Брой 33 (1297), 16-02-2017
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНОВАЦИИ, НАУКА

Селскостопанска академия представя нови продукти и технологии на „Агра – 2017“


Селскостопанска академия ще участва с нови научни постижения в Конкурса за иновации на международното изложение „Агра – 2017“. То ще се проведе от 22 до 26 февруари тази година в Международния панаир в Пловдив.

Учените от Института по царевицата в Кнежа към Селскостопанска академия ще представят разработка на Царевичен хибрид „Кнежа 561“, който е с доказани възможности за много високи добиви. Те са потвърдени и изпитани в България, Сърбия и Румъния. При неполивни условия от него са получени до 1075-1139 кг/дка стандартно зърно, а при поливни - до 1350 кг/дка.

За първи път в България ще бъде показана иновативна технология за биологично производство на малини, дело на учените от Института по земеделие в Кюстендил. Тя  намалява пръсканията с биофунгициди и инсектициди и спомага за цялостното опазване на насажденията. Получава се висококачествена биологична продукция, полезна за здравето на хората и с висока норма на рентабилност - 234%.

Иновационният продукт „Сух кисел с инстантно брашно от ябълкови пресовки и пшеничен грис“ е разработка на учените от Института за изследване и развитие на храните в Пловдив. Продуктът е богат на влакнини и съдържа значително количество антиоксиданти, които подобряват хранителната му стойност. Инстантното брашно е получено при екструдиране на ябълкови пресовки, отделени при производството на ябълков сок. (екструдирането е съвременен специфичен технологичен процес за преработка на храни).

Институтът по земеделие в Карнобат ще участва в конкурса за иновации на „Агра 2017“ със зимен пивоварен сорт ечемик „Ахил“. Той е признат през 2015 година и е райониран за цялата страна. Предимствата на сорта са във високата му продуктивност и много добро качество на зърното, в съчетание с устойчивост на биотични и абиотични фактори.

Институтът по растителни и генетични ресурси в Садово ще се представи с два нови сорта пшеница, признати през 2016 г. Първият е високодобивният и устойчив на болести сорт „Гинра“, а вторият е „Невена“.

Технология за размножаване на пауловния  в култивационно съоръжение е друга новост на ССА, дело на Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията “Никола Пушкаров“ в София. Чрез използване на съвременните генни и тъканни методи са постигнати изключителни успехи при създаване на растителните видове.

Учените от Института по животновъдни науки в Костинброд са създали многофункционална пчелна пита. Тя дава възможност за ускоряване и облекчаване на няколко технологични процеси в пчеларството по принципно различен от досегашните  начини способ.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
АОБР представи приоритетите си пред ГЕРБ
За социално-икономическото развитие на страната във връзка с предстоящите парламентарни избори Още
БТПП: Ползите от СЕТА ще са както за Канада, така и за ЕС
Взаимният стокообмен ще се увеличи с над 20 на сто Още
Покана за кръгла маса на тема „Ролята на иновациите за повишаване конкурентоспособността на инсталационните фирми в България”
В контекста на енергийната ефективност на българската индустрия Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Агенция по заетостта: Безработицата през януари е най-ниската от 2010 г. насам
73,9% от всички заявени свободни работни места са в частния сектор Още
ИНОВАЦИИ, НАУКА
Селскостопанска академия представя нови продукти и технологии на „Агра – 2017“
От 22 до 26 февруари тази година в Международния панаир - Пловдив Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Международен конкурс "Лаборатория за слава FameLab"
Конкурсът търси лицата на науката, онези млади учени, чиято страст може да зарази хора от най-различни професии Още
ВЪНШНА ТЪРГОВИЯ
Въведен е „данък услуга“ при вноса на стоки по море в Индия
4.5% върху сумата, плащана за транспортирането на всички вносни стоки/суровини по море до Индия Още