Брой 6 (2262), 11-01-2021
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ

НАП и бизнесът се обединиха за софтуерна фискализация в електронната търговия


Национална агенция за приходите (НАП) и работодателските и браншови организации ще предложат до края на януари 2021г. механизъм за софтуерна фискализация в електронната търговия, съобщиха от ведомството.

Изцяло нов модел на фискална отчетност в електронната търговия бе обсъден на проведената  Кръгла маса на тема: „Електронната търговия в България – перспективи и възможности. Фискални и потребителски аспекти“, в която участваха работодателски и браншови организации, в т.ч. и БТПП, КЗП, популярни онлайн маркетплейси, платформи за обяви и организации на потребителите.

Данъчните и бизнесът са обсъдили и изчисляването на разходите и ползите за бизнеса, както и методът на криптиране и защита на данните, подавани към НАП чрез интернет.

От краткото съобщение на данъчните не става ясно какви договорки са били постигнати, както и дали ще има нови промени в Наредба Н-18.

Приходната агенция посочва единствено, че според тях новият модел на отчетност трябва да е облекчен, бърз и удобен начин на отчитане на оборотите. Софтуерната фискализация, освен да е лесна и евтина за ползване от бизнеса, се очаква да намали фискалните щети в този сектор.

Припомняме, че за електронните магазини задължителното издаване на хартиени касови бележки от фискални устройства отпадна още в началото на миналата година. От тогава продажбите се отчитат и регистрират чрез "издаване на документ за продажбата, който не е издаден от фискално устройство или интегрирана система за управление на търговската дейност". 

Търговците, избрали да регистрират и отчитат продажбите си по предложения от НАП алтернативен ред, е необходимо при вписване на електронния магазин, да подават и допълнителна информация на данъчните. Те следва да опишат методите на плащане, които предлагат, доставчиците на платежни услуги, предоставили виртуалния ПОС терминал, номера на терминала и сметките, по които получават плащания.

На форума НАП представи динамиката на данъчните рискове пред електронната търговия, както и съществуващите методи за контрол. 25 млн. лв. доходи от онлайн бизнес, главно на физически лица, са декларирани в последните няколко месеца след кампанията на НАП за наблюдение на наложените платежи чрез куриерските компании.

Според експертите на НАП, подходът на насърчаване и информиране работи не по-малко успешно от контролно-санкционните механизми, като кампанията за уведомяване по телефона на физически лица, получатели на суми от наложен платеж, е била много успешна. Бизнесът и приходната агенция ще проведат информационна кампания относно данъчните изисквания при търгуване в интернет в началото на 2021 г., стана ясно още на Кръглата маса.   

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Каталог с добри практики за превенция от измами в агроиндустрията e разработен по проект QUALIFY
Целта е преодоляване на бариерите, свързани с измами в сектора, защита на автентичността на произвежданите продукти... Още
БГ Баркод: творчески ентусиазъм за ангелски добри продукти
„Ред Девъл Кетъринг“ АД е въвела най-много продукти в електронния каталог БГ Баркод за първата седмица на 2021 г. Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Приети промени в проект „Запази ме”: Работодателите ще могат да подават документи за новия дизайн на мярката
АНАЛИЗИ, ПРОУЧВАНИЯ
Европейска минимална заплата: общ поглед
Автор: Адриан Николов, Институт за пазарна икономика Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
НАП и бизнесът се обединиха за софтуерна фискализация в електронната търговия
Новият модел на отчетност трябва да е облекчен, бърз и удобен начин на отчитане на оборотите, твърдят данъчните Още
НАП пусна две нови електронни услуги за предоставянето на информация за трансгранични данъчни схеми
НОВА НОРМАТИВНА УРЕДБА
Промени в две постановления относно компенсации на персонала във връзка с извънредното положение
Промените са в сила от 01.01.2021 г. Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИТЕ МИСИИ
Споразумението за търговия и сътрудничество между Обединеното кралство и ЕС
Стъпките, които бизнесът трябва да предприеме, за да се адаптира към промените. Още