Брой 92 (2347), 18-05-2021
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ТРУД И ЗАЕТОСТ

Договорените писмено условия гарантират в най-пълна степен правата на работещите и на работодателите


По повод активизирането на търсенето на работна сила ИА „Главна инспекция по труда“ обръща внимание, че несигурността на пазара на труда, предизвикана от продължаващата епидемична обстановка, повишава риска от злоупотреби с трудовите права. Правата и на работещите, и на работодателите се гарантират в най-пълна степен само ако са договорени писмено в трудов договор, регистриран в Националната агенция за приходите.

Преди реално да започнат да полагат труд на работните си места, наетите лица трябва да получат задължително екземпляр от сключен трудов договор, подписан и от двете страни, копие от уведомлението, с което той е регистриран в НАП, и длъжностна характеристика. Липсата на регистрация на договора дава възможност на работодателя да не внася дължимите данъци и осигурителни вноски върху възнагражденията, от което работещите губят осигурителни права. С издаден от НАП персонален идентификационен код всеки може да провери дали трудовият му договор е регистриран. Работодател, който използва недеклариран труд, подлежи на санкция от минимум 1500 лв. и възможностите му за участие в обществени поръчки е ограничено за срок от 3 години. Той няма право да допуска до работното място работник преди да е регистрирал в НАП трудовия договор с него.

Ако желае да провери уменията им, работодателят може да сключи с наетите лица договор с клауза за срок на изпитване, в рамките на който трудовото правоотношение може да бъде прекратено без предизвестие и без обезщетение освен за неизползван платен годишен отпуск. Според Кодекса на труда срокът на изпитване може да бъде до 6 месеца. Ако изрично не е уговорено друго, то от него могат да се възползват и двете страни. Ако срокът на изпитване е уговорен в полза на едната страна, то другата дължи предизвестие при напускане. Ако не е уговорено друго, за постоянен трудов договор срокът на предизвестието е един месец, а за срочен трудов договор – 3 месеца, но не повече от изтичането на срока му.

За да бъдат защитени в най-пълна степен правата им, работниците и служителите следва да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно и да подават сигнали, докато още са на работните си места и може да бъде установено безспорно, че полагат труд. Честа практика е в Инспекцията по труда да постъпват сигнали от работници, които са работили без трудов договор и не им е платено, след като са освободени. В тези случаи контролните органи на Инспекцията по труда не могат да се възползват от правомощията си да обявят съществуване на трудовото правоотношение. Друга практика е при прекратяване на трудовото правоотношение да не се изплаща част от възнаграждението. В тези случаи Инспекцията по труда няма правомощия да залъжи работодателя да ги изплати.

На сайта на ИА ГИТ в рубриката „Административно обслужване“ е публикувана подробна информация за начина на подаване на сигнали, като контролът е по-ефективен, ако те се подават, докато работещите могат да бъдат установени да полагат труд. При несъгласие с начина на упражняване на контрола от инспекторите по труда или при данни за корупционни практики и работодатели, и работещи могат да подадат сигнал в Главна инспекция по труда. ИА ГИТ гарантира нулева толерантност към корупцията, доказателство за което е, че без да е задължена по закон, в Агенцията е създаден отдел „Контрол на инспекционната дейност“, изпълняващ функциите на вътрешен одит. Повече информация за подаване на сигнали за корупция може да бъде получена на интернет страницата на Инспекцията по труда, в рубриката „Антикорупция“.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП организира ново издание на онлайн обученията „Как да продаваме успешно в Amazon и eBay”
Учебната програма е съобразена с нуждите на българските МСП, които искат да развият своя потенциал в сферата на електронната търговия Още
Среща със студенти от Университета в Грьонинген, Нидерландия
Експерти от БТПП отговориха на техни въпроси относно икономическото развитие на страната ни Още
Тайванска търговска мисия за Централна и Източна Европа – пролет 2021
Срещите с 16 тайвански компании ще се проведат по скайп на 25 май 2021 г. Още
НОВИНИ ОТ СМЕСЕНИ ПАЛАТИ
European Business Networking Evening 2021
11 двустранни търговски камари в България организират Европейско мрежово бизнес събитие в София Тех Парк Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Покана за В2В срещи в рамките на партньорството Китай - Централна и Източна Европа за инвестиционно сътрудничество
9 юни, гр. Нингбо, Китай; краен срок за регистрация - 20 май Още
Световен ден на метрологията – 20 май 2021 г.
Темата през 2021 г. е „Измервания за здравето“ - важната роля на измерванията за подобряване качеството на живот и защитата на глобалната среда Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Регистрираната безработица се върна на нивата отпреди Ковид-пандемията
Най-голям дял свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост Още
Договорените писмено условия гарантират в най-пълна степен правата на работещите и на работодателите
ИА „Главна инспекция по труда“ обръща внимание на риска от злоупотреби с трудовите права Още
Проект „Работа“ осигури заетост за близо 11 000 безработни
Дейностите по проекта приоритетно се реализират в общини с висока безработица Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
НСИ: Годишната инфлация е 2% през април
Месечната инфлация през април е 0.7% Още
Спад на БВП от 1.8% през първото тримесечие на 2021 г.
Спрямо съответното тримесечие на предходната година Още
КОНКУРСИ
Конкурс на ООН „Най-добър малък бизнес: добра храна за всички“
Награди за бизнеси, които носят положителна промяна в хранителния сектор Още