Назад

Акселераторската програма за стартъпи в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа


Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов участва в журито на „Акселераторската програма за стартъпи в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа".

Както вече информирахме, инициативата е на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ (ЦНСССКЦИЕ). Целите на Акселераторската програма са да привлече млади и предприемчиви хора в селскостопанския сектор, както и да подпомогне развитието на иновативни услуги, приложения и продукти в селското стопанство.

Получени са 42 кандидатури за участие в Акселератора от 11 държави-участнички в рамките на Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа /България, Гърция, Полша, Албания, Хърватия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Румъния, Сърбия, Китай и Унгария/.

20 стартъп компании ще бъдат допуснати до финала. Те ще представят своите бизнес концепции и проекти пред външно жури, както и пред инвеститори, представители на академичните среди и бизнеса, експерти, медии и дипломати от ЦИЕ и Китай.

Програмата за Final Pitch Day на 1 април 2023 г., който ще се проведе в Основна зала – Иновационен форум „Джон Атанасов“, София Тех Парк, включва:

16.30 ч.: Презентации / Представяне на стартиращи проекти I

18.00 ч.: Кафе пауза

18.15 ч.: Презентации / Представяне на стартиращи проекти II

19.30 ч.: Музикално представление на китайски и български изпълнители

20.00 ч. Официална церемония и награждаване

20.30 ч.: Коктейл и нетуъркинг

Желаещите да участват като публика и гости по време на заключителното събитие, могат да се регистрират предварително тук:

Сред целевите групи на Акселераторската програма са създаването на иновативни решения за намаляване на въглеродния отпечатък на ХоРеКа индустрията, GIS в селското стопанство, решения за хранителни отпадъци, въглеродна неутралност в селското стопанство, хранителни технологии, напоителни системи, кръгова икономика на доставка на храни и напитки, и други.

Трите най-добри проекта от двадесетте финалисти в Акселераторската програма ще бъдат наградени с финансови награди, както следва:
1-во място – 25 000 евро;

2-ро място – 15 000 евро;

3-то място – 10 000 евро.

Амбицията на Министерството на земеделието и ЦНСССКЦИЕ е тази инициатива да стане ежегодно събитие, което да допринесе за разпространението на иновативни решения в земеделието и да свърже предприемаческите екосистеми на страните от ЦИЕ и Китай.