Анализ на Фискалния съвет, 20 май 2025
Конвергенцията се отнася до това дали страните от ЕС с по-ниски доходи догонват средния за ЕС БВП на глава от населението (по стандарти на покупателна способност, СПС). В рамките на ЕС този процес се оформя от два интеграционни слоя - членството в ЕС и приемането на еврото. Еврозоната въвежда обща парична политика и елиминира валутния риск, като теоретично стимулира конвергенцията.
Анализът на Фискалния съвет сравнява страните от Централна и Източна Европа, които са приели еврото (от Словения до Хърватия), с тези, които са останали извън него (Полша, Унгария, Чехия, Румъния, България).
Според анализа, страните, приели еврото (Словения, Словакия, Естония, Латвия, Литва, Хърватия), са достигнали 81 на сто от средния за ЕС БВП на глава от населението към края на 2023 година, спрямо 55 на сто от средното равнище през 2004 година. Това представлява среден годишен процент на конвергенция от 2,6 процента.
За същия период страните, опериращи с местна парична единица (България, Чехия, Унгария, Полша, Румъния), са достигнали 74 на сто от средния за ЕС БВП на глава от населението, стартирайки от 49 на сто от средното равнище за ЕС през 2004 година. Това представлява среден годишен процент на конвергенция от 2,2 процента.
Основният извод на изследването е, че и двете групи страни са постигнали голям напредък в конвергенцията. Страните, приети в еврозоната, са намалили разликата от 26 пункта; страните извън нея - с 25 пункта. Разликата е малка, около половин процентен пункт годишно. Тази разлика обаче се натрупва за период от двадесет години, което води до значителен напредък за членовете на еврозоната.
Защо еврото може да помогне?
Анализът посочва очакваните тенденции, ползи и предупреждения. Членството в еврозоната води до по-нисък валутен и суверенен риск, което от своя страна намалява разходите по заеми и стимулира инвестициите, без това да означава обаче, че гъвкавите валутни режими не са ефективни. Приемането на еврото задълбочава финансовите взаимоотношения, провокирайки по-добър достъп до кредит, което обаче върви ръка за ръка с риск от кредитни балони. Единната валута води до засилване на търговията в общността, като полза от това може да се намери в по-ниски трансакционни разходи.
Заключения от анализа на Фискалния съвет
- Приемането на еврото предлага лек тласък на конвергенцията чрез засилване на доверието и достъпа до пазара.
- Оставането извън еврозоната не е пречка – показателите на Полша са се повишили от 50% до 79% от средното за ЕС ниво без присъединяване - но с гъвкав валутен режим.
- За страни като България приемането на еврото би могло да помогне, ако е обвързано с надеждни ангажименти за реформи в областите на образованието, пенсиите и развитието на инфраструктурата.
Прочете повече на: https://www.fiscal-council.bg/bg/publikacii/doblijavat-li-se-chlenovete-na-evrozonata-po-burzo-do-srednia-dohod-za-es