Back

България и Южна Корея ще подпишат Меморандум за двустранна търговия и стимулиране на инвестициите


България и Южна Корея ще подпишат Меморандум за двустранна търговия и стимулиране на инвестициите. Това се разбраха на среща в Сеул министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов и министърът на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея Ан Дукгюн.
Търговският министър на Южна Корея отправи предложението към българския министър по време на срещата. В нея участие взе и заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов. С подписването на споразумението ще бъдат положени основите за активизиране на икономическото сътрудничество между двете страни през следващите години.
„Оценяваме високо предложението. Добра възможност то да бъде подписано е на заседанието на българо-корейската Комисия за икономическо сътрудничество, което ще се проведе през 2024 г. в България”, посочи Богданов. На срещата стана ясно, че Южна Корея има подобни споразумения само с осем държави, сред които са ОАЕ, Унгария и други.
Двамата министри разговаряха още за подобряване на двустранното сътрудничество в сектори като промишлеността, ядрената енергетика и производството на водород. Богданов и Ан се договориха за партньорство в сферата на възобновяемите енергийни източници, въглеродно – неутралните индустриални зони и производството на електрически автомобили. Министрите обсъдиха възможностите за сътрудничество с корейски компании в тези направления.
„България има ключова роля в енергийния сектор в региона. Можем да постигнем стратегически партньорства в развитието на възобновяемите енергийни източници, допълни Богданов. Той обяви, че страната ни има огромен потенциал да се превърне в хъб за системи за съхранение на енергия, като корейски компании могат да участват в процеса, за да се изгради този капацитет.
По време на срещата българският министър подчерта, че цени високо подкрепата на Южна Корея за приемането на страната ни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
„България и Южна Корея са стратегически партньори. Искаме да активизираме двустранните икономически отношения. Предвид икономическите и геополитическите предизвикателства в световен мащаб, трябва да бъдем отворени към нови партньорства”, заяви министър Богданов и подчерта, че страната ни има стратегическо географско разположение и може да бъде врата към Европа на корейските компании.
По време на официалната си визита в Южна Корея министърът на икономиката и индустрията и представителите на Сдружението „Българска отбранителна индустрия” проведоха разговори и с ръководството на КDIA – Корейската асоциация на отбранителната индустрия. Те обсъдиха възможности за сътрудничество в процеса по модернизиране на българската военна индустрия. Предложено бе да бъде подписано споразумение между двете организации и активизиране на партньорството във високите технологии, свързани със сателити, дронове и разработване на приложения в отбраната.
Разгледани бяха и възможностите за съвместна програма за производство на боеприпаси по стандарт на НАТО, както и посещение на корейски компании по време на военното изложение „Хемус 2024“ у нас.
През първите девет месеца 2023 г. общият стокообмен с Южна Корея е на стойност 344.7 млн. щ.д. и бележи увеличение от 27.2% спрямо същия период на 2022 г. Българският износ е с ръст от 64.7% и е на стойност от близо 187 млн. щ.д.