Брой 42 (1054), 01-03-2016
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНФОРМАЦИЯ ОТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИТЕ МИСИИ

Актуални въпроси на търговските отношения ЕС - Бразилия


От Посолството на Р България в Бразилия информират, че на 17 февруари 2016 г. в Делегацията на ЕС в Бразилия е проведено заседание на съветниците по търговско-икономическите въпроси при посолствата на страните-членки на ЕС.

По-важни въпроси от дневния ред:

1. Основно внимание отново беше отделено на нетарифните бариери и бюрократични усложнения, вкл. забавяне на обработката на документите, които се прилагат от бразилското Министерство на селското стопанство, рибарството и снабдяването по отношение на вноса на селскостопански продукти. Това се прави под натиска на лобитата на местните производители и търговци на тези продукти с цел защита на отрасъла от външна конкуренция.

Има около 30 групи  продукти и услуги, в които компаниите от ЕС срещат системни проблеми с нетарифни ограничения от страна на бразилската администрация:

  • протекционизъм в държавните поръчки – чуждите компании срещат проблеми с предпочитания за националните компании в порядък от 8 до 25% при търговете. Основен критерий за избор на печеливша оферта е най-ниската цена, не се вземат предвид другите техническите характеристики на офертата. Няма прозрачност при търговете;
  • непреки данъци и такси – Делегацията информира за развитието на спора, заведен от ЕС срещу Бразилия (DS 472-497) в СТО за прилагане на дискриминативни такси и действията на работната група (панел) на СТО по този казус. Япония също е повдигнала подобен казус срещу Бразилия в СТО. Докладът на работната група ще бъде готов до декември 2016 г., но по всяка вероятност това няма да разреши спора и случая ще отиде при Appellate body.
  • увеличаване на данъчната основа от 9,25% на 11,75% при обмитяване на вносни стоки по закон от 2015 г. Обосновката на бразилската страна е, че Върховният федерален съд е премахнал друга такса при изчисляването на данъчната основа при внос, което поставяло в неравноправна позиция местните производители. При разговори с бразилските институции, Делегацията не е получила обосновка за увеличението, което в някои продукти е по-високо – фармацевтични, автомобилни гуми, авточасти, козметика. Въпросът ще бъде повдигнат на предстоящото заседание на Под-комитета по търговските въпроси в рамките на средносрочния преглед.
  • ограничен достъп до строителни и инженерни услуги – строителни инженери от чужди страни, които искат да работят в Бразилия следва да се регистрират в временен регистър. Процедурата по регистриране е много дълга без гарантиран благоприятен резултат. Само Португалия има двустранно споразумение с Бразилия за достъп на инженерните професии до местния пазар.

2. Предложение на Бразилия от октомври 2015 г. за споразумение с ЕС по санитарни и фитосанитарни въпроси – не е ясно какво точно ще се промени в съществуващия механизъм на контрол. Новото споразумение може да се окаже излишно, след като тези въпроси ще се третират в специален раздел на бъдещото споразумение на ЕС с МЕРКОСУР за свободна търговия. Във връзка с това, в новото писмо от трима комисари на ЕК (Хоган, Андриукайтис и Малстрьом) ще се наблегне на необходимостта от балансиран подход, съобразен с експортните интереси на всяка от страните по споразумението ЕС - МЕРКОСУР. Това ще бъде един от основните въпроси на предстоящия обяд на посланиците от ЕС с министъра на селското стопанство на Бразилия Катя Абреу.

3. Издаване на разрешения за внос на продукти в Бразилия – преди разрешаването на вноса на животински продукти, Министерството на земеделието, рибарството и снабдяването (МССРС) на Бразилия изисква негови инспектори да проверят на място дали инсталациите, суровините и процесите на преработка отговарят на санитарните и фитосанитарни изисквания на бразилското законодателство. Последните инспекции са били в Дания (продукти от свинско месо). Планирани са инспекции в Испания, Чешка република и Ирландия. Нидерландия информира за спора по доклада на бразилските инспектори от 2013 г. по апликацията и за внос на млечни продукти – сирена, и продукти от телешко месо, който още не е разрешен. Очаква се отговора на бразилското министерство по предложението за съвместно изследване за съдържание на пестициди в ябълки и други растителни продукти от ЕС. По апликациите на Белгия и Испания за внос на желатин все още се готви от министерството въпросник за внос.

