Назад

Засилване на сътрудничеството ЕС—САЩ в областта на нововъзникващите технологии, устойчивата търговия и икономическата сигурност


На 31 май Европейският съюз и Съединените щати проведоха четвъртото министерско заседание на Съвета по търговия и технологии ЕС—САЩ (СТТ) в Лулео, Швеция.

То беше председателствано съвместно от изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Маргрете Вестегер, изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис, държавния секретар на САЩ Антони Блинкен, министъра на търговията на САЩ Джина Раймондо и търговския представител на САЩ Катрин Тай, към които се присъедини европейският комисар Тиери Бретон, като домакин на заседанието беше шведското председателство на Съвета на Европейския съюз.

ЕС и САЩ продължават да бъдат ключови геополитически и търговски партньори. През 2022 г. двустранната търговия между ЕС и САЩ достигна рекордни равнища, а именно над 1,55 трилиона евро, повече от 100 милиарда евро от които бяха в сферата на цифровата търговия.

По време на министерското заседание ЕС и САЩ постигнаха съгласие по списък с ключови резултати за постигане на напредък в трансатлантическото сътрудничество в областта на нововъзникващите технологии, устойчивата търговия, икономическата сигурност и просперитет, сигурната свързаност и правата на човека в цифровата среда. И двете страни потвърдиха отново непоколебимия си ангажимент да подкрепят Украйна.

Основни резултати от 4-ото министерско заседание на СТТ

Трансатлантическо сътрудничество в областта на нововъзникващите технологии, свързаността и цифровата инфраструктура

ЕС и САЩ споделят общото разбиране, че технологиите в областта на изкуствения интелект (ИИ) предоставят големи възможности, но могат да пораждат и рискове за нашите общества. Те представиха първите резултати от прилагането на съвместната пътна карта на СТТ за надежден изкуствен интелект и управление на риска чрез специализирани експертни групи, които работят по-специално по определянето на стандарти и инструменти за надежден изкуствен интелект. В бъдеще усилията ще бъдат съсредоточени и върху системите с генеративен ИИ.

ЕС и САЩ постигнаха напредък в областта на полупроводниците, като прилагат споразумения за ранно предупреждение във веригата на доставки и за прозрачност на субсидиите. Те въведоха механизъм за предотвратяване на надпреварата за субсидии, задълбочиха сътрудничеството по съответните си законодателни актове за интегралните схеми и ще обединят усилията си в областта на научните изследвания, за да заменят полифлуороалкилираните съединения (ПФАС) във веригите за доставки на полупроводници.

ЕС и САЩ отбелязват напредък в областта на електромобилността. Те се споразумяха относно общ международен стандарт за системите за зареждане на тежки превозни средства (в мегавати). Това ще улесни трансатлантическата търговия и иновации чрез намаляване на производствените разходи и разходите за разгръщане. Те също така разработиха препоръки за финансираното от правителството внедряване на инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства.

Двете страни ускориха сътрудничеството си за постигане на обща визия и пътна карта за индустрията за безжичните съобщителни мрежи 6G и изготвиха прогноза за 6G, в която се определят ръководните принципи и следващите стъпки за разработване на тази технология от критично значение.

ЕС и САЩ продължават усилията си за ускоряване на разгръщането на проекти за сигурна и устойчива свързаност в трети държави и обявиха днес нови инициативи в Коста Рика и Филипините.