Брой 4 (1763), 07-01-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ

Актуално икономическо развитие на Доминиканската република


Доминиканската република е ситуирана в Централна Америка с площ 48.670 кв. км  и население от 10.77 млн. души, като заема по-голямата част от територията на остров Еспаньола /La Española/, Големите Антили,  заедно с  Хаити.

През последните 20 години Доминиканската република се отличава с  постоянен ръст на икономиката, със среден показател на годишен ръст на БВП за периода от 1992 до 2016 г. от  5.4 %.  Въпреки това впечатляващо развитие, все още  в страната се запазва висок индекс на бедност. Заема 88 място в света по БВП, като за 2017 г. БВП е в размер   6.258 евро на глава от населението. През първото тримесечие на 2018 страната отбелязва ръст на брутния БВП с 6.4 % спрямо същия период на 2017 г. , с най-голям дял на секторите строителство, инвестиции и туризъм. Увеличават се валутните приходи  с 8%, стимулирани от добро развитие на отношенията със САЩ и Китай. В последните 10 години Дом. република постоянно трансформира своята икономическа политика и подобрява бизнес климата с допълнителни улеснения за международната търговия и стимулиране  на растежа на износа. Доминиканското песо е националната валута, която в последните години отбелязва най-малка девалвация в региона - 2 .1%  по данни на Централната банка на страната. 

Най –важни сектори на икономиката са  :

1. Туризъм – с повече от 1600 брегова ивица и  чудесни плажове, страната е предпочитана дестинация в района.  Туристическата индустрия е „локомотив“ на икономиката, осигуряваща около 24% от БВП по данни на Централната банка, отрасъл, който стимулира банковия сектор, земеделието, хранителната индустрия. Страната разполага със 77 000 хотелски стаи, предназначени за туризъм  “всичко включено“. През 2017 г. са посрещнати    5.09 млн. туристи , към които се прибавят и 1.1 млн. круизни  пътници. За първите 9 месеца на 2018 г. броят им расте с   6.3%.  Общият приход от туризма през 2017 г. е в размер на 7,2 млрд. щ. долара. Най-много са туристите от САЩ - около 50% от посетилите страната, следвани от Канада, Германия, Русия, Франция, Англия, Аржентина, Испания, Чили и др. Страната планира броят на туристите да достигне 10 млн. през 2023 г.  Секторът осигурява 330 хил. директни работни места, като повече от 50% от тях са заети от жени.

2. Добив на полезни изкопаеми – един от най-активните сектори в икономиката на страната с постоянен растеж, въпреки глобално понижение на цените на световните пазари. През последните 6 години износът на минерални ресурси достига сумата от 6.5 млрд. долара  годишно, което представлява около  25.21%  от целия износ по данни на Централната банка на страната. В добива  и износа основно  място заемат златото, фероникела, среброто, боксит, цинк и варовик.

3. Строителство -  важен сектор на икономиката, който се развива постоянно благодарение на чуждестранните инвестиции в туризма,  в транспортната инфраструктура, в строителството на паркове за ВЕИ, строителството на резиденциални  комплекси, както и  на социалната политика, изразяваща се в  държавни поръчки за строителство на евтини жилища.

4. Финансов сектор – динамичен сектор, с бързо развиваща се кредитна политика и ръст на предоставените  кредити на частния сектор . Туризмът стимулира също развитието му с кредитна политика  за инвестициите в сектора, а  така също и за обслужването на туристите в страната.

5. Възобновяема енергия – перспективен сектор, който се развива и според Института  World Change  има възможност в следващите 15 години  Доминиканската република  да се освободи от петролната зависимост и да достигне 86% от добива на енергия от възобновяеми източници. В момента само 15% от енергията е от ВЕИ.

6. Селско стопанство -  страната разполага с обработваема земя и климат, отлични за отглеждане на плодове и зеленчуци. Инвестициите в сектора са стимулирани от ръста  на местния пазар  и необходимостта от  задоволяване на развиващата се туристическа индустрия.  За периода 2016-2017 г. правителството е инвестирало над 60 млрд. доминиканско песо /повече от 1 млрд. щ. долара/ в сектора и е регистриран ръст от 16.5%.

7. Свободни икономически зони /Zonas Francas/ - През последните години Свободните икономически зони се развиват интензивно, като в момента действат 68 парка по цялата територия на страната. В тях работят 645 фирми, които  осигуряват 160 000 работни места в производството на обувки, готови дрехи, бижута, комплектоване на електронни елементи, обработка на тютюн, телекомуникации и др. Установените в Зоните фирми ползват определени данъчни и митнически облекчения, както и експортни стимули.  Отбелязва се доброто позициониране на производствените предприятия в Зоните, които имат ръст на износа от 11% за периода от м. януари до м. юни 2018 г., в сравнение със същия период на 2017 г .  

 8.“ Кол центрове „Call Centers“ -  в страната работят 62 центъра , разположени в Свободните икономически зони, с постоянен ръст и все по-голяма трудова заетост. По данни на Доминиканската Асоциация на Свободните икономически зони в тях са заети на директни работни места 18 000 души, като  още 43 000 работят индиректно за този сектор.

9. Телекомуникации – Доминиканската република притежава една от най-развитите телекомуникационни структури в Карибската зона. В сектора работят както местни, така и чужди фирми, които предлагат много видове услуги, в т.ч. оптична кабелна  връзка, телефония от всеки тип, дигитални линии /adsl/dsl/, използване на технологиите CDMA, GSM, 2.5G, 3G y 4G, сателитна комуникация и др. Преките чуждестранни инвестиции в сектора са повече от 1.3 млрд. щатски долара за периода 2010-2015 г.

