Българската търговско-промишлена палата и Съветът по инвестиции към Палатата организираха представяне на фондове за дялово и рисково финансиране и компании от тяхното портфолио.
Председателят на Съвета по инвестиции Владимир Томов откри събитието и посочи, че инвестиционните фондове, позиционирани в нашата страна, са водеща сила в региона и България е лидер в отношение предлаганите инструменти за развитие на бизнеса. До момента общо 5 фонда са финансирали 350 компании. Той сподели, че има и инструменти за финансиране на градско развитие, устойчиви решения за рециклиране на отпадъци и много други. По думите на Томов предстои да започнат работа нови инвестиционни фондове, които ще бъдат насочени към технологичен трансфер, към младежи и докторанти и други целеви групи.
Освен в рамките на Фонда на фондовете тези инициативи се развиват и по линия на Европейския инвестиционен фонд в три направления – иновации, растеж и инфраструктура.
Акцент по време на събитието бе поставен върху успешни примери от компании, които вече работят с инвестиционни фондове и са трансформирали своите процеси.
Кирил Шопов, изпълнителен директор на компанията Badu, представи възможностите за дигитализация и автоматизация в B2B търговията, с акцент върху технологични решения, за улесняване на връзката между производители, дистрибутори и търговци, разработени от Badu.bg. Специално внимание бе обърнато на компании, които искат да внасят стоки от Китай. Badu осъществява тази връзка, разполага със специализиран център в Китай, обслужва партньори от 7 държави като поддържа пълна инфраструктура за партньорство с тях. Отношенията се основават на ексклузивитет. Съкращават се посредниците, следва се установен модел за качествен контрол на стоките. Осигурява се безпроблемно митническо обслужване. Презентация вижте тук.
Мила Танева, изпълнителен директор и съосновател на iUX, представи компанията, създала технология съвместно с IBM, която позволява централизирана работа с база данни. Компанията има и разработен софтуер за анализ на дружества относно тяхното финансово състояние. Най-общо инструментите на Iux.bg позволяват анализиране на проблеми и намиране на решения, оптимизиране на рискови ситуации. Приложими и полезни са на държавни организации, медии, вериги за доставки и други. Презентация вижте тук.
По време на събитието бе представена и компанията Контиант, която се занимава с плащания в сферата на отвореното банкиране. Този начин за заплащане се осъществява без посредници, без картови схеми и постига висока ефективност на разходите. Основните проблеми, които решава компанията, са бавното пристигане на парите, високите разходи и финансови измами. Презентация вижте тук.
Участниците на място и онлайн получиха отговори на много въпроси.
Запис на събитието можете да видите тук Passcode: ZF0=uJty