4. Задължителни тестове за пестициди и др. токсични остатъци във вносните селскостопански стоки – в момента такъв проект за закон се разглежда от Сената на Бразилия, предложен от Камарата на представителите. Разпоредбите на закона не съответстват с предложеното от Бразилия Споразумение по санитарните и фитосанитарни въпроси. Законът предвижда задължителни тестове на всички вносни непреработени и полупреработени селскостопански продукти за пестициди и опасни микроорганизми. Оценката на ЕК е, че ако влезе в сила, законът ще въведе нова флагрантна дискриминация на вносните продукти, тъй като изискванията му няма да се прилагат за продуктите, произведени в Бразилия. Това ще създаде нов проблем на Бразилия с партньорите от МЕРКОСУР и с ЕС, които могат да се обърнат към Световната търговска организация. ЕК и Делегацията възнамеряват да сезират сенатори и институции с аргументи срещу приемането на закона. След като бе приет от Камарата на представителите през юли 2015 г., законът бе предаден на Сената и бе приет от неговата Комисия по селско стопанство и земеделската реформа в края на 2015 г. Смята се, че президентът Дилма Русеф ще наложи вето на закона. Делегацията обмисля възможен демарш пред МССРС с подкрепа на посолствата на страни-членки (при връчването на демарши на Делегацията присъстват поне 3 страни-членки измежду най засегнатите от съответната мярка на приемаща страна).

5. Етикетиране (labeling) на продукти от животински произход – известен успех е постигнат с убеждаването на бразилската страна да въведе само регистрационен режим вместо изискването за предварително одобряване на етикетирането на продуктите. Министерството на селското стопанство въвежда нова електронна регистрационна система за попълване на апликационни формуляри от вносителите, която следваше да бъде готова до края на 2015 г. Оценката на Делегацията е, че това е поредна нетарифна бариера пред вноса на стоки в Бразилия. Нидерландия и други страни-членки обърнаха внимание на високия процент на отхвърлени регистрации за етикетиране на вносни животински продукти от ЕС от страна на МССРС.

6. Стандарти и етикетиране на вносни вина – МССРС все още разглежда предложението на Делегацията за изключване на типични вина (typical wines) от изискванията за допълнително етикетиране на съдържанието на захар (проблем особено за пенливите вина). По този въпрос и по стандартите за производство на вино Делегацията ще организира в близко време среща с експерти от МССРС на Бразилия. Мнението на делегацията е, че министерството няма законови основания за въвеждане на такова изискване при вноса на вина от ЕС.

7. Етикетиране за съдържание на алергени (лактоза, глутен, рибни продукти)– този нормативен акт в Бразилия ще влезе в сила на 3 юли 2016 г. и ще повиши изискванията за внос на спиртни напитки, вина и други продукти. При всяка промяна на информацията върху етикета, или неговата форма и дизайн (sketch/lay-out/croqui), се изисква нова разрешителна процедура от бразилска страна (с изключение на животинските продукти).

Посолството на Р България в Бразилия отправя молба към българските фирми да изпращат редовно информация за срещаните проблеми при участие в търгове, внос на стоки и услуги в Бразилия, за да могат да ги поставят и съвместно с Делегацията на ЕС да съдействат за решаването им. Именно със съдействието на Делегацията на ЕС в Бразилия през февруари 2015 г. посолството успя да разреши проблема с внос в Бразилия на мостри на български млечни продукти за успешна рекламна кампания в Сао Пауло по проект на Българската асоциация на млекопроизводителите по програма на ЕС за промоция на български продукти на трети пазари.

За контакти: Посолство на Р България в Бразилия, E-mail: Embassy.Brasilia@mfa.bg

Приложение: Доклад от заседанието на СТИВ при посолствата на страните от ЕС през януари 2016 г.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
SECURITY EXPO 2016 ще предложи най-умните технологии в сектора
От 16 до 19 март в Интер Експо Център - София Още
БТПП ще си сътрудничи с Българската мрежа за корпоративна социална отговорност
Обмен на добри практики за социално и екологично устойчив бизнес Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Обучение по изискванията за експлоатация и технически надзор на съоръжения под налягане
Организира Камарата на инсталаторите в България на 7 март в Пловдив Още
Конкурс „Българска мебел на годината 2016”
Покана от Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА
Южният газов коридор е проект от стратегическо значение за енергийната сигурност на европейските граждани
Интерконекторите Гърция-България и Турция-България - неразделна част от инфраструктурата на проекта Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Стартират публични консултации относно Европейския социален фонд 2007-2013 г.
Във връзка с последващата оценка на въздействието Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИТЕ МИСИИ
Актуални въпроси на търговските отношения ЕС - Бразилия
Редовно заседание в Делегацията на ЕС в Бразилия на съветниците по търговско-икономическите въпроси при посолствата на страните-членки на ЕС Още