10. Индустрия -  Най- важните сектори на индустрията на Доминиканската република са производството на храни и напитки, рафиниране на захар, производство на цимент, на хартия и хартиени изделия, текстилна продукция, химически продукти, минерални продукти, метали и метални изделия, дървообработваща индустрия, рафиниране на петрол, производство на мебели, коркови изделия и др.         В първото полугодие на 2018 г. промишленото производство   нараства с 6.8%, с ръст от 12.6 % на производството на млечни продукти,  химическа индустрия с ръст от  8.5%, производството на метали с 8.4%, напитки и тютюневи изделия – 7 % . Съгласно анализите на Централната банка на страната икономиката през 2018  се развива положително и 94% от анкетираните предприятия отчитат своята ситуация като добра .

 11.  Филмова индустрия  - В Доминиканската република има „страст по киното“. Приносът на филмовата индустрия е важен за страната и  законовата база  /Закон 108-10 от 2010 г.  за насърчаване на филмовата индустрия / улеснява филмовите продукции - както на  национално ниво, така и на чуждите  продуценти и студия. В страната се снимат филми, много сериали и “reality shows“ , приходите  общо за последните 5 години се изчисляват на повече от 2.2 млрд. щ. долара.

12. Чуждестранни инвестиции – Чуждестранните инвестиции в няколко сектора – туризъм, минно дело, търговия, недвижими имоти и индустрия, са важен стимул за развитието на икономиката  на страната. В тези 5 сектора през 2017 г. са вложени 3.570 млрд. щатски долара, с ръст от 48.3% в сравнение с 2016 г. Правителството отбелязва 2017 г. като „ изключителна“ в привличането на преки чуждестранни инвестиции. По данни на СЕПАЛ  през 2017 г.  инвестициите в Карибската зона са  5.835 млрд. щатски долара, като повече от 50 % са вложени в Доминиканската република. Основни инвеститори в страната са Испания, САЩ, Германия, Италия .На 1 май тази година бяха установени  дипломатически отношения с Китай, а през м. септември беше подписан Меморандум за разбирателство с цел да се разшири стокообмена и сътрудничеството във всички сектори на икономиката, по –специално в добив на енергия, комуникациите, минното дело и леката промишленост. Предстоящото държавно посещение на доминиканският президент Данило Медина в Китай ще разшири възможностите за китайски инвестиции в мащабни проекти.

Политиката на доминиканското правителство е насърчителна, прилагат се законовите улеснения и се  намаляват до минимум бюрократичните пречки за чуждестранния инвеститор, предлагат се чувствителни данъчни облекчения и осигуряване на  безплатна консултантска помощ.

Важна положителна особеност е, че местният национален инвеститор има същите права , привилегии  и задължения като чуждестранния инвеститор.

По време на  6-тата редовна Сесия  на Пленума  на  Националния съвет за конкурентоспособност  през м. октомври т.г., орган на доминиканското правителство, който пряко зависи от Президентството и решава въпроси с голямо значение в икономиката, са одобрени  88 мерки за стимулиране на икономическото развитие на страната като чрез насърчаване развитието на 5 сектора -  туризъм, селско стопанство, индустрия, свободни икономически зони, минното дело. За тяхното изпълнение са приети мерки като:  улесняване и контрол при изпълнение на данъчните задължения; модернизация и разширяване  на пристанищата Барахона и Манзанийо /Barahona,  Manzanillo/;  деклариране като национален приоритет насърчаването на износа на 30 земеделски продукта, като водещи са авокадо, банани, ананаси, манго, парникови зеленчуци, юка, какао, кокосови орехи и др.; създаване на стратегия за сигурността на туристите и възстановяване на плажни ивици, стимулиране на туризма в колониалната част на Санто Доминго и др.

Икономическата комисия  за  Латинска Америка и Карибите /La Comisión Económica para América Latina y el Caribe – CEPAL / отбелязва, че в последните години Доминиканската република отбелязва постоянен растеж  и постепенно намаляване на бедността,  като се очаква страната да приключи 2018  г. с  ръст на БВП от 5 %  и този ритъм най-вероятно ще се запази в близко бъдеще.

 

Изготвил : Галина Костадинова,

                   Р-л СТИВ-Хавана

.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП настоява за промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход
Среща с Меглена Плугчиева – новият посланик в Черна гора
Активизиране на търговския стокообмен и инвестициите ще бъдат приоритети на мисията на дипломата в балканската страна Още
Покана за обучение "Условия и стъпки за правилно приложение на Спогодбите за избягване на двойно данъчно облагане "
31 януари 2019, в БТПП Още
НОВИНИ ОТ ЕВРОПАЛАТИ
По-добра регулация на национално ниво: резултати от проучване на ЕВРОПАЛАТИ
В повечето държави съществуват или са в процес на разработване различни политики в областта на по-добрата регулация Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
2019 има всички шансове да бъде сходна с 2018 г. от гледна точка на икономиката – слънчева, макар и с малко повече облачност
Автор: Десислава Николова, Институт за пазарна икономика Още
МИТНИЦИ И МИТНИЧЕСКИ РЕЖИМ
Считано от днес, 7 януари, влизат в сила промените в структурата на Агенция „Митници“
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Актуално икономическо развитие на Доминиканската република
СТИВ-Хавана Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Пловдив и Матера: европейски столици на културата за 2019 г.