Назад

Устойчивите пазари на труда в ЕС въпреки преструктурирането, свързано с разходите за енергия


Изображение © галицин/Adobe Stock

Автор: Стафа, Елиза - Eurofound

След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. цените на енергията достигнаха рекордни стойности. Европейската комисия наложи санкции и ограничения върху вноса на нефт и газ от Русия, която реагира, като се отказа от ангажиментите за доставки за много държави-членки. В сравнение с други страни, смущенията на пазара са особено остри в ЕС, като се има предвид прекомерната зависимост на блока от руските енергийни доставки. През май 2022 г. Комисията стартира плана REPowerEU - план за постепенно премахване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива и за диверсифициране на доставчиците на енергия, като същевременно насърчава енергоспестяващи мерки и ускорява зеления преход. Преди войната руският газ представляваше 40% от европейския внос на газ; тази цифра оттогава е спаднала до 9%, според председателя на Европейската комисия Фон дер Лайен в нейната Реч за състоянието на Съюза през 2022 г.

Цените на електроенергията на дребно са се увеличили с почти 50% на годишна база от юли 2021 г. в ЕС. Това се отрази не само на домакинствата, но и на бизнеса, повишавайки разходите и застрашавайки нивата на производство и заетост. Много компании решиха временно да спрат производството, като същевременно запазят работната си сила на работа, но много други трябваше да приложат планове за преструктуриране. Въздействието на енергийната криза върху заетостта в ЕС е видно от няколко случая, регистрирани наскоро от базата данни на Eurofound European Restructuring Monitor (ERM).

Съкращенията на работни места са широко разпространени в енергоемкото производство

Много компании в сектора на производството на основни метали обявиха съкращения на работни места. Производството на алуминий, което е силно енергоемко, беше сред първите подсектори, които регистрираха мащабни преструктурирания.

Alum Tulcea, фабрика в Румъния, която произвежда калциниран алуминиев оксид, обяви през юни спирането на производството в Тулча от август 2022 г., със загубата на 441 от 700 работни места. Увеличаването на цените на електроенергията и газа направи по-евтино внасянето на диалуминиев триоксид, отколкото производството му.

Това беше последвано през юли от съобщение на Slovalco, единственият производител на алуминий в Словакия, че ще освободи 300 от своите 450 служители, базирани в Жиар над Хроном, поради нарастващите цени на електроенергията, които направиха производството нерентабилно. Впоследствие през октомври компанията обяви, че отлага обявените съкращения до края на 2022 г., за да гарантира безопасното извеждане от експлоатация на пещите и почистването на помещенията.

Холандският производител на алуминий Aldel планира да освободи почти всичките си 200 служители в завода си Delfzijl, близо до Грьонинген, до края на 2022 г. Компанията заяви, че работи с контролирано спиране, запазвайки само 13 служители. Тя посочи намерението си да рестартира обичайното производство в бъдеще, но ще се нуждае или от значителна подкрепа от правителството, или от значителен спад в цените на газа, за да го направи. От октомври 2021 г. компанията е произвела само една трета от това, което обикновено би произвела.

Във Финландия производителят на стомана и хром Outokumpu обяви през октомври уволнението на 14% от работната си сила, работеща в неговите ферохромни операции, тъй като високите цени на енергията попречиха на компанията да рестартира една от трите си ферохромни пещи след прекъсване на поддръжката.

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Alum Tulcea (Румъния)

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Slovalco (Словакия)

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Aldel (Нидерландия)

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Outokumpu (Финландия)

Енергийната криза засяга и производството на пластмаси, каучук и други неметални минерални продукти. В Белгия производителят на каучук Arlanxeo обяви през юни плановете си да направи 70 от своите 345 служители в Zwijndrecht, близо до Антверпен, излишни.

В Чехия компанията за пластмаси Plastic Parts & Technology, след две години финансова нестабилност, фалира през септември, отново главно поради драматичното увеличение на цените на енергията. Всичките 110 служители ще загубят работата си. В Полша производителят на керамични плочки Cerrad обяви през септември, че ще освободи около 350 служители, защото трябва да затвори три от седем производствени линии. Ръководството отчете ръст на разходите за енергия с 1500% от януари 2021 г. насам. Друг производител на керамични плочки, испанската компания Halcón, обяви през октомври план за съкращения за 185 постоянни служители в провинция Кастейон; Ще бъдат съкратени и 550 временни позиции.

База данни за събития по преструктуриране на ERM: Arlanxeo (Белгия)

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Пластмасови части и технологии (Чехия)

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Cerrad (Полша)

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Halcón (Испания)

Заетостта в производството на химикали и химически продукти също страда. Fortischem, една от най-големите химически компании в Словакия, обяви през септември, че ще освободи 362 служители. В Румъния Chimcomplex, производител на химикали, обяви, че ще съкрати 396 работни места до края на 2022 г., за да оптимизира оперативните разходи и използването на човешки и финансови ресурси.

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Fortischem (Словакия)

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Chimcomplex (Румъния)

Затваряне на хотели в Естония и Италия

Енергоемкото производство не е единственият сектор, който страда в резултат на увеличените разходи за енергия. В сектора на услугите е засегнат и подсекторът на настаняването. В Естония Noorus SPA Hotel, разположен в курортния град Нарва-Йоесу, обяви затварянето си през юли и уволнението на всичките си 183 служители поради неустойчиво увеличение на разходите за отопление на сградата. По подобни причини Caroli Hotels в Италия обяви през октомври затварянето на два хотела в Пулия; 275 души ще загубят работата си.

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Noorus SPA Hotel (Естония)

База данни за събития за преструктуриране на ERM: Caroli Hotels (Италия)

Устойчивост на пазара на труда

Това са само няколко примера за смущенията, които енергийната криза причинява в няколко сектора в целия ЕС. Без признаци за край на войната в Украйна, през зимата ще има още случаи на мащабно преструктуриране.

По-широкият контекст на пазара на труда обаче остава положителен и подчертава устойчивостта на продуктивния модел на Съюза, дори когато е изправен пред неочаквания шок от война на границата му. Общото ниво на безработица в ЕС е намаляло от началото на войната през февруари 2022 г. и в момента е на най-ниското си ниво от над три десетилетия (6% през октомври 2022 г.). Това е отразено в случаите на преструктуриране на ERM през 2022 г., когато въпреки войната общото увеличение на работните места в случаите на създаване на работни места е надхвърлило загубата на работни места в случаите на унищожаване на работни места във всички широки сектори.

За секторите, които въпреки това страдат, създателите на политики в ЕС и националните политики отговориха на енергийната криза с пакети, за да компенсират домакинствата и предприятията за увеличаване на разходите за енергия. Един потенциален източник на облекчение е споразумението, постигнато от Европейския съвет през октомври 2022 г. относно ограничаването на цените на енергията в ЕС. Председателят на Съвета Шарл Мишел съобщи, че съвместните усилия на лидерите на ЕС са насочени към постигане на няколко цели: да се намалят цените на енергията за домакинствата и предприятията в целия ЕС (което би могло да се превърне във временна рамка на ЕС за ограничаване на цената на газа при производството на електроенергия), да се гарантира безопасността на доставките и да се продължи въвеждането на мерки за икономия на енергия. [1]

През следващите месеци ще видим дали споразуменията, постигнати от Съвета, ще смекчат отрицателните последици от енергийната криза върху промишлеността и ще спрат потока от мащабни преструктурирания в най-енергоемките сектори.