Назад

Министърът на науката на Нова Зеландия предполага, че страната ще се присъедини към Frame Program 10 (FP10)


Нова Зеландия е на път да се присъедини към наследника на Horizon Europe, Frame Program 10 през 2028 г., каза министърът на науката Джудит Колинс. Нова Зеландия ще преориентира партньорствата си към държави, които зачитат законите за интелектуалната собственост.

Попитана от „Science|Business“ дали Нова Зеландия ще се присъедини към Frame Program 10 (FP10), тя каза: „Бих си помислила така […] ние се опитваме да гледаме много повече навън към науката и технологиите.“

По време на турне в Европа миналата седмица Колинс каза: „Ако е в наш най-добър интерес, ще го направим.“ Колинс, преди, министър на отбраната на страната, пое научната служба миналия октомври, след като нейната дясноцентристка Национална партия измести досегашната Лейбъристка партия.

През декември 2022 г. Нова Зеландия стана първата страна извън европейския регион, която постигна споразумение за асоцииране към Хоризонт Европа, след натиска на Европейската комисия да го отвори за далечни, демократични държави. Оттогава Канада и Южна Корея също подписаха споразумения за присъединяване.

И все пак няма сигурност, че тези страни също ще се присъединят към FP10, когато тя започне през 2028 г. Нивата на сътрудничество може да се поколебаят, геополитическите стратегии да се променят или бюджетите да станат напрегнати.

Но в момента асоциацията на Нова Зеландия изглежда върви добре, каза Колинс. „Засега сме много доволни от асоциирането ни с Хоризонт Европа“, каза тя. „Процентът ни на успех досега е добър.“

Миналия октомври страната заяви, че е спечелила четири оферти , надминавайки очакванията, въпреки че повдига въпроси за това как може да контролира финансовия си принос към програмата.

Подкрепата на Колинс за програмата е значителна, тъй като сделката беше договорена при предишното лейбъристко правителство. Миналата година в опозиция тя призова за повече подробности по споразумението след обявяването му.

Това са важни въпроси за нас. Няма смисъл да произвеждаме технологии или наука, които след това да бъдат откраднати от друга страна“, каза тя. За малки страни като Нова Зеландия е особено трудно да защитят гражданите си от кражба на интелектуална собственост. „Трябва да можете да запазите интелектуалната си собственост, в противен случай просто я раздавате безплатно“, каза тя.

Друга причина за нейната подкрепа е продължителното въздействие на пандемията върху учените в страната, които бяха изолирани от останалия свят няколко години.

Колинс също така омаловажава опасенията относно липсата на мнение относно управлението на програмата. Притокът на асоциирани страни, които след Брекзит включват и Обединеното кралство, повдигна въпроси дали трябва да им бъдат дадени същите права на глас като държавите-членки на ЕС, което може да изключи асоциираните страни от чувствителните покани за изследвания.

Колинс заяви, че е разговаряла с Швейцария – дългогодишен асоцииран член – за това как се ориентира в асоциирането.

„Здравеопазването, биосигурността, селското стопанство, културното наследство, науката за околната среда и изменението на климата са в списъка с желания на Нова Зеландия за приоритети в FP10. Всички тези въпроси са наистина важни за нас.“

Технологично партньорство

Horizon Europe обаче не е единственото технологично партньорство, което Нова Зеландия обмисля в момента. В момента страната е въвлечена в шумен дебат дали да се присъедини към частта за споделяне на технологии за сигурност на AUKUS, отбранителен пакт, подписан от САЩ, Обединеното кралство и Австралия през 2021 г., за да се противопостави на китайската мощ в Индийския и Тихия океан.

Миналия месец членовете на AUKUS поканиха Япония да си сътрудничи в този така наречен стълб II на AUKUS, въпреки че все още няма подробности какво ще включва това. Вчера министрите потвърдиха , че Южна Корея също преговаря за участие.

Нова Зеландия и Канада също са в рамката да се присъединят към определени проекти, потвърди министърът на отбраната на Обединеното кралство Грант Шапс през февруари.

Рискът за Брюксел е, че ако AUKUS улесни споделянето на технологии между тези страни, това може да направи ЕС сравнително по-малко привлекателен партньор за проекти с двойна употреба. САЩ, Обединеното кралство и Австралия променят законите си за износ, за да позволят повече търговия с военни технологии.

Запитан дали Нова Зеландия ще си сътрудничи с AUKUS, Колинс посочи факта, че страната е част от споразумението Five Eyes, мрежа за споделяне на разузнавателна информация, съставена от държави от AUKUS плюс Канада.

„Това е много, много дългогодишна връзка, която е изключително важна“, каза тя. „Това е нещо, за което знам, че другите нации искат да са част от него, но не са.“