Назад

Пролетна икономическа прогноза на Европейската комисия-2025: умерен растеж на фона на глобална икономическа несигурност


Снимка: Представителство на ЕК в България

Икономиката на ЕС започна 2025 година с малко по-силна позиция от очакваното. Според пролетната икономическа прогноза на Европейската комисия икономиката ще продължи да расте с умерени темпове тази година, като се очаква растежът да се ускори през 2026 г. въпреки повишената глобална политическа несигурност и напрежението в търговските отношения.

Предвижда се реалният БВП да нарасне с 1,1% през 2025 г. в ЕС и с 0,9% в еврозоната, което до голяма степен съвпада с отчетеното през 2024 г.

Очаква се през 2026 г. растежът да нарасне до 1,5% в ЕС и 1,4% в еврозоната.

Очаква се общата инфлация в еврозоната да се забави от 2,4% през 2024 г. до средно 2,1% през 2025 г. и 1,7% през 2026 г. Очаква се инфлацията в ЕС да следва подобна динамика от малко по-високо равнище през 2024 г., което е малко под 2% през 2026 г.

През 2024 г. продължаващото разширяване на заетостта доведе до създаването на 1,7 милиона нови работни места в икономиката на ЕС, като по този начин достигна нов рекорд за броя на работните места в Съюза. Въпреки скромния икономически растеж се очаква заетостта да нарасне с още 2 милиона работни места до края на прогнозния период. Очаква се равнището на безработица да спадне до ново историческо дъно от 5,7 % през 2026 г.

След като се увеличи с 5,3 % през 2024 г., растежът на номиналните заплати ще се забави през 2025 г. и 2026 г. Работниците ще продължат да се възползват от реалните увеличения на заплатите и също така се очаква да възстановят напълно загубената през последните години покупателна способност, причинена от скока на инфлацията.

Повече информация е налична в съобщението за медиите

-------------

Последната макроикономическа прогноза на ЕК за България. 

Очаква се растежът на реалния БВП да се забави до 2 % през 2025 г. и 2,1 % през 2026 г. поради външни и вътрешни фактори. Очаква се частното потребление да нарасне по-умерено поради временно по-високата инфлация и буферните спестявания. Перспективите за износа също бяха ревизирани надолу, отразявайки слабото външно търсене и засилената конкуренция на външните пазари. Предвижда се частните инвестиции да се свият, докато публичните инвестиции ще бъдат подкрепени от засилено усвояване на средствата от ЕС. Очаква се ръстът на заплатите да бъде умерен, а годишната инфлация да намалява постепенно след увеличението в началото на 2025 г. Предвижда се дефицитът по консолидирания държавен бюджет за 2025 г. да намалее до 2,8 % и да остане постоянен през 2026 г. Съотношението на дълга към БВП се очаква да нарасне до 25,1 % и 27,1 % съответно през 2025 г. и 2026 г. 

Икономическият растеж се ускори до 2,8 % през 2024 г. в резултат на частното потребление, което беше подкрепено от по-високи реални заплати, повишаване на заетостта и увеличени социални трансфери. Износът на стоки и услуги се е свил, претеглен от руската агресивна война, като комбинираният номинален износ на стоки за Украйна и Руската федерация се е свил с около една трета в сравнение с предходната година. По-слабото търсене на български стоки от Китай и Великобритания също допринесе за спада в номиналния износ. Инвестициите намаляха с 1,1 % поради по-ниските публични разходи, докато фирмите натрупаха повече материални запаси.  

За 2025 г. увеличените косвени данъци, по-високите цени на електроенергията, комуналните услуги и храните и повишаването на международните тарифи се очаква да натежат върху икономическите перспективи. Очаква се частното потребление да нарасне по-умерено, отколкото през 2024 г., ограничено от временно по-високата инфлация и буферните спестявания. Перспективите за износа също бяха преразгледани в посока надолу, но се очаква да станат положителни през 2025 г. поради положителния растеж през първото тримесечие и да се ускорят умерено през 2026 г. Износът на стоки през 2025 г. е засегнат и от планираните дейности по поддръжка в секторите на производството на стомана и рафинирането на нефт. Очаква се частните инвестиции да се свият през 2025 г. и 2026 г. поради повишената икономическа несигурност. Очаква се прогнозираното ускоряване на усвояването на средствата от ЕС да подпомогне умерения растеж на инвестициите, който се ускорява през 2026 г. Като цяло се очаква реалният БВП да нарасне с 2 % през 2025 г. и с 2,1 % през 2026 г. 

Пълни данни относно прогнозата за България ТУК