Назад

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за електронното управление


Административните органи се задължават да предоставят административните услуги по електронен път с намалена такса спрямо таксата за присъствено заявяване и предоставяне, реши парламентът с приемането на второ четене на промени в Закона за електронното управление.

Заложено е минималният процент на намаление на таксата да е 10 на сто. Предвижда се също за предоставяне на административни услуги по електронен път да не се изисква прилагане на документ за платена такса, когато таксата е платена по електронен път.

Предвижда се министърът на електронното управление да предложи механизъм за определяне на размера на компенсациите по Закона за публичните финанси във връзка с предоставянето от общините на административни услуги по електронен път с намалена такса.

Промените в Закона за електронното управление са етап от изпълнението на заложената в Националния план за възстановяване и устойчивост "Регистрова реформа за разгръщане потенциала на електронното управление за подобряване на бизнес средата", се посочва в доклада на ресорната комисия в парламента. С тях се регламентират фигурата и функциите на централен администратор на данни. Въведено е задължението административните органи да водят регистрите и базите данни, възложени им със закон, в електронна форма.

С измененията се въвеждат общите правила за воденето на регистри в електронна форма. Регламентира се и Информационна система за централизирано изграждане и поддържане на регистри, която се създава и поддържа от министъра на електронното управление. Административните органи ще имат възможност да използват безплатно системата за създаване и водене на регистри в електронен вид, които да отговарят на изискванията на закона. Предвижда се административните органи да привеждат регистрите, които водят, в съответствие с измененията не по-късно от 31 март 2025 г. съгласно график, приет с постановление на Министерския съвет, в срок до 31 октомври 2023 г.

Регламентира се по-подробно дейността на посредниците на електронни административни услуги. Гражданите могат да заявяват административни услуги и чрез посредник с изключение на тези по Закона за чужденците в Република България, Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства и Закона за българските лични документи. Посредникът заявява административните услуги по електронен път. Посредническите услуги могат да бъдат възмездни, записаха в закона депутатите. Изискванията към дейността на посредниците, към доставчиците на електронни административни услуги във връзка с посредничеството и правилата за извършване на плащания към доставчиците на услугите се уреждат с наредба.

Регламентират се изискванията към Системата за сигурно електронно връчване, включително извършването на независим периодичен външен одит на системата. Министърът на електронното управление най-малко веднъж на две години възлага одит на системата на външен изпълнител, предвиждат приетите разпоредби. Въвежда се електронното връчване в производството по административни наказания. Създава се ред за връчване на електронни фишове и наказателни постановления по реда на Закона за административните нарушения и наказания електронно през Системата за сигурно електронно връчване.