Назад

Връчиха наградите в конкурса "Големите малки"


Снимка: Министерство на иновациите и растежа

Вчера бяха наградени победителите в конкурса "Големите малки". На церемонията, която се проведе в София Тех парк, присъстваха вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев, както и служебният министър на икономиката Никола Стоянов. Събитието се организира от вестник "24 часа“.

"Ферма за аспержи" от село Джулюница спечели първа награда в категорията "Стартъп" (нововъзникнали компании). За 5 години фирмата не е ползвала държавни помощи, обявиха организаторите. Управителят на фермата Христо Анчев каза, че той не е единственият производител на аспержи в България. По думите му мисията му е до 5 години фермата му да стане най-голямата на Балканите.

На второ място бяха класирани "Балевски и Киров" ООД, които произвеждат и преработват шипки в Трявна. Освен това дружеството само добива топлоенергията, която е нужна за сушилнята, която използва в своите процеси. Тяхната суха смес от шипки е използвана на направата на шипков мармалад и е отличена със златен медал на изложението “Футтехвайт“ 2022 г.

На трето място се класира "Вайбс Диджитъл" ООД. Фирмата е създала нова платформа – онлайн магазин за селектирана мода "втора ръка". Те имат за своя кауза опазването на природата и работят за това.

В категорията "Устойчиво развитие" първо място спечели "Център за творческо обучение". Това е неправителствена организация, която успява да свърже всичките 1 млн. български преподаватели, ученици и студенти с най-добрите технологии и решения на компаниите "Гугъл", "Интел", "Лего", "Едюкейшън". Центърът е осигурил безплатно на Министерството на образованието и науката 1 млн. и 200 000 гугъл профила. Обучили са над 4 000 000 учители в България на дигитални умения и създаване на образователни проекти. Допринесли са за дигиталната трансформация на над 500 училища и 200 детски градини, посочиха организаторите.

Втората награда в тази категория е за фирма "Парадайс електрик груп" ООД. Компанията се занимава с изграждането на мълниезащити и други защитни инсталации.

Третата наградена фирма за "Устойчиво развитие" е "Ава скай". Историята на фирмата започва преди 20 години, когато собствените й работят като инструктори в държавния авиоклуб. Тогава те мечтаят за собствено летище, където да продължават да показват уменията си на желаещите си да станат парашутисти. През 2004 г. двамата собственици закупуват първите си два самолета. Изграждат малко летище върху собствен терен до село Ерден (Монтанска област).

Победител в категорията "Иновативна фирма" е "Фуудобокс  2021" ООД. Фирмата се бори с разхищението на храната. Мобилното приложение, което фирмата е изработила, е посредник между хранителните бизнеси и крайните потребители. В момента "Фуудобокс" предоставя на над 10 000 регистрирани потребители в приложението достъп до партньорска мрежа, изградена в пет български града. Средно на седмица има около 200 спасени кутии през приложението.

В категория "Социално предприемачество" първата награда спечели "Виник 10" ЕООД - изградила платформа за кариерна реализация на млади родители. Идеята е да се получи по-добър баланс между работа и личен живот.

Втората отличена фирма в тази категория е "Работоспособни.бг" ООД. Това е специална платформа, която помага на хора с увреждания да намерят своята професионална реализация. Тази кариерна платформа помага на бизнеса да открива работници сред хората с увреждания. В края на 2020 г. към платформата е включена и общността на хората, които са в предпенсионна и пенсионна възраст.

Фондация "Социална чайна" от Варна спечели третото място в категорията. Там работят млади хора, които идва от социални домове. "Социална чайна" им дава нова перспектива. Тя вече има клонове във Велико Търново и Пловдив.