Брой 243 (2249), 17-12-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ТРУДОВИ И ОСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ

Ред за ползване и отлагане на платен годишен отпуск


Всички дни отпуск могат да се ползват до края на двегодишната им давност, независимо дали са отложени или не за следващата календарна година. Работодателят дължи и обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение отново за всички дни, които не са погасени по давност. Давността започва да тече от следващата годината, за която се полага отпускът. Например до края на 2020 г. могат да се използват последно дните от 2018 г. Давността спира за периода, в който работникът или служителят използва друг вид отпуск – за бременност и раждане, за гледане на дете и т.н.

Част от отпуска може да бъде отложен за следващата календарна година след искане на работниците и служителите и със съгласието на работодателя. Работодателят също може да отложи част от отпуска, но само по важни производствени причини. Във всеки случай обаче работодателят е длъжен да осигури ползването на поне половината дни отпуск в годината, за която се полагат, а останалите – най-късно до средата на следващата. След този срок работниците и служителите могат да ползват прехвърлените или неизползваните дни отпуск от предходната година с 14-дневно предизвестие и без съгласието на работодателя. Те обаче трябва да има доказателства, че преди това са поискали отпуск и той им е бил отказан.

В общия случай работниците са длъжни да използват платения годишен отпуск до края на календарната година, за която той се полага. Работодателите са длъжни да създадат ред за ползване на отпуските, като информират работниците в началото на годината за полагаемите дни и да ги поканят да заявят ползването на останалите от предходната година. Липсата на информиране на работещите за полагаемите им се  дни е едно от най-честите нарушения, които контролните органи на Агенцията установяват във връзка с отпуските.

ОТПУСК В ИЗВЪНРЕДНА ЕПИДЕМИЧНА ОБСТАНОВКА

Дори в извънредно положение или в извънредна епидемична обстановка  работодателят не може да предоставя неплатен отпуск на своите работници и служители без тяхно искане. Той има право да предостави едностранно само платения им отпуск, ако дейността на предприятието, на част от него или на отделни работници и служители е спряна със заповед на държавен орган или с негова заповед.  Ако дейността не е спряна, има право да предостави на работниците само половината от платения им отпуск без тяхно искане.

По време на извънредно положение или извънредна епидемична обстановка  работодателят няма право да отказва платен или неплатен отпуск на бременни, майки или осиновителки на деца до 12 години, както и на самотни бащи, на лица с 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност или под закрила заради някои заболявания, включени в специална наредба. 

Източник: Главна инспекция по труда

НОВИНИ ОТ БТПП
Партньорство на БТПП с Фонда на фондовете
Инициативи за популяризиране на финансови инструменти за подпомагане на бизнеса Още
Среща с Теодосиос Валлас - пълномощен министър по икономически и търговски въпроси към Посолството на Гърция
БГ Баркод: нова гурме култура
"Чийз ди куийн" ЕООД е фирмата, въвела най-много продукти в електронния каталог БГ Баркод за седмицата 7-11 декември Още
Експерти от БТПП участваха в онлайн среща на посланиците на EPALE в България
Насърчаване на повече и по-добри възможности за учене за възрастни Още
От 1 януари 2021 г. Великобритания ще изисква представянето на АТА карнет за временен внос, износ и транзитно преминаване на стоки от ЕС
Онлайн заседание на националните организации - издатели и гаранти на АТА карнети Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Семинар „Нулев отпадък при възстановяване на медни хвостохранилища“
По линия на международен проект с участието на Търговско-промишлена палата – Враца Още
ТРУДОВИ И ОСИГУРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ
Ред за ползване и отлагане на платен годишен отпуск
Платеният отпуск се използва до края на давността му, дори да не е отложен Още
ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
Комисия за защита на конкуренцията прие правила за предварителни контакти по концентрации
Правилата влизат в сила на 01.01.2021 г. Още
ИНВЕСТИЦИИ В БЪЛГАРИЯ
Започнаха номинациите за „Инвеститор на годината” 2020
Конкурс за най-значимите инвестиционни проекти, реализирани през 2020 г. в България Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Мерки на Европейската комисия за справяне с необслужваните кредити по време на пандемията
Държавна помощ: Европейската комисия одобрява българска схема за 40 милиона евро в подкрепа на малките предприятия