Българската търговско-промишлена палата организира българо-казахстански бизнес форум, в рамките на Петата сесия на смесената българо-казахстанска междуправителствена комисия, проведена в София тази седмица.
Красимир Дачев, заместник-председател на БТПП, приветства учасниците в събитието, заедно с Петър Дилов, министър на икономиката и индустрията на България, и Серик Жумангарин, заместник министър-председател и министър на националната икономика на Казахстан.
Дачев сподели, че най-старата бизнес организация в страната поддържа отлични партньорски отношения с бизнес организации от Казахстан. Той подчерта, че в БТПП са регистрирани 23 компании с казахстански капитал, а търговските представителства на фирми от партньорската страна са 330. Дачев подчерта, че се отчита безспорен растеж в двустранната търговия през 2024 г., но съществува потенциал за увеличаване на българския износ за Казахстан и привличане на инвестиции.
Правителството на България е убедено в перспективите за развитие на отношенията с Казахстан и наличието на редица области от взаимен интерес, които могат да бъдат насърчени чрез активен диалог между официалните институции, както и между бизнес средите на двете държави. Това заяви министър Дилов при откриването на форума. Той посочи, че страната ни е надежден икономически партньор, лидер в региона по финансова стабилност, макроикономическо развитие и състояние на кредитния рейтинг. България е сред страните с най-ниска данъчна ставка в Европа и с най-ниските оперативни разходи в Общността. Условията и възможностите, които предлагаме, са признати от редица утвърдени и водещи международни компании, които успешно работят тук и разширяват дейността си, обърна се министърът към участниците във форума.
През последните години ЕС и България като член на Съюза трайно се позиционират като основен търговски партньор на Казахстан. Заслуга за това имат съгласуваното през 2015 г. Споразумение за засилено партньорство и сътрудничество ЕС - Казахстан, както и пълноправното членство на Казахстан в Световната търговска организация, посочи министър Дилов.
Вицепремиерът и министър на националната икономика на Казахстан Серик Жумангарин заяви по време на форума, че за неговата страна България е един от ключовите търговско-икономически партньори в Югоизточна Европа. За последните години сътрудничеството демонстрира устойчива динамика пректически във всички сфери, сподели Жумангарин. Той съобщи, че през 2024 г. обемът на взаимната търговия е нараснал четири пъти, като надхвърля 375 млн.щ.д. Българските компаниии са инвестирали в икономиката на Казахстан около 8 млн.щ.д., което е с 90% повече спрямо предходната година.
Сред сферите на сътрудничество с България вицепремиерът открои агропромишления комплекс, транспорта, промишленото коопериране, добива на полезни изкопаеми и др.
Той отправи покана към българските компании да участват в геоложки изследвания в Казахстан, като според законодателството на страната, фирмата, която открие находище, има изключително право на последващото му разработване.
Форумът продължи с презентации от Българската агенция за инвестиции, Казахстанската агенция за инвестиции и Национална компания индустриални зони.
Пламен Юруков, председател на Българо-казахстанската търговско-индустриална камара, бе модератор на събитието, осъществено със съдействието на Министерството на икономиката и индустрията на България и Посолството на Казахстан в София.
В рамките на събитието бяха проведени много бизнес разговори.
С подписване на двустранен протокол за активизиране на икономическото сътрудничество в редица сектори приключи Петата сесия на смесената българо-казахстанска междуправителствена комисия.