чийто падеж е догодина. Погашението по външните глобални облигации в размер на 1,7 млрд. лв. (с падеж януари 2015 г.) е обезпечено през 2014 г. след успешния пласмент на емисия облигации на международните капиталови пазари, напомня докладът.

Очакваният размер на плащанията по държавния дълг (погашения и разходи за обслужване на дълга) през 2015 г. е около 6.8 млрд. лв., а през 2016 и 2017 г. съответно около 3.6 млрд. лв. и 4.7 млрд. лв.

Данъчно-осигурителната политика ще бъде ориентирана към подкрепа на икономическия растеж, подобряване на бизнес средата, както и ограничаване на данъчните измами и повишаване на фискалната устойчивост в дългосрочен план, се посочва в съобщението.  

Приходите по консолидираната фискална програма за 2015 г. са планирани в размер на 36.8% от БВП. Очакваното ниво на разходите е 39. 8% от БВП. 

През 2015 г. се очаква икономическият растеж да бъде 0.8%, след което се предвижда плавно възстановяване на икономиката и растеж съответно 1.5 % през 2016 г. и 2.3 % през 2017 г., с основен принос на вътрешното търсене. Прогнозата е безработицата през 2015 г. да е 11.7%, година по-късно да спадне до 11.3% и до 10.4% през 2017 г. Растежът на доходите ще е органичен до 1.5-2% догодина. 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП формулира позиция по ключовите приоритети, залегнали в Декларацията за стабилно развитие на България на парламентарното мнозинство
Палатата предложи допълнителни мерки, които са включени в нейните програмни документи, приети от Общото събрание Още
От изобретението до иновацията – стратегии за успешно управление на резултатите от Хоризонт 2020
Международно обучение по интелектуална собственост, 16 декември, Будапеща, Унгария Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Български мебелни компании на търговска мисия в Саудитска Арабия
С цел анализ и маркетингово проучване на саудитския мебелен пазар Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер представи нов инвестиционен план за Европа
Пакет от инвестиции на стойност над 300 милиарда евро за стимулиране на европейската икономиката и създаване на нови работни места Още
Неизпълнение на законодателството на ЕС: мотивирани становища в 4 области за България
Пътна безопасност, енергийна ефективност , околна среда и единно европейско небе Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Оферти за бизнес партньорство от EEN
БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Проектобюджетът за 2015 г. намалява разходите за заплати на администрацията с 10%
Документът предвижда социалните и здравните вноски да се запазят на сегашното им равнище през 2015 г. Още
РЕГИОНАЛНО СЪТРУДНИЧЕСТВО И ИНИЦИАТИВИ
България и Македония подписаха меморандум за сътрудничество в областта на трудовото право, пазара на труда и борбата с недекларирания труд
Обмен на информация и експертен опит в сферата на хармонизирането на трудовото законодателство, социалния диалог, сезонната заетост Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Програмите „Наука и образование за интелигентен растеж“ и „Околна среда” са одобрени за изпращане на ЕК
Вече са представени на комисията бъдещите ОП „Региони в растеж“, „Иновации и конкурентоспособност“ и „Транспорт и транспортна инфраструктура” Още
Eврокомисията потвърди пренотификация на проекта за създаване на първия Научно-технологичен парк в България
Така на практика се отблокира финансиране в размер на 83 млн. лв. за реализирането на проекта Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Българо-китайски форум за износители – „Шоурум за българска продукция в град Джангджияганг, Китай“
28 ноември 2014 г., София, Шератон София Хотел Балкан Още