Назад

Създава се смесена комисия за икономическо сътрудничество между правителствата на България и Саудитска Арабия


Създава се Смесен комитет за икономическо сътрудничество между България и Саудитска Арабия. Споразумение за това бе подписано днес между министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов и министъра на икономиката и планирането на Саудитска Арабия Фейсал Ал-Ибрахим. Комитетът е още един инструмент за насърчаване на икономическото и инвестиционно партньорство, като се предвижда провеждането на регулярни заседания по конкретни теми важни за двете държави.

Двамата министри обсъдиха и предстоящото подписване на Споразумение за взаимна защита и насърчаване на инвестициите, а министър Фейсал Ал-Ибрахим подчерта, че диалогът между двете държави през последните месеци е на много високо ниво, което е и предпоставка за повече съвместни проекти.

Министрите разговаряха и за потенциалните сфери за сътрудничество, към които има засилен интерес от компаниите от двете страни. Министър Никола Стоянов подчерта, че след неговото посещение в саудитската страна през януари т.г. са започнали разговори със саудитски компании от минната индустрия и очаква техни представители да посетят страната в следващите месеци, за да се запознаят на място с възможностите на този сектор. „В млечната промишленост вече има набелязани конкретни инициативи, по които продължава работата“, посочи министър Стоянов. Той допълни, че България оценява много високо плана „Визия 2030“ на саудитската страна, който си поставя за цел да промени изцяло икономиката на кралството и подчерта интересът към обмяна на опит в сектори, основани на знанието.

Министър Фейсал Ал-Ибрахим разговаря и с вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев и министъра на иновациите и растежа Александър Пулев. България и Саудитска Арабия ще подготвят пътна карта за съвместни инвестиции. Документът ще бъде обсъден на съвместно заседание на експерти от двете страни.

Възможностите за инвестиции в енергетика, базирана на зелен водород, автомобилната индустрия и минното дело, бяха трите области, представени от българските министри на министър Ал-Ибрахим.

По време на срещата министър Пулев посочи, че има възможности за партньорство и инвестиции в автомобилния сектор, високотехнологични компании и въглеродно неутрални индустриални зони. Той подчерта, че автомобилостроенето е най-бързо растящият сектор в икономиката ни заедно с технологичния бранш.

По думите му, МИР разработва водородна пътна карта, за да отвори иновативен сегмент, който е силно перспективен и ще отключи редица инвестиционни възможности. Разработва се и проект за Водородна долина у нас, като страната ни се стреми да бъде един от лидерите в глобален мащаб.

В рамките на разговора българските министри и Фейсал Ал-Ибрахим изразиха общо мнение, че откриването на директна въздушна линия между София и Рияд през април е много добър знак за партньорството между двете страни.