Брой 110 (2116), 11-06-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ

ДДС за ресторантьорски услуги, книги, бебешки храни и пелени става 9 процента


Ставката на ДДС за ресторантьорските и кетъринг услуги, книгите и учебниците, бебешките храни и пелени се намалява от 20 на 9 процента, реши парламентът.

Депутатите приеха на второ четене промените в Закона за данък върху добавената стойност /ДДС/. Намалената ставка влиза в сила от 1 юли тази година и ще се прилага до 31 декември 2021 г.

Изрично са изброени бебешките храни и пелени, за които ще се прилага 9 процента ДДС. Това са адаптираните бебешки млека и каши, пюрета и памперси.

Не беше подкрепено предложението на "Обединени патриоти" за намалено ДДС и за нискоалкохолните напитки като виното и бирата, както и предложението на Валери Симеонов намалената ставка да обхване и туроператорските услуги.

Отхвърлено беше и искането на "БСП за България" да се намали на 9 процента ДДС за лекарствата, заплащани от НЗОК, медицинските изделия и основните храни. Така ставката за тях остава 20 процента.

Еднократна помощ за покриване на част от разходите за началото на учебната 2020-2021 година ще получат и семействата на осмокласниците, реши парламентът. Еднократна помощ за покриване на част от разходите за началото на учебната 2020-2021 година ще получат и семействата на осмокласниците със средномесечен доход на член от семейството до 450 лв., реши парламентът с гласуваните на второ четене промени в Закона за ДДС.

Промените са разписани в преходните и заключителни разпоредби на законопроекта. С тях се изменят и текстове от Закона за извънредното положение.

Досега еднократна помощ в размер на 250 лв. по реда на Закона за семейните помощи за деца получаваха първокласниците. С приетите текстове се предвижда такава и за децата, които са записани в осми клас в държавно или общинско училище за учебната 2020/2021 г., когато децата живеят постоянно в страната и не са настанени за отглеждане извън семейството.

Размерът и редът за отпускането и изплащането на помощта ще се определят с постановление на Министерския съвет по предложение на министъра на труда и социалната политика.

Помощта ще се предоставя независимо от дохода на семейството за деца с трайни увреждания, за деца с един жив родител или настанени в семейства на роднини и/или близки и приемни семейства.

Предвижда се сумата да се изплаща на два пъти, като 50 на сто от нейния размер се изплаща след влизането в сила на заповедта за отпускането й, а остатъкът се изплаща в началото на втория учебен срок на учебната 2020/2021 г., ако детето продължава да посещава училище. Ако ученикът допусне пет отсъствия в рамките на месец или не постъпи в училище без уважителни здравословни причини през втория учебен срок, отпусканите средства ще се възстановяват.

Служителите на първа линия в борбата с COVID-19 ще могат да ползват ваучери за почивка на стойност 210 лв. в срок до 31 ноември 2021 г., реши окончателно парламентът с гласуваните на второ четене промени в Закона за ДДС.

Депутатите гласуваха помощта за ползване на основни туристически услуги за вътрешен туризъм да се ползва през времето на отпуск на лицето за не по-малко от 7 нощувки в обекти или категоризирани или регистрирани места за настаняване. Предимство се поставя на обектите на дружествата, в които едноличен собственик на капитала е Националният осигурителен институт, болници за рехабилитация и балнеолечебни центрове, собственост на държавата, и почивните станции на министерствата.
От мярката могат да се възползват лекари, медицински специалисти в лечебните заведения, служителите от регионалните здравни инспекции, центровете за спешна медицинска помощ, Националният център по заразни и паразитни болести, Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната, Министерство на труда и социалната политика и Националното тол управление, които пряко осъществяват дейности, свързани с борба и превенция на разпространението на COVID-19. Кръгът от правоимащи лица ще се определя от ресорните министри писмено в заповед за всяко от тях.

Помощта ще се изплаща авансово в 14 - дневен срок преди ползването й въз основа на издадената заповед. След ползване на помощта заповедите се заверяват, подпечатват и датират от служебно лице в обектите или местата за настаняване и на правоимащото лице се издава разходооправдателен документ за извършеното плащане и заверено извлечение от регистъра за настаняване. Правоимащото лице предоставя на органа, изплатил помощта заверените документи в седем дневен срок от завръщането, но не по-късно от един месец от ползването на помощта.

При установяване на нарушение сумата ще се възстановява от лицето, включително чрез удържане от възнаграждението му. Предвижда се редът за ползването на помощта в обектите и местата за настаняване да се определи с акт на Министерския съвет по предложение на министъра на туризма и министъра на здравеопазването.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Социалните партньори настояват за спешна работна среща с министър-председателя
Обсъждане на актуални теми от икономическия дневен ред на страната Още
Онлайн представяне на фонд Morningside Hill Capital Management
24 юни 2020 г. от 11 ч. в платформата Google Meet Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
ДДС за ресторантьорски услуги, книги, бебешки храни и пелени става 9 процента
Намалената ставка влиза в сила от 1 юли тази година и ще се прилага до 31 декември 2021 г. Още
Удължаване на срока за предоставяне на информация по линия на автоматичния обмен на информация за финансови сметки за 2019 г.
Поради ситуацията, свързана с COVID-19 Още
НАП дава по телефона консултации по прилагането на данъчно-осигурителното законодателство
ИКОНОМИКА
БВП в България нараства с 0.3% през първото тримесечие на 2020 г.
В Европейския съюз БВП намалява с 3.2% Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Разпределят се 4 млн. лв. в подкрепа на производителите на плодове и зеленчуци
Помощта е част от мерките за справяне с последствията от коронавируса Още
БЪЛГАРИЯ И ЕС
Новият доклад за конвергенцията показва окуражаващ напредък на България към еврозоната
Росен Желязков: Ако Пакетът Мобилност бъде приет в този вид, ще заведем дело в Европейския съд
България търси съмишленици сред държавите членки на ЕС Още
Евробарометър: Отношението на европейските граждани към корупцията
80% от българите са на мнение, че в страната има корупция Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Всеобхватен инвестиционен план за Автономен иракски район Кюрдистан (АИРК) през 2020 г.
300 проекта в различни икономически сфери са перспективни за развитие на двустранни партньорства Още